Patent

Patent

Son dakika patent haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan patent gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan patent haber sayfamızda...

Patent

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.129 patent haberi bulunmuştur.
Meclis'te bütçe görüşmeleri başladı!
Meclis'te bütçe görüşmeleri başladı!Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Meclis'te başlayan bütçe görüşmelerinde önemli açıklamalarda bulundu. Oktay, "Büyümenin yüzde 10'u aşmasını bekliyoruz. Kurlarda yaşanan hareketlenme sadece faize bağlanamaz. Son günlerdeki kur hareketleri, ekonominin gerçeklerine uygun değildir. Bu manipülasyon girişimlerinin bize olduğu kadar, bunu yönlendirenlere de giderek artan bir maliyeti vardır ve bu sınama, ekonomi üzerinden ülkemize sözde diz çöktürmek isteyenler için de sürdürülebilir değildir. Ülkemizin döviz ihtiyacını en aza indirecek ve bu saldırılara karşı çok daha dayanıklı bir yapıyı hızlı bir şekilde oluşturacağız" dedi.
6.12.2021Haberler
Kadın girişimciliğine Türk Telekom’dan dijital katkı
Kadın girişimciliğine Türk Telekom’dan dijital katkıTürk Telekom “Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay” projesiyle bugüne kadar 5 bin kadına ulaştı
5.12.2021Ekonomi
B ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2021: B Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
B ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2021: B Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Anne ve baba adaylarının üzerine düşündüğü konulardan birisi de isimler. Erkek bebek bekleyen çiftler çocuklarına verecekleri isimlerin en güzel ve en eşsiz olmasını istiyor. Bu yüzden derin ve uzun soluk bir araştırma sürecine giriyorlar. İsimlerin kulağa hoş gelmesinin yanı sıra anlamları üzerinde düşünüyorlar. Bu dönemde karar vermekte zorlanan aileler yakınlarından fikir alıyor. Anne ve baba adayları çocuklarına verecekleri ismin keşfedilmemiş, duyulmamış, modern çağa uygun, popüler ve anlamlı olmalarına özen gösteriyor. B harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “B ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
30.11.2021Bebek
Biyonik kulakla işitme verimini artırdılar
Biyonik kulakla işitme verimini artırdılarTrakya Üniversitesi Uluslararası İşitme Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cem Uzun ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Erdoğan Bulut’un geliştirdiği buluş, biyonik kulakla işitme verimini artırdı. İşitme problemi olan hastalara yönelik hazırlanan “Koklear İmplantta Spatial Seçiciliği ve Konuşmayı Ayırt Etmeyi Artırmak İçin Yeni Bir Elektrod Frekans Kodlama Yöntemi” isimli buluşa imza atan akademisyenler, bu sorunu yaşayan insanlar için umut oldu. 2021’de Avustralya Patent Enstitüsü’nden uluslararası patent alan buluş, uygulamadaki ilk sonuçlara göre işitme cihazlarında yüzde 15’lik bir verimlilik sağladı.
29.11.2021Eğitim
DTÖ Bakanlar Konferansı'na yeni mutasyon engeli
DTÖ Bakanlar Konferansı'na yeni mutasyon engeliDünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) Salı günü Cenevre'de başlayacak Bakanlar Konferansı'nın Covid-19'un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle ertelendiği bildirildi.
27.11.2021Dünya
İlim Yayma Vakfı Akademi Ödülleri’nde sona gelindi
İlim Yayma Vakfı Akademi Ödülleri’nde sona gelindiİlim Yayma Vakfı tarafından düzenlenen 2021 İlim Yayma Ödülleri için geri sayım başladı. Aralık ayında Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşecek olan ödül töreni öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan, “İlim Yayma Ödülleri'nin tasarlanması, 2 yıllık bir emek. 2021'de ödül miktarlarımızı ikiye katladık. Büyük Ödül’ü 600 bin lira, diğer Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler Ödüllerimizi 200'er bin lira olarak tayin ettik” dedi.
25.11.2021Gündem
Rahatlatan açıklama geldi: Yüzde 100 önlüyor!
Rahatlatan açıklama geldi: Yüzde 100 önlüyor!Gelen son dakika haberine göre; Pfizer/BioNTech'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 12-15 yaş grubu üzerinde ciddi bir yan etkiye yol açmadan son derece etkili olduğu bildirildi.
22.11.2021Dünya
Detaylar ilk kez ortaya çıktı! Doğruluk oranı yüzde 98
Detaylar ilk kez ortaya çıktı! Doğruluk oranı yüzde 98Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde geliştirilen yeni Kovid PCR tanı kitinin piyasaya çıkması için gün sayılıyor. Yeni varyantlardan etkilenmeyecek şekilde dizayn edilen ve doğruluk oranı yüzde 98'i bulan yeni PCR tanı kitinde sonuç alma süresi de yarı yarıya düşecek. Çok düşük virüs yüklerinde de doğru sonuç verebilen tanı kiti sayesinde hastalığın en erken evrede tespiti de mümkün olacak. TÜSEB Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rabia Çakır Koç, yerli imkanlarla geliştirilen yeni PCR tanı kitine dair detayları ilk kez Demirören Haber Ajansı ile paylaştı.
22.11.2021Haberler
Detaylar ilk kez ortaya çıktı!  Doğruluk oranı yüzde 98
Detaylar ilk kez ortaya çıktı! Doğruluk oranı yüzde 98Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde geliştirilen yeni Kovid PCR tanı kitinin piyasaya çıkması için gün sayılıyor. Yeni varyantlardan etkilenmeyecek şekilde dizayn edilen ve doğruluk oranı yüzde 98'i bulan yeni PCR tanı kitinde sonuç alma süresi de yarı yarıya düşecek. Çok düşük virüs yüklerinde de doğru sonuç verebilen tanı kiti sayesinde hastalığın en erken evrede tespiti de mümkün olacak. TÜSEB Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rabia Çakır Koç, yerli imkanlarla geliştirilen yeni PCR tanı kitine dair detayları ilk kez Demirören Haber Ajansı ile paylaştı.
22.11.2021Gündem
Son dakika! Milli Eğitim Bakanı Özer'den yüz yüze eğitim açıklaması
Son dakika! Milli Eğitim Bakanı Özer'den yüz yüze eğitim açıklamasıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "22 Kasım 2021 tarihi itibariyle 850 bin sınıftan sadece 66'sı kapalı olacak. Diğer tüm sınıflar yüz yüze eğitime devam edecek." dedi.
21.11.2021Gündem
MEB, bu yılki patent tescil alma hedefini aştı
MEB, bu yılki patent tescil alma hedefini aştıMilli Eğitim Bakanlığı (MEB), fikri mülkiyet hakları çalışmaları kapsamında bu yılki 753 patent tescil hedefini aşarak 1441 tescil aldı.
20.11.2021Ekonomi
Maniye domatesi ve çavuş üzümü için coğrafi işaret başvurusu yapıldı
Maniye domatesi ve çavuş üzümü için coğrafi işaret başvurusu yapıldıSafranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, maniye domatesi ve çavuş üzümüne coğrafi işaret alınması için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurduklarını bildirdi.
18.11.2021Ekonomi
Tofaş Ar-Ge’ye T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ödül
Tofaş Ar-Ge’ye T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ÖdülT.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 8’incisi düzenlenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde, 2020 yılı Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Performans Endeksi Ödülleri sahiplerini buldu.
18.11.2021Vitrin
Bakan Varank: 12 aylık ihracatımız, 215 milyar dolara ulaştı
Bakan Varank: 12 aylık ihracatımız, 215 milyar dolara ulaştı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi ve teknoloji ekosistemi sayesinde ülkenin son 4 çeyrekte üretime ve yatırıma dayalı ciddi büyüme gerçekleştirdiğini belirtti. Varank, "12 aylık ihracatımız, 215 milyar dolara ulaştı. Bunları yeterli görmüyoruz. İhracatta nicelikle beraber nitelik artışını da tam anlamıyla yakalamak mecburiyetindeyiz. Nitelik artışının dinamosu olarak sizleri görüyoruz" dedi.
12.11.2021Ekonomi
Kovid ilaçları oyun değiştirici olacak
Kovid ilaçları oyun değiştirici olacakZengin ülkelerin stoklaması nedeniyle Kovid-19 aşıları tüm dünyaya adaletli bir şekilde ulaşmadı. Ancak Kovid’e karşı geliştirilen ilaçların aşının yeterince bulunmadığı bölgelerde ‘oyun değiştirici’ olacağı belirtiliyor.
