12.09.2017 08:24 | Son Güncelleme:

Tesla'dan Irma Kasırgası önlemi

ABD'nin güneydoğusunu etkisi altına alan Irma Kasırgası nedeniyle yüz binlerce insan evini terk edip daha güvenli yerlere kaçmak zorunda kaldı. Tesla, bu kaçış sırasında sürücülere yazılım desteğiyle menzil arttırımında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin başta Florida olmak üzere güneydoğusunu etkisi altına alan Irma Kasırgası etkisini azaltıyor. Irma Kasırgası'nın en şiddetli olduğu günlerde yüz binlerce insan evlerini terk etti. Amerikalılar daha güvenli bölgelere ulaşmak için otoyolarda kilometrelerce araç kuyruğu oluşturdu. 

Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Irma Kasırgası'ndan etkilenen müşterilerine yardım etme kararı aldı. Yazılımsal güncellemeyle bölgede yaşayan Tesla marka otomobil kullanıcılarına Irma Kasırgası'ndan kaçarken daha uzun süre yol katedebilmeleri için menzil arttırımı yapıldı.

Batarya kapasite sınırı maksimum 70 KW ile sınırlandırılmış olan Model X ve Model S araçlarının batarya sınırı kaldırıldı. Bu sayede sürücülere tek şarjla fazladan 70 kilometre mesafe katetme imkanı sağlandı.

Bir sürücünün çağrısı etkili oldu...
Tesla 60 ve 60D otomobillerin maksimum menzili 325 kilometre. Bölgede yaşayıp Tesla'ya ulaşan sürücülerden birinin isteği üzerine Tesla harekete geçti. Tahliye sırasında bulunduğu yerden güvenli bölgelere ulaşabilmesi için fazladan 50KW şarja ihtiyacı olduğunu belirten sürücü, bu konuda Tesla'dan yardım istedi.

Bunun üzerine şirket, Irma Kasırgası'ndan etkilenen bölgelerde yaşayan tüm sürücülere fazladan 75 KW kullanabilecekleri bir güncelleme yayınladı. Tesla'nın güncellemesi Irma Kasırgası'nın etkisinin ortadan kalkmasının beklendiği 16 Eylül'e kadar devam edecek.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1