Doğal mucize: Pamukkale!

Doğanın mucizelerinin serpildiği, bir yanda tarihin kalıntılarının dimdik günümüze geldiği noktada bulunan Pamukkale, sizi çok şaşırtacak özelliklere sahip…

UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde bulunan Pamukkale, turizm açısından büyük önem teşkil ediyor.

Çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kaya olan travertenler, Pamukkale termal kaynağını meydana getirmiş. Pamukkale’de sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı mevcut. Turizm bakımından en önemli bölgelerimizden biri olan ve 160 metre yükseklikte, 2700 metre uzunlukta olan Pamukkale, Denizli’de bulunuyor.

5, ve 6, yüzyıllarda önemli bir Hristiyanlık merkezi haline gelen ve eski adıyla Hierapolis olan Pamukkale’nin 2. yüzyılda kurulduğu söylenir. Günümüzde hala daha görülme imkanı olan Roma ve Bizans dönemlerinin kalıntıları Pamukkale’ye gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.

Pamukkale’de eski çağlardan kalma pek çok kalıntı bulunuyor. 1.km uzunluğundaki kentin ana caddesi, şehri bir ucundan diğer ucuna ikiye bölüyor. Her iki ucunda birer anıtı andıran yapı bulunuyor. Ayrıca Pamukkale gezinizde göreceğiniz surlar tam tamına MS. 5. yüzyılda yapılmıştır.

Yerli ve yabancı turistlerin Pamukkale’yi daha iyi tanımaları ve yaşamaları amacıyla Richmond hotel Pamukkale SPA, Richmond Pamukkale Hotel, Lycus River, PAM Termal Hotel, Pamuksu Boutique Hotel, SPA Hotel Colossae Thermal, Laruj Polat Thermal Hotel konaklayabileceğiniz yerler arasında bulunuyor.Geçmişe bir yolculuk yapın…
Romalı kraliçelerin termal sularda mis kokulu sabunlarla yaptıkları güzellik banyoları gelsin aklınıza. Ancak böyle Hierapolis’in tarihi doğayla birleştiren muhteşem yapısını gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Ve böylece Pamukkale’ye gitmenin zevkine varabilirsiniz.

Büyük Hamam: M.S. 2. yüzyılda tamamlandığı düşünülen hamam, Palaestra (güreş ve beden eğitimiş yapılan bölüm) ve imparatorların törenlerde kullandığı 2 odadan oluşmaktadır. Ayrıca bir odası günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Misafir duvarları ve bazı tonozları günümüze kadar ayakta kalabilmiş olan yapının iç mekanlarının mermerle kaplı olduğuna dair izler bulunuyor.

Büyük Kilise: Hamamın doğusunda yer alan bu kilise, 6. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir.


Apollon Tapınağı: Hierapolis’in baş tanrısı olarak kabul edilen Apollon adına yaptırılmıştır. Bölgenin ana tanrıçası Kybele ile Apollon’un burada buluştuğu söylenir. Eski ve dini mağara olarak bilinen Plutunion üzerine kurulmuş. Tapınak alanına geniş basamaklarla çıkılır.

Tiyatro:
Yapımı 2. yüzyılın ikinci çeyreğinde tamamlanan tiyatronun 15 000-20 000 kişi kapasitesi olduğu tahmin ediliyor. Yapı, 8 merdivenle 7 bölüme ayrılmıştır. Sahne arkasındaki Apollon kabartmaları da ilginizi çekebilir. Caveanın tam ortasından geçen diozomayaya her iki yandan tonozlu birer geçit ile giriliyor. Sütunların arası heykellerle süslenmiş olup, burada yapılan kazılar sırasında bol miktarda heykel bulunmuş.

Nekropolis:Şehrin kuzeyinde yer alan bu mezarlık geçmişten günümüze çok iyi korunarak gelmiştir. 2 kilometrekareyi kaplayan büyük alana yayılmış olması, bünyesinde barındırdığı anıt mezarları ve değişik lahitleriyle geçmiş zamanların en önemli mezarlıklarından biri olarak gösteriliyor. Aile tipi mezar evleri de ilginizi çekecektir.


