10.11.2018 18:16 | Son Güncelleme:
AA

Trump ve Macron'dan Suudi Arabistan mesajı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı  Donald Trump'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan  yönetiminin daha fazla bilgi vermesi gerektiği yönünde görüş bildirdikleri  belirtildi.

Fransız basınında, yetkililere dayandırılarak verilen haberlerde,  Macron ve Trump'ın, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan yönetiminin daha  fazla bilgi vermesi gerektiği yönünde görüş bildirdikleri, cinayeti şüpheye yer  bırakmayacak şekilde aydınlatması gerektiği konusunda mutabık kaldıkları  vurgulandı.

Haberlerde, iki liderin ayrıca Kaşıkçı cinayetinin Orta Doğu'da  istikrarsızlığı artırmasına ve Yemen'de çözüm arayışlarını baltalayacak fırsatlar  yaratmasına izin verilmemesi konusunda da fikir birliği içinde olduğu kaydedildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün Fransa'ya hareket  etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulunmuş, Kaşıkçı cinayetine  ilişkin bir soruyu, "Cemal Kaşıkçı ile ilgili olarak şu an itibarıyla elimizde  herhangi bir belge, bulgu yok ama bilgi var. Bilgi nedir? Baştan itibaren bunu  hep söyledim, buraya gelen bu 15 kişi, şu anda artı 3'le 18 tutuklu. Bu 18 kişi  veya daha kısa olarak 15 kişi kesinlikle bir defa hem faili biliyorlar hem de bu  cesedin nereye götürüldüğünü biliyorlar. Kaldı ki, daha önce de söyledim, Suudi  Arabistan Dışişleri Bakanı'nın açıklaması oldu, şimdi inkar ediyorlar, 'Yapmadık'  diyorlar. Neydi o açıklama? Dedi ki, 'Yerel iş birlikçilerle bunu  gerçekleştirdik, yerel iş birlikçilere bunu teslim ettik.' Ben başından itibaren,  ne dedim, kim bu yerel iş birlikçiler? Bunu açıklamanız lazım, bunu bilen  sizsiniz. Siz değilseniz, bu 15 kişi, katil veya katiller bunlar bunu çok iyi  biliyorlar." sözleriyle yanıtlamıştı.

Tapelerin, konuşmaların, Suudi Arabistan, ABD, Almanya, Fransa ve  İngiltere'ye dinlettirildiğini dile getiren Erdoğan, "Bunu çarpıtmaya gerek yok.  Kesinlikle bu 15'in içerisinde bunun katili veya katilleri kimdir, bunu onlar  biliyor ve Suudi Arabistan yönetimi bu 15'i konuşturmak suretiyle bunu meydana  çıkarmayı başarır." ifadelerini kullanmıştı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1