Geri Dön

Şilili bir firma suda çözülen plastik olmayan poşet geliştirdi

Şili merkezli bir firma suda çözülen poşet geliştirdiğini açıkladı. Plastik olmayan poşetler soğuk suda hızla çözülebiliyor ve plastik bazlı muadillerine göre doğada parçalara ayrılması yıllar sürmüyor.

Şilili bir firma suda çözülen plastik olmayan poşet geliştirdi

Onur Binay/milliyet.com.tr

Plastik kirliliğini önlemek için hala yapılması gereken çok şey var. Plastik ürünler, dünya genelinde denizleri ve nehirleri kirletmeye devam ediyor. Şili merkezli bir firma, bu acil meseleye alternatif bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Suda çözünebilen ve plastik içermeyen poşet geliştirdiler.

Şili şirketi Solubag, herhangi bir plastik kullanmayan poşet üretmek için hidrojen, karbon ve sentetik polimer kullanan çözüm bulduğunu ileri sürdü. Bu plastik olmayan poşetler soğuk suda hızla çözülebilir ve plastik bazlı muadillerine göre doğada parçalara ayrılması yıllar sürmüyor.

Şirket bu buluş için Çin'deki ortağıyla çalıştı. Hammadde ve farklı türde torbalar için yardımcı modeller ve bu ürünün arkasındaki su çözünürlüğü kavramı da şirket tarafından patentlendi.

Solubag'ın Roberto Astete ve Christian Olivares, uzun yıllar önce plastik poşetlere bir alternatif aramaya başladı. Daha sonra bulgularını Çin'in güneyindeki Guangdong Eyaletindeki Çin firması Polye Materials ile test etti.

Çift, icat ettikleri torbanın, malzemenin suda parçalanmasını kolaylaştıran kirleticilerden arınmış olduğunu ekledi. Buluş, su kirliliğini tersine çevirme çabasını geliştirebilir.

18 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasında öne çıkan gelişmeler...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber