10.11.2018 00:36 | Son Güncelleme:
AA

Trump'ın göçmen ilticalarının reddedilmesi kararına dava

ABD'de üç sivil toplum kuruluşu ABD Başkanı Donald  Trump'ın ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapanların iltica başvurularının reddedilmesini öngören Başkanlık Bildirgesi'ne karşı dava açtığını duyurdu.

Amerikan Sivil Özgürlükler Sendikası, Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi  (Southern Poverty Law Center) ile Amerika Anayasal Haklar Merkezi, Trump'ın  ülkeye yasa dışı yollarla girenlere iltica başvurularının reddetmesinin anayasaya  aykırı olduğu gerekçesiyle Washington D.C. Kuzey Bölge Mahkemesine dava açtı.

18 sayfalık dava dosyasında, Trump'ın kararının ve Başkanlık  Bildirgesi'nin "Kongre'nin ülkeye giriş şekli kategorik bir sığınma engeli teşkil  edemeyeceğine ilişkin açık talimatını ihlal ettiği" belirtildi.

Başvuruda ayrıca ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasasında ülkeye yasal  veya yasa dışı girmiş olmalarına bakılmaksızın sığınma talebinde bulunanların  başvurularının kabul edileceğinin ifade edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Amerikan Sivil Özgürlükler  Sendikasının Göçmen Hakları Projesi Direktörü Ömer Cevdet, "Başkan Trump'ın yeni  sığınma yasağı yasadışıdır." ifadesini kullandı.

Cevdet, açıklamasında şöyle devam etti:

"Ne Başkan ne de kabinesindeki bakanlar ABD yasalarının açık emrini  hükümsüz kılabilir ancak tam da bunu yapmaya çalışıyorlar. Bu adım hukuk devleti  ilkesinin altını oyar ve büyük bir ahlaki çöküştür çünkü kıyıma maruz kalan  insanların üzerinde korumayı kaldırmaya çalışmaktır. Amerika'nın durması gereken  yerin aksidir."

Trump, ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapanların iltica  başvurularının reddedilmesini öngören Başkanlık Bildirgesi'ni imzalamıştı.

Orta Amerika ülkelerinden ABD'ye doğru gelen göçmen konvoyu  tartışmalarına bir yenisini daha ekleyen Trump'ın yeni bildirgesi iltica  başvurusunda bulunmak isteyenlerin, sınırlardaki ilgili kontrol noktalarında  bizzat bulunmasını gerektiriyor.

Donald Trump daha önce yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunun ülkeye  girişine izin vermeyeceklerini vurgulamış ve "Sınır Kontrol güçleriyle Göçmenlik  ve Gümrük Muhafaza birliklerinin yanı sıra sınıra 10 ila 15 bin arasında asker  göndereceğiz. Kimse sınırdan içeri girmeyecek. Bu kişilerin içeri girmesine izin  vermeyeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0