Geri Dön

Çarkın'a kelepçe, Erdek'e kuşatma

Çarkın'a kelepçe, Erdek'e kuşatma


Murat Uçtu Ahmet Peles Erdek DHA


       Balıkesir'in Erdek ilçesinde, bir arsanın icra yoluyla satışından, 40 bin dolar (yaklaşık 23 milyar lira) haraç istediği iddiasıyla gözaltına alınan Susurluk davası sanıklarından Ayhan Çarkın ve adamları, adliyeye sevk edildi.
       İlçenin giriş ve çıkışını kesen polis, İstanbul ve Ankara plakalı araçları ararken şüpheli kişilerin kimliklerini kontrol etti.
       Erdek'in Düzyol Mevkii'nde 21 Mart'ta icra yoluyla satışa çıkartılan 12 dönümden oluşan 17 parsel arsanın 16 parseli Ziya Taşkın, bir parseli de arsa sahibinin oğlu Mehmet Arslan tarafından alındı. İhale sırasında alınan bir ihbarı değerlendiren Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlar ekipleri, Erdek'te bir kahvehanede, eski Özel Timci Ayhan Çarkın ile Ali Oktay, Ahmet Ferdi Hoşgör, Abdülkadir Ünal, Yılmaz Gülümser, İslam Kayartekin, Bülent Tok, Tahsin Yazıcı'yı, "İcra yoluyla arsa satışından rüşvet istemek"ten gözaltına aldı.
       Ekipler, ihale sonrası bu kez arsa sahibi Muharrem Arslan, oğlu Mehmet Arslan ve ihalede en büyük hisseyi alan 'Ataman Esin' adına sahte kimlikle dolaşan Taşkın'ı, ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına aldı. Balıkesir ve Erdek'te dört gün sorgulanan 11 kişiden arsa sahibi Muharrem Arslan ve oğlu Mehmet Arslan salıverildi.
       Çarkın'ın, Emniyet Müdürlüğü'nde verdiği ifadede, Ziya Taşkın'a, üçüncü bir kişiye olan borcu nedeniyle 300 bin mark senet imzalattıklarını, haraç almalarının kesinlikle söz konusu olmadığını söylediği ileri sürüldü.
       Çarkın'ın ifadelerinde, iş takibi yaparken birçok devlet memurunun kendisine yardımcı olduğunu, birçok milletvekiliyle çok iyi görüştüklerini açıkladığı iddia edildi.
       Balıkesir Emniyet Müdürü İhsan Yılmaztürk, ihaleyi alan Ziya Taşkın'ın, cinayet suçundan arandığını, kendisinin Ataman Esin adına düzenlenen sahte kimlikle dolaştığını bildirdi. Çarkın ve Ahmet Ferdi Hoşgör'ün üzerlerinden ikisi ruhsatsız üç tabanca çıktığını bildiren Yılmaztürk, sanıkların, "Çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak", "Ruhsatsız silah taşımak" suçlarından savcılığa sevk edildiğini söyledi.


28 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni28 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber