İzmir

Yerel Haber
06 Şubat 2016 - 12:41

TEPEKÖY-CUMAOVASI İZBAN SEFERLERİ BAŞLADI

IHA

İzmir’de, ulaşımın yükünü çeken İZBAN tren seferleri, yapılan çalışmaların ardından Tepeköy ile Cumaovası istasyonlarından da karşılıklı olarak başladı.
İzmir Banliyo Sistemi (İZBAN) hattının 30 kilometrelik Torbalı hattı, yapılan çalışmaların ardından hizmete girdi. Sabah 05.25 itibariyle Tepeköy ile Cumaovası arasında seferler karşılıklı olarak başlarken, hizmete giren 6 istasyonda yoğunluk yaşandı. Tatil günü olmasına rağmen Tepeköy, Torbalı, Kuşçuburun, Develi, Pancar ve Tekeli istasyonlarındaki seferlere vatandaşlar ilgi gösterdi. İlk verilere göre 6 istasyonu kullanan yolcu sayısı 5 binin üzerine çıktığı öğrenildi. Seferler için İZBAN görevlileri de ilk günde vatandaşlara yardımcı oldu. Vatandaşlara raylı sistemi tanıtan broşürler dağıtılırken, seferlerin son saatinin 23:55 olduğu bildirildi.
MAKİNİST KOLTUĞUNA OTURDU
Öte yandan, İZBAN Tepeköy Durağı’na sabah erken saatlerde gelen Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve AK Parti İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, kent kart basarak gişelerden geçti. Daha sonra İZBAN banliyö treninin geliş saatini bekleyen ikiliye, T.C Devlet Demiryolları (TCDD) 3. Bölge Müdürü Murat Bakır da katıldı. Trendeki yolcular ile selamlaşan Başkan Görmez’e vatandaşlar teşekkür ederken, ilk gün dolayısıyla taşınan yolcu sayısı herkesi memnun etti. Makinist kabinine giren heyet, Cumaovası’na kadar giderek geri döndü. Torbalı Belediye Başkanı Görmez, makinist koltuğuna oturarak gazetecilere poz verdi.
Başkan Görmez, İZBAN’ın ilçeye gelmesiyle bölgede bayram sevinci yaşandığını belirterek, "Torbalı hızla gelişen, büyüyen, oluşturduğu sinerji ile çevresini motive eden bir ilçe. Tarımda, sanayide kaydettiğimiz gelişmenin, şehirleşmedeki büyümenin, vergi ödemelerindeki rekorun ödülü olarak İZBAN’a kavuştuk. Şimdi bunu bir devlet üniversitesi ile taçlandırmanın heyecanını yaşamak istiyoruz. İZBAN, İzmir ile Torbalı’yı sosyal, ekonomik, kültürel anlamda birleştirdi. Bize bu büyük yatırımı sağlayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız sayın Binali Yıldırım’a, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na ve emeği geçen teknik ekibe teşekkür ederiz. Bundan böyle Torbalı yazılırken, ‘İZBAN öncesi’ ve ‘İZBAN sonrası’ vurgusu yapılacak görüşündeyim” diye konuştu.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.