12.11.2021Dünya
‘Yöresinden ürünler’ tüketiciyle buluşacak
‘Yöresinden ürünler’ tüketiciyle buluşacakTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Trendyol, tüm Türkiye’den binlerce coğrafi işaretli ürünün dahil olduğu Yöresinden Ürünler Programı’nı başlattı. Program kapsamında, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş coğrafi işaretli ürünler, ‘Trendyol Yöresinden Ürünler’ butiğinde tüketicilerle buluşacak.
11.11.2021Ekonomi
İklim değişikliği yapay et patentlerini 7 bine taşıdı
İklim değişikliği yapay et patentlerini 7 bine taşıdıDünyanın ana gündem maddeleri arasında yer alan iklim değişikliği tedarik zincirindeki ekosistemde köklü değişiklerin yaşanmasına neden oluyor. Etkisini artırmasına bağlı olarak tarım alanları ve hayvancılığın azalmasına neden olan iklim değişikliğine karşı, olası bir gıda krizinin önüne geçmek adına şirketler çalışmalarına başladı. Bu kapsamda yapay et konusunda 2013 yılından bugüne kadar 7 bin 452 patent başvurusu yapılmış durumda.
9.11.2021Teknoloji
Kivi üretiminden Ordu ekonomisine 70 milyon liralık katkı
Kivi üretiminden Ordu ekonomisine 70 milyon liralık katkıOrdu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, hasadına başlanılan kivinin bu sezon Ordu ekonomisine yaklaşık 70 milyon lira katkı sunacağını söyledi.
8.11.2021Ekonomi
Sadece onun için uçakla gelen var! Tescillendi
Sadece onun için uçakla gelen var! TescillendiKahramanmaraş'ın yöresel lezzetlerinden olan 'Maraş kelle paçası', Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretle tescillendi.
6.11.2021Yaşam
Sadece onun için uçakla gelen var! Tescillendi
Sadece onun için uçakla gelen var! TescillendiKahramanmaraş'ın yöresel lezzetlerinden olan 'Maraş kelle paçası', Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretle tescillendi. Yemeğin tescilini yaptıran Kahramanmaraş Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Erdal Kanbur, sadece paça içmek için uçakla kente gelenlerin olduğunu belirterek, "Coğrafi işaret tescili ile bu lezzeti tüm dünya tanıyacak" dedi.
6.11.2021Ekonomi
Manavgat'ın 'Altın susamı' Japonya'da sofraları süslüyor
Manavgat'ın 'Altın susamı' Japonya'da sofraları süslüyorOsmanlı döneminde tapu tahrir defterlerinde de adı geçen Manavgat susamı, yurt içinin yanı sıra Japonya'dan da talep görüyor.
6.11.2021Ekonomi
GSÜ’den ilaç sektörüne eğitim
GSÜ’den ilaç sektörüne eğitimGalatasaray Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, ilaç ve sağlık sektörüne yönelik eğitim programı düzenliyor. İlaç ve sağlık hukuku düzenlemeleri, sektörün iktisadi özellikleri ve bu alandaki marka, patent ve kişisel veriler hukuku uygulamaları gibi konuların anlatılacağı program 11 Kasım’da başlayacak.
6.11.2021Eğitim
Türk bilim insanı gözün zor bölgelerindeki hastalıkların teşhisi için cihaz geliştirdi
Türk bilim insanı gözün zor bölgelerindeki hastalıkların teşhisi için cihaz geliştirdiDoç. Dr. Serhat Tozburun, gözün zor bölgelerindeki hastalıkların teşhisini kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiği cihazın patentini aldı.
5.11.2021Teknoloji
En Etkili Bilim İnsanı Listesi’ne, bin 150 Türk akademisyen de girdi
En Etkili Bilim İnsanı Listesi’ne, bin 150 Türk akademisyen de girdiABD’deki Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve ekibi tarafından oluşturulan Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi, Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier tarafından yayımlandı.
5.11.2021Eğitim
Ordu'da kivi hasadına başlandı
Ordu'da kivi hasadına başlandıFındığın yanında Karadenizli üreticilerin önemli geçim kaynakları arasında yer alan kivinin hasadı Ordu'da başladı.
4.11.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Patent ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.