St. Philip Martyrium (Anıt Mezarı): İsa’nın havarilerinden biri olan St. Philip’in öldürüldüğüne inanılan Pamukkale’de adına anıt mezar bulunmaktadır.
Pamukkale’nin yaklaşık 2 km. güneyinde bulunan Laodicea, İncil’de geçen kıyamet işaretlerinin bulunduğu 7 kiliseden birine ev sahipliği yapması dolayısıyla her sene birçok yabancı turisti ağırlıyor. Vaktiniz olursa, Pamukkale dışında gidebileceğiniz bir diğer tarihi alan da burası olabilir.


Travertenler: Pamukkale, nereye bakarsanız bakın doğanın en saf rengi beyazı her yerde görebileceğiniz bir bölgedir. Renklerin harmonisine, güneşin sarısıyla travertenlerin beyazının oluşturduğu değişik görüntülere dikkat edin ve kesinlikle tadını çıkartmaya çalışın. Sadece fiziksel anlamda değil, Pamukkale’nin sizi ruhen de rahatlatacağını göreceksiniz.


Doğadan sağlık bulacaksınız…Pamukkale’nin 35.5° ısısıyla vücut ısısına en yakın kaplıca suyu; bikarbonat, sülfat, kalsiyum ve karbondioksit gazı içermektedir. Suyun iyileştirici özelliği, yüzyıllardır Pamukkale’yi şifa arayanlar için önemli bir merkez haline getirmiştir. Kaplıca suyu yüksek ısısı dolayısıyla gevşetici özelliğinin yanısıra, içerdiği yüksek kalsiyum miktarı nedeniyle vücut iskeletindeki sorunların çözümünde de büyük rol oynuyor. Radyoaktivitesi yüksek olan bu suyun tadı da acıdır.

Zamanında 40 bin kişiyi aşan nüfüsuyla çok önemli merkezlerden biri olan Hierapolis antik kenti, çok şiddetli bir deprem sonucunda suların şehre zarar vermesiyle bugünkü haline gelmiş ve travertenleri oluşmuştur. Bölgede günümüzde, sıcaklıkları 35-100 derece arasında değişen 17 adet sıcak su alanı bulunmaktadır. Şu anda traverten alanı 22.000 kilometrekareye ulaşmıştır.
Günde 6000 kişiye hizmet edebilecek kapasitede olan Pamukkale termal suları, saniyede 400 litre hızla akmaktadır. Bu da kişi başına günde 600 litre su anlamına gelir. Travertenler üzerinde ayakkabıyla dolaşmak 1997 senesinde yasaklanmıştır.
Pamukkale’nin 5 km. kadar kuzeyinde bulunan Karahayıt ve Kızılleğen kaplıcaları da sıcaklıkları biraz daha yüksek olmasına karşın Pamukkale ile aynı kimyasal özelliklerde kaplıcalardır.


Gitmek isterseniz…Denizli şehir merkezine 20 km. uzaklıkta bulunan Pamukkale’ye İstanbul’dan ulaşmak isteyenler karayolunu kullanarak Kütahya-Pamukkale güzergahını takip edebilirler. Kütahya üzerinden Denizli’ye geçip, ordan da Uşak şehir içinden Sivaslı İlçesi’ne ulaşarak; yaklaşık 650 km. yol kat edip Pamukkale’ye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan 685 km., İzmir’den 270 km. ve Ankara’dan 495 km. uzaklıktadır.

İstanbul’dan gelecek ziyaretçilerin bir diğer seçeneği de Haydarpaşa’dan binecekleri trenle nostaljik ve güzel bir yolculuk olabilir.

Denizli’nin, Ankara ve İzmir illeriyle de trenyolu bağlantısı bulunmaktadır.

Havayoluyla buraya ulaşmak isterseniz, Çardak Havaalanı 60, İzmir Adnan Menderes Havaalanı ise 240 km. uzaklıktadır.

4

Şahan Gökbakar: Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin!Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile son dönemde kendisine gelen eleştirilere ilginç bir gönderme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber