12.01.2016 10:25 | Son Güncelleme:

Sultanahmet'te patlama meydana geldi

Günün son dakika gelişmeleri haberimizde! Geçtiğimiz günlerde Sultanahmet'te meydana gelen canlı bomba saldırısında 10 kişi öldü, 2'si ağır 15 kişi yaralandı.

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş canlı bombanın 1988 doğumlu Suriye uyruklu bir kişi olduğunu söyledi.

10 kişinin öldüğü patlamada olay yerinde parçalanmış cesedi bulunan bir kişinin de canlı bomba olduğunu belirtti. Yaralanan 15 kişiden 2'sin durumunun ağır olduğunu belirten Kurtulmuş ölenlerden büyük bir kısmının yabancı uyruklu olduğunu açıkladı.

Olay yerinde çalışmalar sürüyor. Ekipler patlayıcının cinsini belirlemeye çalışıyor. Saldırıda cami yakınında bulunan 10-15 kişilik bir turist kafilesinin hedef alındığı ifade ediliyor.

Canlı bomba saldırısının failinin Nabil Fadli adlı bir teröristin olduğu ihtimali araştırılıyor. İşte Sultanahmet'te meydana patlama ile ilgili son gelişme

Sultanahmet’e meydana gelen patlamada yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Habertürk, canlı bomba olduğu iddia edilen Nabil Fadli’nin görüntülerini yayınladı.

Canlı bomba o mu?

Sultanahmet’i kana buladığı belirtilen teröristin Suudi Arabistan doğumlu Suriye vatandaşı Nabil Fadli olduğu belirlendi.

DAEŞ’li olduğu açıklanan teröriste ait olduğu öne sürülen görüntüler, 5 Ocak 2016’da İstanbul’da kaydedilmiş.5 Eylül 1988 doğumlu Nabil Fadli’nin Türkiye’ye kısa süre önce girdiği ve DAEŞ’in bir hücresinden olduğu sanılıyor. Canlı bombaya ait olduğu belirtilen bir parmağın, bazı işlemler için parmak izi veren Nabil Fadli ile eşleştiği öne sürüldü. (Habertürk)
 
 
Yeni Şafak'ta ise canlı bombaya ait olduğu iddia edilen bu fotoğraf yayınlandı.

İşte 12 Ocak 2016 Salı günü Sultanahmet Meydanı'nda meydana gelen patlamanın detayları..

Sultanahmet Meydanı'nda dün saat 10.20 sıralarında dikili taşın yakınlarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada 10 kişi öldü, 2'si ağır 15 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, patlamanın canlı bombanın yol açtığını, saldırganın Suriye kökenli olduğunu açıkladı. Saldırıda cami yakınındaki 15-20 kişilik bir Alman turist grubunun hedef alındığı bilgileri gelirken, yaralananlar arasında 6 Alman, 1 Norveç ve 1 Peru vatandaşı bulunuyor. Yaralılardan 11'i yabancı.

SULTANAHMET MEYDANI YAYA TRAFİĞİNE AÇILDI

İstanbul'da canlı bomba eyleminin gerçekleştirildiği Sultanahmet Meydanı tamamlanan çalışmaların ardından 22.30'da yaya trafiğine açıldı.

HÜKÜMET'TEN İLK AÇIKLAMA

Patlamanın ardından Çankaya Köşk'ünde yapılan Güvenlik toplantısı bitti. Hükümet'ten ilk açıklama geldi

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Sultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin, "10 insanı kaybettik, ölenler için taziyelerimizi ifade ediyoruz. Bunların önemli bir kısmı yabancı uyrukludur. Ayrıca şu anda 15 yaralı var, bu 15 yaralıdan 2 tanesi ağır vaziyettedir" dedi.

 10 kişinin öldüğünü açıkladı. Olay yerinde parçalanmış cesedi bulunan bir kişinin de canlı bomba olduğunu söyledi.

Kurtulmuş ayrıca canlı bombanın 1988 doğumlu Suriye uyruklu bir kişi olduğunu da açıkladı.

CANLI BOMBA NABİL FADLİ

Canlı bomba saldırısının Suriyeli uyruklu 'Nabil Fadli' adlı eylül 1988 doğumlu teröristin gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Polis,  teröristin tüm bağlantılarını ortaya çıkarmaya yönelik operasyonlarını sürdürüyor. DHA'nın haberinde teröristin Suudi Arabistan doğumlu olduğu belirtildi.

BUGÜN NELER YAŞANDI?

Sultanahmet Meydanı’nda yaşanan canlı bomba saldırısında ilk belirlemelere  10 kişi öldü 15 kişi de yaralandı. Yaralanıp hastaneye kaldırılanlardan 11’inin yabancı ülke vatandaşı olduğu belirlendi.
 
