14.09.2017 15:11 | Son Güncelleme:
AA

Türkiye ile Kuveyt ortak bildiri imzaladı

Türkiye ile Kuveyt arasında mutabık kalınan bildiri, Başbakan Binali Yıldırım ile Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad  es-Sabah tarafından imzalandı.

İki ülke arasında imzalanan ortak bildiri, Başbakan Binali Yıldırım ile Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah tarafından imzalandı. Başbakanlığın internet  sitesinde yayınlandı. Bildiriye göre, İşbirliği İçin Ortaklık Komitesinin ikinci  toplantısının gelecek aylarda yapılmasına karar verildi.

Kuveyt tarafı, Kuveyt vatandaşlarının Türkiye'ye giriş vizesinden muaf  tutulması kararından dolayı teşekkürlerini sundu ve yıl sonuna kadar 180 bin  kişiye ulaşması beklenen Kuveytli turistlere sağlanan kolaylıklardan dolayı  minnettarlığını bildirdi.

Taraflar, ekonomi ve yatırım alanlarındaki iş birliğinin ulaştığı  düzeyden memnuniyetlerini ifade etti, söz konusu iş birliğinin derinleştirilerek  genişletilmesi amacıyla çalışmaların devam etmesi konusunda mutabık kaldı.

Türkiye yaklaşık 1,5 milyar dolara ulaşan Türkiye'deki Kuveyt  yatırımlarının daha da artırılması çağrısında bulundu, iki taraf ayrıca özel  sektör ve iş adamlarının, bankacılık ve inşaat başta olmak üzere karşılıklı  olarak çeşitli sektörlerde güçlü bir şekilde faaliyet göstermesinden duydukları  memnuniyeti ifade etti. Bu çerçevede, Kuveyt’te bedeli 6,3 milyar doları aşan  projeleri üstlenen Türk şirketlerinin faaliyetlerine vurgu yapıldı.

ASKERİ İŞ BİRLİĞİNE ÖZEL ÖNEM

Türkiye ve Kuveyt Savunma Bakanlıkları arasındaki mevcut iş birliğinin  sürdürülmesine verilen özel öneme değinilen bildiride, bölgesel ve uluslararası  konular bağlamında Körfez İşbirliği Konseyi içinde devam eden krizden duyulan  endişe belirtildi. Türkiye, bu krizin çözümü için Kuveyt Emiri Şeyh Sabah  el-Ahmed el-Cabir es- Sabah'ın yürüttüğü arabuluculuk çabalarına tam desteğini  ifade etti.

İki taraf, ortak ilgi alanlarına giren tüm konulara ilişkin son  gelişmeleri gözden geçirdi, uluslararası barış ve güvenliği artırmaya yönelik tüm  çabaların desteklenmesinin önemi konusunda mutabık kaldı.

Türkiye ve Kuveyt, terörle mücadele ve terörün yok edilmesi yönündeki  uluslararası çabaların birleştirilmesinin önemine vurguyla terör eylemlerinin  herhangi bir din veya kültürle ilişkilendirilmesi gayretlerinin toptan  reddedilmesi çağrısında bulundu.

Başbakan Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelede  sergilediği destek dolayısıyla Kuveytli mevkidaşına teşekkür etti.

İki taraf, bölgedeki durum ve bunun halklar üzerindeki insani  etkilerine atıfla insanların acılarının hafifletilmesi için çalışmanın önemine ve  onlara gerekli yardımların ulaştırılmasının zaruriyetine değindi. Ayrıca bölge  halklarının kanının akmasını durduracak nihai bir çözüm bulunması amacıyla söz  konusu yardım çalışmalarının siyasi çalışmalarla eş zamanlı yürütülmesinin önemi  vurgunladı.

Ziyaret kapsamındaki görüşmelerde de iki ülke arasındaki ilişkilerin  mükemmel seviyesi teyit edildi, iş birliğinin tüm alanlarda geliştirilmesi için  ortak çalışmaların devam etmesinin önemine dikkat çekildi. Ayrıca iki ülkenin  özel sektör temsilcilerinin geniş katılımıyla İstanbul'da İş Forumu düzenlendiği  anımsatıldı.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0