Geri Dön

Mehmetler savaşı

Mehmetler savaşı


Eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün internette yayınladığı ‘Yeşil’ ifadelerine Ağar’dan yanıt geldi: Tüm bunlar imalat. mahkemeye vereceğim


       MİT eski Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür’ün sitesinden Susurluk Çetesi’nin kilit ismi “Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Elazığ Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar’a yönelik “Semra Özal’ın küloduna selam duran" “Dedikoducu", “Yalaka", “Kelle koparıcı" açıklamalarına yer vermesi, iki Mehmet arasındaki savaşı yeniden başlattı. Ağar “Yeşilöin MİT ifadeleri için “Düzmece yapmaktan kolay ne var" dedi.

     “İstihbaratçılar anlar"
       İddiaları çirkin ve dayanaksız bulduğunu belirterek konuyu yargıya taşıyacağını belirten Ağar şunları söyledi:
       “Yeşilöin iddialarına muhatap olmayacağım. Biz yeraltında çalışan bir adam değiliz ki. Bu konuda devlet kurumları ve hukukçular benim muhatabımdır. Her türlü ahlaksız ve ölçüsüz, ciddiyetten yoksun ifade için hukukçulara başvuracağım. Bu bir ifade değil, imalattır. İstihbaratçılar ne dediğimi çok iyi anlayacaklardır. Gayri hukuki bir şey olsa şikayetçi olması lazım değil mi? Kaç senedir bizim hakkımızda şikayetçi olan biri yok. Bir vatandaş bizim hakkımızda şikayetçi olmuş mu? Yok."

     ‘Nerede çalıştığı belli’
       “Devletin neresindedir bu adam? Bu adamın nerelerde çalıştığı bellidir" diyen Ağar “Yeşilöin bir dönem devlet tarafından kullanıldığı yönündeki savlarla ilgili şu görüşleri dile getirdi:
       “O da belli değil, yani otururken düzmece yapmaktan kolay ne var? İlk seans ifadesini aldım dersiniz. Ve böyle bir ifade yazarsınız. O nerden belli, hayal üzerine olan bir şeyin nesine cevap vereceğim. Hangi somut olay var ortada? Ne var? Bir olayın davası olur, şikayeti olur, ispatı olur. İddiayı yapan o mu, değil mi o da belli. Ortada resmi bir makam yok. Ben size hiçbir şey söylemiyorum. Ben size bazı konularda ipucu veriyorum."

     ‘Ciddi bir konu yok’
       Ağar, “Yeşil’in 1995’teki sorgusu sırasında kendisine ilişkin ‘Ağar Semra Özal’ın küloduna selam duran adamdır... Bizim üzerimizden ne paralar kazanıyorsun... Yalaka... Kafa koparıcı" yönündeki iddialara ise “Ortada ciddiyeti olan somut bir şey de yok. Doğru mu, değil mi o da belli değil. Ne olduğu belli olmayan bir provokasyon. Şu anda cevap vereceğim ciddiyeti olan hiçbir konu göremiyorum. Gerekirse avukatlarım aracılığıyla yanıt vereceğim" dedi.

Eken: Bir kısmı doğru

‘Susurluk Çetesiönin “sevk ve idareösini üstlendiği iddia edilen MİT eski Daire Başkan Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Müşaviri Emekli Yarbay Korkut Eken ise Eymür’ün sitesinde yer alan Yeşil’in MİT ifadelerinin mülakatı hatırlattığını söyledi. Eken şöyle konuştu:
       “Yeşil, duyumlarımıza göre zamanında devlete hizmet etmiş, sonra irtibatlar kopmuş. Kendisi yanlış işlere girdi. Başka bir bilgim de yok. Tanımam adamı. Sadece basından duyduğum kadarıyla biliyorum. Bir defa karşılaşmadık. Yeşil, psikolojik bir bunalım içerisinde. Şahsa bazı tavizler verilerek başkaları tarafından konuşturuluyor ve üstümüze salınıyor. Bizim aleyhimize bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Bundan daha zor duruma da daha düşmeyiz herhalde."
       Yeşil’in ifadelerinin PKK’ya giden paraları da içeren bir kısmının doğru olduğunu belirten Eken, “Hasımlarımın iddialarıyla bu noktaya gelindi. Yeşil konusu başladıysa gerisi gelecek diye düşünüyorum" dedi.

Eymür'e DGM incelemesi

     TOLGA ŞARDAN Ankara
       Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı, eski MİT'çi Mehmet Eymür hakkında internet üzerinden yaptığı yayınlar nedeniyle inceleme başlattı. Savcı Yardımcısı Talat Şalk, "İnternet sitesinin yayınlarını Emniyet'ten istedim" dedi.
       ABD'ye gidişinden itibaren internet üzerinden oluşturduğu özel sayfayla çeteler - devlet - Susurluk soruşturmaları - Yeşil ve güvenlik birimleri arasındaki çekişmeleri yayınlayan MİT eski Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür hakkında inceleme başlatıldı. Ankara DGM Başsavcılığı'nca başlatılan incelemeyi yürüten Savcı Şalk, Milliyet'e şunları söyledi:
       "O açıklamalar dikkatimizi çekti. Görevi ne olursa olsun hiçbir kamu görevlisi, konusu suç oluşturan bilgi ve belgeleri saklayamaz. Savcılığa vermesi gerekir. Eğer Web sayfasında yayınlanan bilgiler gerçekse bunların savcılığa verilmesi gerekirdi. O açıdan ben inceleme başlattım."
       Bu konuda Ankara Emniyet Müdürlüğü ile temasa geçtiğini kaydeden Şalk, "Web sayfasından çıkan bütün yayınları çıkaracaklar. Bana teslim edilmesi talimatı verdim. Pazartesi teslim edilecek. İncelemeyi bu yazılar üzerinden yapacağım" dedi.

Trump 'Yüzyılın Planı'nı açıkladı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olacakABD Başkanı Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngördüklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber