12.10.2017 12:48 | Son Güncelleme:

Türk bayraklı tekne krizinde bakan devreye girdi, kritik görüşme...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan Atina'da Yunanistan Denizcilik Bakanı Kouroumplis ile Yunan yetkililer tarafından Türk bayraklı teknelere yazılan cezalarla ilgili kritik bir görüşme yaptı.

Yunanistan’ın çeşitli sebeplerle Türk bayraklı gemilere son dönemde çok sayıda ceza kesmesinin ardından bu ülkenin adalarına kriz çıkmıştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan'ın, Atina ziyareti kapsamında Yunanistan Denizcilik Bakanı Kouroumplis, Altyapı, Ulaştırma ve Şebekeler Bakanı Hristos Spirtzis ve Dijital Politikalar, Telekomünikasyon ve Medya Bakanı Nikos Pappas ile bir araya geldi. Paris moU anlaşması gereği beyaz bayrağı bulunan Türkiye'nin gri bayrağa düşürülmesi için Yunan yetkililer tarafından Türk bayraklı teknelere ceza yazmayı sıklaştırdı. Anlaşmaya göre beyaz, gri ve siyah bayrak ile kodlandırılan teknelerde en üst seviyede olan beyaz bayrağı Türkiye de hak etmişti. Uzun yıllardır Yunan adalarına beyaz bayrak amblemi ile giren Türk bayraklı yatlar, tekneler ve gemilere limanlarda daha fazla kolaylık sağlanıyordu.

YUNANİSTAN'IN SKANDAL KARARINA KARŞI...

Geçmiş dönemlerde gri bayrağı olan Türkiye, yasalarında ve gemicilik tüzüklerinde düzenlemeler yaparak beyaz bayrak almıştı. Denetlemelere göre verilen bayraklara kota konulmuş. Türk bayraklı yatlara, teknelere ve gemilere sıklıkla ceza keserek, kendi limanlarında bağlı tutan Yunan yetkililer Türkiye'nin kotasını doldurarak gri bayrağa düşürmeye çalıştı. Son bir Türk bayraklı tekneye, yata veya gemiye ceza kesilmesi halinde gri bayrağa düşecek olan Türkiye için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan önlem olarak Türk bayraklı, gemi, tekne ve yatların yurtdışı çıkışını yasakladı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0