SAAT 10.20 SIRALARINDA PATLAMA OLDU
 
Sultanahmet Meydanı’nda saat 10. 20 sıralarında bir patlama meydana geldi. Patlamanın hemen ardından olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı yönlendirildi. Yönlendirilen tüm personele, olay yerinde bir patlamanın yaşandığı, çok sayıda yaralının bulunduğu, bu durumun göz önüne alınarak hazırlık yapmaları istendi. Kısa süre sonra patlamanın yaşandıdığı noktaya çok sayıda ekip ulaştı.
 
ÖLÜ VE YARALILAR 
 
Ölü ve yaralıların bulunduğu bölgede emniyet tedbirleriyle yaralıların hastanelere sevkedilmesi eş zamanlı yürütüldü. Ambulanslar yaralıları çevre hastanelere götürdü. Bu sırada olay yerinde cansız bedenlerin de olduğu görüldü.  Polis ablukasına alınan olay yerine ceset kabin ve çadırı istendi. .
 
VALİLİK AÇIKLADI : 10 ÖLÜ, 15 YARALI
 
Saldırının yaşandığı noktada incelemeler devam ederken İstanbul Valiliği olayda 10 kişinin yaşamını yitirdiğini, 15 kişinin de yaralandığını duyurdu. Yaralıların götürüldüğü hastanelerden de haberler gelmeye başladı. Bunlardan biri 3 yaralının götürüldüğü Haseki Hastanesi’nden geldi. Bu hastaneye götürülen 3 yaralıdan 1’inin yaşamını yitirdiği açıklandı.
 
İŞTE PATLAMA ANINDA YAŞANANLAR
 
 
YARALILARDAN 11’İ YABANCI. ALMAN ÇİFT TEDAVİ ALTINDA
 
Canlı bomba saldırısında yaralanlardan 11’inin yabancı ülke vatandaşı olduğu belirlendi. Çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan bu kişilerden  9’unun Almanya, 1’inin Norveç ve 1’nin de Peru vatandaşı olduğu tespit edildi. Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’de tedavi gören Alman vatandaşı yaralılardan 2 sinin evli olduğu öğrenildi. 
 
Patlama sonrasında tramvay seferlerinin de durdurulduğu bölgedeki güvenlik tedbirleri hafiflemeden sürdü. Bir polis helikopterinin uçuş yaptığı görüldü.
 
3 ALMAN YARALININ İSİMLERİ BELLİ OLDU
 
Canlı bomba saldırısında yaralanıp İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde tedavi altına alınan 3 Alman vatandaşının isimleri belli oldu.  Gentzler Traja, Frank Zimmer ve Dagmar Zimmer’in tedavileri devam ediyor.
 
GÖRGÜ TANIĞI : 59 AMBULANS SAYDIM
 
Patlama anı ve sonrasına tanık olan bir otel çalışanı, Murat Manaz yaşadıklarını şöyle anlattı,"Saat 10.19 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Çalıştığım otelden meydana baktığımda büyük bir duman yükseliyordu. Gökyüzüne baktığımda ise martılar havada uçuşuyordu. Meydan bir anda kalabalıklaştı. Aşağı inip olay yerini kontrol etmek istediğimde çok sayıda insanın koşuşturduğunu gördüm. 59 ambulans saydım. Olay yerine gittiğimde gördüm. Polis ikinci bir bomba ihtimali üzerine meydanı boşaltmak için uğraşıyordu"
 
SAVCILAR OLAY YERİNDE
 
Saldırının yaşandığı bölgede önlemler devam ederken soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nden birden fazla savcı da olay yerine geldi ve incelemelerine başladı. Bölgede güvenlik önlemleri sürerke tramvay seferleri yeniden başladı.
 
IŞİD AYNI BÖLGEDE POLİSİ HEDEF ALMIŞTI
 
Öte yandan 6 Ocak 2015’te Sultanahmet’te Turizm Polisi Şube Müdürlüğü’ne yönelik canlı bomba saldırısında polis memuru Kenan Kumaşçı şehit olmuş 1 polis de yaralandı. Saldırıyı İŞİD’li  Dağıstanlı Diana Ramazova’nın gerçekleştirdiği tespit edilmişti.

 

Başbakan Yardımcısı  Kurtulmuş başkanlığında İstanbul Valiliğinde yapılan toplantı sona erdi
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı  Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Emniyet Genel Müdürü Celalettin  Lekesiz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla Sultanahmet'teki  terör saldırısına ilişkin düzenlenen toplantı sona erdi. 
Kurtulmuş, Ala, Müezzinoğlu, Lekesiz, Şahin, Çalışkan, Topbaş ve  İstanbul güvenlik bürokrasisinin katılımıyla İstanbul Valiliğinde  gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 2 saat sürdü.
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0