Eğitim

25.05.2017 - 11:29 | Son Güncelleme: 25.05.2017-11:32

SYD vakıflarınca 129 ortaöğretim yurdu yapıldı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları ile 8 yıl içinde yapılması planlanan 242 yurt projesinden 129'u tamamlanarak hizmete girdi.

Sitene Ekle

AA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Çocuklarımızın eğitim hayatları boyunca barınma ihtiyaçlarını karşılamak, ailelere destek olmak için özellikle orta öğretimde  yurt yapımına ağırlık veriyoruz." dedi. 

Bakan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların, gençlerin  ülkenin geleceğini, umudunu temsil ettiğini söyledi. "Onlar ne kadar eğitimli, güçlü, mutlu olursa, biz ve ülkemiz de geleceğe o kadar güvenle bakıyoruz  demektir." diyen Kaya, çocukların, herhangi bir istisna ya da engel olmadan eğitim imkanlarına ulaşabilmesinin önemine dikkati çekti.

Kaya, hükümetin ve bakanlığın bu anlamda büyük bir çaba gösterdiğini  ve önemli bir mesafe aldığını belirterek, pozitif ayrımcılık yapılarak kız  çocuklarının eğitim hayatını sürdürmesine destek olunduğunu dile getirdi. Kız  çocuklarının ortaöğretimde okullaşma oranının yüzde 80'lerin üzerine çıktığına  işaret eden Kaya, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasının, kız çocuklarının  okullaşmasına yönelik yürütülen kampanyaların, şartlı eğitim yardımları ve inşa  edilen yurtların bu başarıda oldukça etkili olduğunu ifade etti. Bakan Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu: "Çocuklarımızın eğitim hayatları boyunca barınma ihtiyaçlarını  karşılamak, ailelere destek olmak için özellikle orta öğretimde yurt yapımına  ağırlık veriyoruz. Çocuklarımızın yatılı bir şekilde okul hayatlarını  sürdürmeleri için imkan sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle kız çocuklarımızın  eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için yurt yapımı çok önemli. Ailelerimizin,  çocuklarını herhangi bir endişe duymadan okula yollayabilmeleri için yurtlarımızı  daha da yaygınlaştırmamız lazım. İnşallah önümüzdeki dönemde bu konudaki hızımızı da artıracağız."

Yurt projeleri için 398 milyon lira kaynak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik (SYDT) Fonu kaynakları ile 8 yıl içinde  yapılması planlanan 242 ortaöğretim yurt projesinden 129'u tamamlanarak hizmete girdi.

SYDT Fonu kaynakları ile 1986'dan bu yana Sosyal Yardımlaşma ve  Dayanışma (SYD) Vakıflarının talepleri doğrultusunda öğrenci yurtları inşa ediliyor. SYDT Fonu kaynakları ile 1988-2005 yıllarında toplam 305 öğrenci yurdu  yapılırken, temmuz 2009'da alınan SYD Fonu kararı ile ortaöğretim öğrenci yurt  projeleri yeniden desteklenmeye başlandı.
2009-2017 yıllarında toplam 41 bin 574 öğrenci kapasiteli 242 yurt  projesinin desteklenmesine karar verildi. Planlanan 242 yurttan, 129'u  tamamlanırken, 92'sinin inşaatı devam ediyor.

Yurt projelerinden 24'ü tadilat, 218'i ortaöğretim öğrenci yurdu  inşaatından oluşuyor. Yurtlardan 110'u karma, 34'ü erkek ve 98'si ise kız öğrenci  yurdu olarak projelendirildi.

SYDT Fon Kurulunca yapımı onaylanan yurt projeleri, bölgesel, coğrafi ve idari farklılık ve zorluklara göre çeşitlilik gösteriyor. Yurtların ortalama  inşa süresi 2 ila 2,5 yıl arasında değişirken, tadilat projeleri ilk yıl  içerisinde tamamlanıyor. Bugüne kadar söz konusu yurt projeleri için toplam 398  milyon 950 bin 242 lira kaynak aktarıldı.


"Oblomov" adlı romanı ve karakteri yaratan ünlü romancı kimdir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX