Geri Dön

Çarkın: Çatlı'yla zamparalık yaptık

TBMM Susurluk Komisyonun'daki ifadesinde şaşırtıcı açıklamalarda bulunan Özel Tim görevlisi Çarkın, Çatlı'ya maaşından para verdiğini söyledi

SUSURLUK soruşturmasının ardından tutuklanan Özel Tim görevlisi Ayhan Çarkın TBMM Susurluk Komisyonu'nda Abdullah Çatlı'yla ilgili
önemli açıklamalarda bulundu. Çarkın, birlikte çapkınlık bile yaptıklarını söylediği Çatlı'nın Meclis, parti binaları, kumarhaneler, emniyet binaları, milletvekili ofislerine rahatlıkla girip çıktığını bildirdi.
Çarkın'ın komisyondaki ifadesi tutanaklara şöyle geçti:
Soru: Siz Sedat Bucak'ın Ankara'daki bürosuna...
Çarkın:
Tabii efendim. Bürosuna gidiyordum. Korumadan evvel de ben gittim. Bürosuna gittim. Kendisi mesela daire başkanına gelirdi; İbrahim Şahin giderdi oraya.
Soru: Abdullah Çatlı'yı tanıyor muydun?
Çarkın: Mehmet Özbay
olarak tanıdım ben Abdullah Çatlı'yı. Sedat Bey'in orada tanıştım.
Soru: Sık sık geliyor muydu Mehmet Özbay?
Çarkın: Özbay'
la bir iki sefer karşılaştık, fakat Özbay'la merhum Çatlı'yla ben İstanbul'da görüşüyordum. Bizim çok iyi ilişkimiz vardı. Ben seviyordum bu insanı... Bir dost ilişkisi, vatanını milletini sever, adam gibi adam. Özbay olarak mesela Kadıköy yakasında bir işyeri var. Baysa Ticaret diye bir şirketi var.
Soru: Ahmet Baydar'ın da bulunduğu..
Çarkın:
Evet efendim iş ortağı kendisi. Ondan sonra Merter'de tekstil şeyi var. Küçükçekmece'de bir tekstil işletmesi var. Ticaret insanıydı en azından. Ankara'da TBMM'nin içerisine benim gözümün önünde bu insan girdi. Kimliğini verip kapıdan girdi. 1994'ün sonlarında... Ben bıraktım onu, içeri girdi. Daha açıkçasını söyleyeyim efendim. ANAP'ın Balgat'taki binasına iki sefer bu insan girdi.
Mehmet Özbay'a maaşımdan para verdim biliyor musunuz? İşte o zaman ne alıyordum; 15 - 16 milyon; 1 - 2 milyon benden para istedi bu adam, parası yoktu, para istedi benden, vallahi verdim. Kumkapı'ya giderdik. İşim biterdi giderdim, sahilde yemek yerdik, gezerdik, denize girerdik, bara giderdik.
Soru: 15 milyon lirayla bu kadar yapılabiliyor mu?
Çarkın: Ahmet Baydar
ödüyordu. Mesela Kumpapı'da restoranda hesap ödemem, almazlar, arkadaşımdır, lokantacı arkadaşım vardır, barcı arkadaşım vardır, giderim bazen hesap almazlar. Arkadaşım gider benim, ekip gider mesela ekibi gönderirim. Derim yiyin, almazlar yani, almaz adam almaz. Hiç kimse de gelip demez ki bunlar yemek yedi paraları nerede demez.
Ben şimdi Çatlı'yla görüşüyorum, Özbay'la görüşüyorum. Bunun altında art niyet aramanın bir anlamı yok ki. Zamparalığa gidiyorum Özbay'la; öyle ya canım. Sevgililerimiz var bir yere gidiyorum, yemeğe gidiyorum Özbay'la. İlla Özbay birisiyle görüştüğü zaman bunun altında bir şey mi aramak lazım ben anlayamıyorum bunu.
Çarkın, tutanaklardaki ifadesinde, katliam sanığı Haluk Kırcı'yla 1994'ün sonlarında tanıştığını, Drej Ali lakaplı Ali Yasak'ı tanıdığını, Ömer Lütfü Topal'ın kumarhane ortakları Sami Hoştan ve Ali Fevzi Bir'le de kendisini Çatlı'nın tanıştırdığını söyledi.
ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın korumasında görev aldığını ileri süren Çarkın, kolisyonun DSP'li üyesi Sema Pişkinsüt'ün sorusu üzerine şunları söyledi:
"Sayın Yılmaz'ın korumalığını şu şekilde yaptım. Bizzat kendisine koruma verilmiş falan değil, mesela biz başbakanımız gelir ziyarete özel harekat şube müdürlüğünden bilfiil koruma verilir, doğuya geldiğinde bütün bu devlet büyüklerinin yanında güvenlik görevlisi olarak."
Çarkın'ın Topal'ın aile ilişkileri ve mirası konusundaki sorulara ise şu yanıtları verdi:
Çarkın: Mesela Bodrum'da bir müdürü mü öldürtmüş bu adam. Hikmet Babantaş diye birini öldürtmüş. Ondan sonra Azerbaycan'da bir müdür, işte bilmem karısını marısını öldürttüğü söyleniyor. Karısıyla arasının kan davalı, kendi öz karısının kendi karısının Topal öldükten sonra evinde davullu zurnalı düğün eğlence yaptığını duyuyorum ben.
Soru: Bu öldürülen şeyde, Afyon Valisi'nin kızıyla damadının, Azerbaycan'da karı koca şeyler var. Onları mı kastediyorsun?
Çarkın:
Evet, efendim.
Soru: Müdürün aşireti...
Çarkın:
Bu müdürün aşireti ölüm tarihinde başsağlığı ilanı vermiş. Bunlar önemli şeyler. Bir daha söylüyorum, oğluyla mesala arasının açık olduğunu araştırıyorum. Oğlu babasına kindar, düşman. Karısı birinci karısı, düğün bayram yapmış. Öldüğü zaman mesala, çocuğu da olmuş bu adamın. Öldürülmesi için o kadar çok sebep var ki.

Kıvanç Tatlıtuğ'un mangal keyfiZaman zaman sosyal medyadan paylaşımlarda bulunan oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, bu kez mangal yaparken çekilen videosunu yayınladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber