27.02.2018 15:08 | Son Güncelleme:

Son dakika: Türkiye'den Çekya'ya Salih Müslim notası

Terör elebaşı Salih Müslim'i serbest bırakan Çekya'ya Ankara çok sert çıktı. Dışişleri Bakanlığı'nın resmi açıklamasında "Kararla Çekya Avrupa’da terörle mücadeleye ilişkin söylemin ne kadar samimiyetsiz ve inandırıcılıktan uzak olduğunun yeni bir örneğini vermiştir" denildi.

Hükümet Sözcüsü Bozdağ da "İki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecek bir karardır. Terör örgütüne destek kararıdır. Uluslararası hukuka aykırı karardır" diye konuştu.

Adalet Bakanı Gül ise, "Bir hukuki mülahazadan ziyade, siyasi gerekçelerle beklediğimiz karar çıkmadı. Bu kararı asla tanımıyoruz, kabul etmiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Salih Müslim'in serbest bırakılması ile ilgili Çekya'ya nota verdik, bu işin peşini bırakmayacağız. Salih Müslim nereye giderse gitsin ensesindeyiz" ifadesini kullandı.

Çekya'nın başkenti Prag'da bugün mahkemeye çıkarılan terör elebaşı Salih Müslim'in serbest bırakılmasına Türkiye'den art arda tepkiler geliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a refakat ettiği  Cezayir'de gazetecilerin konu hakkındaki sorularını yanıtladı. Sürecin dikkatle takip edildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Salih Müslim'in serbest bırakılması ile ilgili Çekya'ya nota verdik, bu işin peşini bırakmayacağız. Çekya mahkemelerinin Salih Müslüm'ü serbest bırakması esasen Avrupa  ülkelerini birçoğunun terörle mücadele konusundaki samimiyetsizliğinin bir  göstergesidir. Başka ülkeye giderse de peşini  bırakmayacağız. Ortada kırmızı bülten var, mahkeme kararları da var" dedi. 

Bakanlık da açıklama yaptı  

Dışişleri Bakanlığı, resmi açıklamasında "Karar terörle mücadele sorumluluğundan uzak. Çekya terörle mücadelede samimiyetsiz" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD terör örgütünün lideri Salih Müslüm’e ilişkin geçici tutuklama talebimizin Çek Mahkemesi tarafından reddedilmesi Çek yargısının uluslararası hukuk ve terörle mücadele konusundaki sorumluluklarıyla bağdaşmamaktadır.

PYD, Çek Cumhuriyeti’nin de üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin terör örgütü olarak tanıdığı PKK’nın Suriye yapılanmasıdır.

Çek Mahkemesi Salih Müslüm’ü tutuklamak yerine serbest bırakma kararı alarak, onlarca masum sivilin terör saldırılarında hayatını kaybetmesini ve onların ailelerinin acılarını umursamadığını göstermiştir.

Bu kararla Çekya Avrupa’da terörle mücadeleye ilişkin söylemin ne kadar samimiyetsiz ve inandırıcılıktan uzak olduğunun yeni bir örneğini vermiştir."

ÇEKYA'DAN AÇIKLAMA

Çekya'dan yapılan açıklamada da, "Terörizmi desteklediğimiz iddialarını kabul etmiyoruz. Türkiye Müslüm'ün iadesini isterse gözden geçiririz" denildi.

Bozdağ: Siyasi karar, teröre destek!

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, verilen kararın teröre destek niteliği taşıdığını söyledi.

Bozdağ, "Salih Müslim kararı teröre destektir. Serbest bırakılması siyasi bir karardır" dedi.

Hükümet Sözcüsü, mahkemenin aldığı kararın iki ülke ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladı.

Adalet Bakanı Gül: Asla tanımıyoruz, kabul etmiyoruz

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de "Bir hukuki mülahazadan ziyade, siyasi gerekçelerle beklediğimiz karar çıkmadı. Sözleşmelere ve hukuka aykırı bir karar çıkmıştır. Terörle mücadele anlamında asla kabul edilebilir bir durum değildir. Konunun takipçisi olacağız. Bu kararı asla tanımıyoruz, kabul etmiyoruz. Bütün haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Muhataplarımızdan bu hatayı telafi etmelerini bekliyoruz" ifadesini kullandı. 

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin eski eşbaşkanı Salih Müslim, hafta sonu polis tarafından gözaltına alınmıştı.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 14Mutluyum
  • 6Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 226Kızgınım
  • 6Üzgünüm
Toplam Oy254