Geri Dön

Robotlar nöronları insanlara göre daha iyi hedefleyip ameliyat edebiliyor

Sinir bilimciler, sorunlu beyin hücrelerinin aktivitelerini kaydetmek ve gözlemlemek için patch clamp adı verilen bir teknik geliştirdi. Bu sayede robotlar, insanlardan daha iyi beyin ameliyatı yapabiliyor.

Robotlar nöronları insanlara göre daha iyi hedefleyip ameliyat edebiliyor

milliyet.com.tr

Beyin hassas bir şey ve bilim adamları, daha fazla bilgi edinmek için daha kolay ve daha güvenli olmasını sağlayan yüksek teknolojili yollar aramaya devam ediyor. Beyin cerrahisi alanında, tümörlerin ve sağlıklı dokunun arasındaki farkı bilen akıllı neşterler, doktorlara neredeyse çalışacağını bilmelerine yardımcı olan sensöre gömülmüş plastik sargı ve cerrahların hastaları gözlem altında tutmalarını sağlamak için VR kulaklıklar bile var. Ya da beyni incelemek için daha iyi bir yöntem var. MIT'teki mühendisler, beyin sinyallerini kaydetmek için yaşayan bir beynin içinden bireysel nöronları hedeflemede robotları kullanma hakkında bir yazı yayınlamıştı.

Daha önce, sinirbilimciler, bireysel beyin hücrelerinin aktivitesini kaydetmek için "patch clamp" adlı bir sistem geliştirdi. Yöntem, nöronların zarları ile temas edebilecek kadar küçük bir cam pipet sayesinde, hücrenin zarında gözenek açmaya dayanıyor. Yeni MIT sistemi, görüntüleri bir mikroskoptan analiz etmek ve daha sonra bir robot kolunu hedef nörona yönlendirmek için bir bilgisayar algoritması kullanıyor. Bu, canlı dokuda tek nöronların incelenmesini kolaylaştırıyor ve duyusal algı ile diğer önemli beyin işlevleri üretmek için diğer hücrelerle nasıl etkileşime girdiğini görüyor.

Yazar ve MIT profesörü Ed Boyden, "Nöronların nasıl iletişim kurduğunu bilmek temel ve klinik nörobilim temelinde. Bu teknolojinin sinirsel hesaplama açısından veya bir sinir sistemi hesaplamasında bir hücrenin içinde olup bittiğine bakabilmemiz için umut vaat ediyor" dedi.

Yeni bilgisayar destekli teknik, Alzheimer veya şizofreni gibi bozuklukları anlamamıza yardımcı olabilecek bazı araştırmacı ve araştırmalara yardım edecek

25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber