21.03.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Tarım makinesinde ihracat hamlesi

Tarım makinesi üretiminde yaklaşık 250 firmayı temsil eden TARMAKBİR, 8 firma ile ilk kez Kazakistan’da bir tarım fuarına katıldı. TARMAKBİR Dış İlişkiler ve Enformasyon Müşaviri Eriş, “Kalite ve fiyat dengesiyle ürünlerimize talep çok fazla” dedi

Türkiye’den tarım alet ve makineleri imalatçıları,  ürünleriyle Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üyesi olan Kazakistan piyasasına  girmeyi hedefliyor. 

Türkiye’nin tarım makinesi üretiminde 250’ye yakın firmayı temsil eden  Türkiye Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliğinin (TARMAKBİR) Dış  İlişkiler ve Enformasyon Müşaviri Baran Eriş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8  firma ile ilk kez Kazakistan’da bir tarım fuarına katıldıklarını söyledi.

Fiyat makul

Kazakistan piyasasına girmeyi hedeflediklerini belirten Eriş, “Fuarda  bazı firmalarımız müşterilerini buldu. Bundan sonrasında alışverişlerimiz  başlayacaktır.” dedi.

Eriş, Türkiye koşullarına göre üretilen makinelerin tarımsal alanları  geniş olan Kazakistan’ın kuzey bölgesi için düşük ancak arazilerin daha küçük  olduğu güney bölgesi için uygun olduğunu ifade etti.

Ayrıca Eriş, Rusya, Belarus gibi diğer AEB ülkelerine kıyasla  Türkiye’nin Kazakistan piyasasına girmesinde gümrük dezavantajı olduğuna dikkati  çekerek, şöyle konuştu:

“Gümrükle ilgili bizim için olumsuz bir durum var. Türk ürünleri ABD,  Güney Amerika, Avrupa gibi dünyanın birçok yerine ihraç ediliyor. Ürünlerimiz  kaliteli ve fiyatı daha da makul. Dolayısıyla Kazak alıcıları hem kalite hem de  fiyata bakarak makineleri kullanmak isteyecekler. Gümrük dezavantajımız olsa da  kaliteli teknolojilerimizle bu pazarda rekabet edebilecek güçteyiz.”
TARMAKBİR olarak ihracat şartlarının iyileştirilmesi için  çalışacaklarını vurgulayan Eriş, Türk firmalarının Kazakistan’da bayilerle  anlaşmalar yaptığını ve yakın gelecekte ürünlerini satmaya başlayacağını  sözlerine ekledi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0