2004 doğumlu olup 8 yaşında piyanoya başlayan Hakan Başar (Jr),ilk çalışmalarını Moskova Devlet Konservatuarı'ndan Mikhail Iskrov'la yaptı.Çok kısa süren bu çalışmaların ardından caz gitaristi olan babası ile caz piyano çalışmalarına başladı.

Sırasıyla Bill Cunliffe,Noah Baerman,Andy LaVerne,David Berkman,Andrew D. Gordon,Jeb Patton,Neil Olmstead,John Valerio gibi caz piyanistlerinin müfredatı ile çalışıp sonrasında Michel Petrucciani,Oscar Peterson,Keith Jarrett,Hank Jones,Bill Evans,Kenny Barron,Tommy Flanagan transcription ve repertuvarı ile başta 5. Pera Müzik Festivali olmak üzere ilk konserini verdiğinde 10 yaşındaydı.

İlerleyen süreçte "Tribute Michel Petrucciani","Tribute Oscar Peterson & Keith Jarrett" gibi projelerle Büyük Kulüp,CKM,İstanbul Hilton,BBVA (Esma Sultan),Akbank Sendikasyon İmza Töreni(Raffless Hotel),Akçansa (Sabancı Center) gibi etkinliklerde sahne aldı.

Öğrenim hayatının yanı sıra müzik çalışmalarını da tüm hızıyla sürdüren Başar,2015'in sonlarında girdiği albüm deneme kayıtlarını İTÜ MİAM Stüdyolarında gerçekleştirdi.Joy Jazz Radio,Karnaval TV,Radyo Cazkolik,Allianz Platformu Motto Müzik Recording ve Kültür TV program etkinliklerinin yanı sıra Nisan 2016 da 6. Pera Müzik Festivali ve Arsu Sanat Bahar Şenlikleri konserinin ardından İKSV'nin düzenlediği İstanbul Caz Festivali-Genç Caz finalisti olup festival kapsamında konser vermeye hak kazandı.

Tüm bu gelişmelerle Türkiye'nin "en genç caz piyanisti ve müzisyeni" olma gibi çok önemli bir özelliği de taşıyıp,"dünya çapında bir müzisyen olma" hedefi doğrultusunda ilerlemektedir.