Tehlikeli Beklentiler

6 Şubat 2019

Eşleri, sevgilileri ile sorun yaşayan bazı danışanlarımı dinlerken, ne kadar "tehlikeli" beklentiler içinde olduklarını fark ediyor ve içinde bulundukları durumu onlara uzun uzun anlatıyorum.

Bugün sizlere bu konudan bahsetmek istiyorum.

Eğer kendi içinizde doyuramadığınız bir duygunuz varsa, bunun daima karşı tarafça giderilmesini beklersiniz.

Bu yüzden lütfen önce kendiniz üzerinde çalışarak karşı tarafa bu kadar da büyük ve ağır bir sorumluluk vermeyiniz. Zira hiç kimse bu kadar ağır bir yükle sizin yanınızda kallmak istemez! Bir süre kalsa dahi, sonrasında mutlaka gitmeyi tercih edecektir.

Siz kendi kendinizi mutlu etmeyi reddediyorsanız, karşınızdaki insandan bunu beklemeniz doğru olamaz. Bu bir süre gerçekleşse bile, ağrı kesici etkisi yaratacaktır. Yapay mutluluğunuzun etkisi bir süre sonra etkisi geçecek, siz tekrar mutlu edilme beklentisine gireceksiniz,

Bunu karşı taraftan alamadığınız zaman ise, onu suçlu hissettirecek, ona öfkelenecek, göz dağı verecek, ya da tehdit edeceksiniz. Sonunda karşınızdaki insan da durumdan bıkacak ve yavaş yavaş sizden uzaklaşarak nihayetinde hayatınızdan uzaklaşmaya karar verecektir.

Bu yüzden özellikle de hayatına yeni bir sevgili dahil eden kişilere mutlaka şunu salık veririm;

Kendinize, sizi meşgul edecek, sizi çok mutlu edecek uğraşlar ve hobiler bulun. Bireysel olarak eskisinden daha da fazla sosyalleşin. İçinizde ilişkiye dair korkular, vesveseler varsa bunlarla ilgili mutlaka çalışma yapın. Korkularınızı giderin, rahatlayın. Mutlu olma ve pozitif düşünme kapasitesinizi artırın.

Yazının devamı...

Yeni Yılda Yeni Bir Sen Yarat!

29 Aralık 2018

Yeni yılda daha farklı ve mutlu bir sen yaratmak ister misin?

1. Yeni yılda önce sağlığına odaklanmalısın. Sağlık olmazsa, ne paranın, ne başarının, ne de ilişkinin ve evliliğinin bir kıymeti kalır. Bu yüzden yeni yılda mutlaka sağlık kontrollerini yaptır ve sağlığını asla ihmal etme. Hiç sağlık kontrolü yaptırmadıysan bu sene mutlaka sağlık kontrolleri yaptırmaya başla.

2. Daha fazla su iç. Okuduğum bir araştırmada, her gün 2 kg. su içmek yerine yarım kilo süt içmenin çok daha yararlı olacağını öğrendim. Sütteki proteinin suyu tutma kapasitesini yükselttiği söyleniyordu. Süt sevip, su sevmeyenler için önemli bir tüyo.

3. Hayallerin var mı? Ve hayallerini ne kadar besliyorsun? Eğer geleceğe dair hayallerin yoksa seni huzurlu hissettirecek hayaller kur. Ama unutma bu hayaller ruhsal olarak seni iyi hissettirmeli. Hayali kısa süreli kurup, hayalin duygusunu yaşadıktan sonra, hayalini tamamen unut. Bu hayalinin olmasını hızlandıracaktır. Yani hayaline bağımlı olmaman önemli. Hayal kurmak geleceğini yaratmak için ideal bir tekniktir.

4. Kendine gün içinde mutlaka bir saat bile olsa, sana ait sessiz zamanlar yarat. Bu zaman diliminde kendine ruhsal ve psikolojik anlamda destek verecek çalışmalar yap. Mesela odanda bir mum yakarak, rahatlatıcı bir müzik eşliğinde nefes egzersizleri yapabilirsin. Ya da meditasyon yapabilirsin. Ya da seni besleyen, iyi hissettiren bir kitap okumak olabilir bu. Yazı yazmak olabilir. Ya da bunları dönüşümlü olarak yapabilirsin. Kendine her gün mutlaka bir saat zaman ayır, bu ruhsal ve psikolojik sağlığın için çok önemli.

5. Hareketli olmak ve spor yapmak sağlığın için de önemli bir aktivite. Her gün yapamıyorsan da, haftada en az üç dört kez sağlıklı yaşam adına daha fazla hareket etmeye çalış. Bu bir saat tempolu bir yürüyüş olabilir, evde bisiklet çevirmek ya da yürüyüş bandında yürümekte olabilir. Evde plates, ya da spor yapmakta olabilir. Yani ne kadar fazla hareket, o kadar zihinsel ve fiziksel sağlık getirecek sana. Bu sene mutlaka yapmaya çalış.

6. Geçen senelerde yaptığın ve seni mutsuz eden bir alışkanlığını bu sene tamamen bitirmeye ne dersin? Mesela, çabuk öfkelenen biriysen, bunu bu sene çok azaltıp bitirmek için harekete geçebilirsin. Peki, ne yapabilirim diye soruyorsan, cevabım şu olacak sana; sen eğer gerçekten sana zarar veren bir alışkanlığı bitirmeye “niyet” edersen, yoluna bununla ilgili bir sürü kaynak çıkacak. Kaynakları takip etmen yeterlidir.

7. Bu sene sevdiklerinle daha fazla vakit geçir. Onlara daha çok sarıl. Onlara daha çok sevdiğini söyle. Bu seni her anlamda besleyecek, güçlü ve iyi hissettirecek. Manevi doyum her alanda bizi en iyiye götüren itici bir güçtür.

Yazının devamı...