Geri Dön

Telefonunuzu satmadan önce yapmanız gerekenler!

Gelişen teknoloji elbetteki elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızı da etkiliyor. Bu konuda yeni teknoloji haberleri sık sık karşımıza çıkıyor. Yeni özelliklerle donatılmış pek çok telefon modeli hayatımıza giriyor. Tüketiciler ise kimi zaman döviz kurlarındaki dalgalanmalar, kimi zaman da eklenen yeni teknolojiler ile yükselen telefon fiyatları sebebiyle çareyi ikinci el telefonlarda buluyorlar. Bunun için de öncelikle kendi telefonlarını satışa çıkarıyorlar.

Telefonunuzu satmadan önce yapmanız gerekenler!

Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

Ancak telefonlarını ikinci elde satışa çıkaranları büyük bir tehlike bekliyor. Telefonumuzun el değiştirmesi halinde kişisel bilgileriniz ve verilerinizin çalınması riski ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu sebeple telefonunuzu satışa çıkarmadan önce bazı önlemleri almamız gerekiyor. işte telefonunuzu satışa çıkarmadan önce yapmanız gerekenler:

Yedekleyin!

Telefonunuzu elden çıkarmadan önce ilk yapmanız gereken şey içerisinde yer alan bilgilerinizi yeni telefonunuza, bulut sistemlere veya bilgisayarınıza aktarmak olmalıdır. Bunun için de öncelikle mevcut telefonunuzdaki bilgilerinizi yedekleyebilirsiniz. Bunu yapmak hem Android telefon kullananlar hem de iPhone kullanıcıları için oldukça kolay. Örneğin iPhone kullanıcısıysanız iCloud aracılığıyla verilerinizi bulut sistemine aktarabilirsiniz. Eğer Android telefon kullanıcısıysanız da, USB kablolar aracılığı ile bilgilerinizi bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

Devre Dışı Bırakın!

Telefonunuzudaki verileri yedekledikten sonra yapmanız gereken şey ise hesaplarınızı devre dışı bırakmak olmalıdır. Böylece telefonunuzu satın alan kişinin sizin telefonunuzda kurulu olan hesaplarınıza erişmesini engellemiş ve verilerinizi de güvence altına almış olursunuz. Eğer iPhone kullanıcısıysanız; cihazınızı iCloud ve iTunes’a kaydettikten sonra telefonunuzda bulunan tüm içerikleri silebilirsiniz. Android telefon kullanıcıları da Google hesaplarına girerek mevcut hesaplarını kaldırabilirler. 

Bu arada verilerinizi silmeden önce cihazınızı şifrelemeniz de faydalı olacaktır. Bunu telefonunuzdaki Ayarlar bölümünden yönetebilirsiniz.

Tüm Kartlarınızı Çıkartın!

Yapılan araştırmalar ve teknoloji haberleri gösteriyor ki telefonlarını satan kişilerin en çok unuttuğu şeylerden biri de telefonlarının içerisindeki kartlar ve özellikle de hafıza kartlarıdır. Bu hafıza kartlarının sizinle ilgili pek çok veriyi barındırdığını ve dolayısıyla da telefonda unutmanız halinde büyük bir sorun ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. Bunun için de telefonunuzu satmadan önce içerisinde yer alan SIM kart ve SD kart gibi tüm kartların çıkarılmış olduğundan mutlaka emin olun

Fabrika Ayarlarına Geri Döndürün!

Telefonunuzu yedekledikten; içerisinde yer alan hesaplarınızı devre dışı bıraktıktan ve içinde yer alan kartlarınızı çıkardıktan sonra; son olarak yapmanız gereken şey ise cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürmek olmalıdır. Böylece verilerinizin başkalarının eline geçmesini tamamen engellemiş olursunuz. Bunun için hem iPhone hem de Android telefon kullanıcılarının cihazlarının Ayarlar bölümüne giderek gerekli adımları takip etmesi gereklidir.

Teknoloji haberleri ve araştırmalar kullanıcıların bu aşamaları sıklıkla ihmal ettiğini gösteriyor. Ancak telefonunuzu elden çıkartmadan önce bu basit adımları uygulamanız oldukça önemli. Bu sayede, kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini engellemiş ve ileride yaşayabileceğiniz büyük sorunların önüne geçmiş olursunuz.

18 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasında öne çıkan gelişmeler...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber