Geri Dön

2009'un "en mucit" devleri!

2009 yılında en fazla patente imza atan 10 şirket açıklandı: Buluş şampiyonu ve diğerleri burada...

2009'un "en mucit" devleri!

Teknoloji devi IBM, 2009 yılında Amerika'da aldığı 4.914 adet patentle, dünyanın en fazla buluş yapan şirketleri sıralamasında 17. kez üst üste 1. oldu.

IBM, buluş ve patent yönetimine ilişkin teknik bilgi ve yazılımlarını, inovasyon tabanlı büyüme stratejilerini desteklemek üzere fikri mülkiyet haklarını yönetmeye çalışan müşterileriyle ilk defa paylaşacağını duyurdu. Patent koruması talebinde bulunmayan IBM, piyasaya sürdüğü buluşların, daha önce geliştirilen ürünlerin de yer aldığı bir veritabanından müşterileri tarafından serbestçe kullanılabilmesini sağlıyor.

Müşterilerine buluşlara ve inovasyona dayalı bir kültürün geliştirilmesi ve desteklenmesi konusunda yardım etmeye çalışan IBM, müşterilerin gelişmiş buluş ve patent portföyü yönetim yazılımlarına ve teknik bilgilere erişmesini sağlıyor. Yüksek değerli patent portföylerinin desteklenmesiyle, büyümenin de hız kazanması öngörülüyor.

İşte 10 patent devi!

IBM Türk Ülke Teknoloji Lideri Suat Kızıltaş, "Patent ve fikri mülkiyet yönetimine ilişkin teknik bilgi ve yazılımları müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz, çünkü, giderek daha fazla müşteri buluşuna patent almak, fikri mülkiyet haklarını korumak ve yönetmek konusunda IBM'den bilgi almak istiyor. Teknik bilgi ve yazılımların paylaşılması şeklindeki yaklaşımımız; patent ve fikri mülkiyet alanında koordinasyon ve işbirliğine dayalı bir ortamın geliştirilmesini sağlamak üzere, bu alandaki diğer aktörlerle birlikte çalışma taahhüdümüzle tutarlılık gösteriyor." dedi.

IBM'in 2009'de aldığı 4.914 patent, Microsoft, Hewlett-Packard, Oracle, Apple, Accenture ve Google'ın aldığı patentlerin toplamının da üzerine çıkarak, bir rekora imza atıyor.

2009 ABD Patent Lideri
1 IBM 4.914
2 Samsung 3.611
3 Microsoft 2.906
4 Canon 2.206
5 Panasonic 1.829
6 Toshiba 1.696
7 Sony 1.680
8 Intel 1.537
9 Seiko Epson 1.330
10 HP 1.273
Veriler IFI Patent Intelligence adresinden sağlanmıştır.

Basın bülteninden derlenmiştir

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kahraman itfaiyeci anlattı! Yüsra bebeğin kurtuluşunda yürek yakan 'baba' gerçeğiElazığ'daki depremde Mustafa Paşa Mahallesi'nde yıkılan binanın enkazından yükselen kadın sesi üzerine harekete geçen jandarma ekiplerinin çalışması sonucu 2,5 yaşındaki Yüsra 24 saat sonra kurtarıldı. Yüsra'yı kurtaran ekipte yer alan kahraman itfaiyeci Yüsra'nın babasının ailesine kalkan olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber