Geri Dön

MHP istikrar arıyor

MHP istikrar arıyor

Partinin üç ekibe bölündüğünü iddia eden Seval Türkeş, "Dışarıdan destekli menfaatler uğruna parti düşman kamplara bölünerek parçalanmakta" dedi

MHP'nin 23 Kasım'da düzenleyeceği büyük kurultay öncesinde parti örgütü adaylar arasında seçim yapmaya çalışıyor. Tuğrul Türkeş, Devlet Bahçeli, Ramiz Ongun, Erdal Sezer ve Salih Gökçe'nin genel başkanlık adaylığını açıklamasından sonra MHP'de saflar belirginleşmeye başladı.
Seval Türkeş adaylık konusunda kararsızlığını sürdürürken, Kadın Kolları, İzmir ve Antalya il teşkilatları, Türkeş'i, İstanbul ve Adana teşkilatları ise Bahçeli'yi desteklediklerini açıkladı. Ankara, Trabzon, Bursa, Konya, Kayseri, Van, Diyarbakır ise görüş bildirmekten kaçındı.
MHP kulislerinde İbrahim Çiftçi'nin adaylığının konuşulduğunu, ayrıca Gökçe ve Sezer'in kendi listelerinin kabul edilmesi durumunda adaylıktan çekilmesinin söz konusu olduğunu belirten bazı MHP'liler, kongrenin büyük bir çekişme sahne olacağını söyledi. MHP'li yetkililerin başkanlık yarışı için görüşleri şöyle:
* Halime Nuray Turcan (MYK üyesi, Kadın Kolları Genel Başkanı): İlk günden itibaren Tuğrul Türkeş'in önderliğinde yürüyecek olan partinin 21. yüzyıla damgasını vuracağına inanıyorum.
* Yusuf Kökpınar (İzmir İl Başkanı: Ege Bölgesi'nde Tuğrul Türkeş'in trendi yükseldi. Diğer illerde de de bu yaklaşım ağırlıktadır. Desteğimiz Tuğrul Türkeş'e."
* Mustafa Gürsu (Antalya İl Başkanı): Çok adaylılığın sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Adayımız Tuğrul Türkeş'tir.
* Mehmet Gül (İstanbul İl Başkanı): Partinin istikrarlı bir yapıya ihtiyacı var. Genel başkan zaten seçilmiş. Sayın Bahçeli'yi destekliyoruz. Ancak diğer adayların da yönetimde bulunması parti yararınadır.
Seval Türkeş ise genel başkanlık yarışında adaylar arasındaki kopukluğun MHP'yi demokratik bir ortamdan uzaklaştırdığını belirterek görüşlerini şöyle dile getirdi:
"32 yıllık karizmatik bir liderlikten sonra MHP toplum içindeki bir kitlenin yaşadığı bunalımı yaşıyor. MHP'de sahipsiz kalan bir kitle var. Adaylar arasındaki istişare eksikliği MHP'yi bu duruma soktu. Yarışmayı iç istişare ile yapmalılar. Şu an kemikleşmiş üç ekip bulunuyor. Bunlar demokrasi adına yarıştıklarını söylüyorlar. Şimdi Alparslan Türkeş'in emanetine kucak açılması gerekiren, Ayrıca aday sayısının artmasıyla delegelerin dengesini bozuyorlar. Bu tabloyu tasvip etmem mümkün değildir."
MHP'ye yakınlığıyla tanınan bir işadamı, kongre sürecinde asıl çekişmenin Türkeş, Bahçeli ve Ongun arasında yaşanacağını ifade ederek şunları söyledi:
"Kongrede Türkeş ile Ongun arasında bir ittifak söz konusu olabilir. Eğer Ongun, Bahçeli'den bir fazla oy alırsa Türkeş lehine çekilebilir. Ongun'un kurultayı kazanması halinde MHP - BBP birleşmesi söz konusu olabilir. Seçim sisteminde uygulanan bölgesel barajlar birleşmeyi zorunlu kılıyor."
25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber