Güney Afrika’da FETÖ ile mücadele

22 Temmuz 2019

Darbe girişiminin yıldönümü olan 15 Temmuz’da, ABD’den sonra FETÖ’nün en güçlü olduğu ülke olan Güney Afrika’daydım. Oradaki yapıyı ve ona yönelik Türkiye’nin çalışmalarını yerinde gördüm. 15 Temmuz’da Maarif’in Güney Afrika Koordinatörü Adem Koç, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyrill Ramaphosa ile buluştu.

Ramaphosa görüşmede Maarif’in Afrika’daki çalışmalarını bildiğini ve yakından takip ettiğini söyledi. Eğitim konusunda özellikle Türkiye’yi referans almak istediklerini dile getiren Ramaphosa’nın görüşmede, “Eğitim alanında Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz” dediğini öğrendim.

Türkiye birçok ülkede de FETÖ ile mücadele ediyor. Bunlardan biri de FETÖ’nün yurt dışı okulları...FETÖ ekonomik açıdan büyümek için farklı coğrafyalarda okullar açmış.Türkiye birçok ülkede de FETÖ ile mücadele ediyor. Bunlardan biri de FETÖ’nün yurt dışı okulları...

Ve bulundukları ülkelerdeki yönetimlerin çocuklarını eğiterek birçok ülke için de geleceğe yönelik tehdit oluşturuyor.

Türkiye bunu birçok ülkeye ‘sizin için de tehdit, önleminizi alın’ diyerek uyarıyor. FETÖ’nün en çok bulunduğu ülkelerden biri de Afrika kıtası.

Özellikle Güney Afrika, ABD’den sonra FETÖ’nün en güçlü olduğu ülke. Ekonomik açıdan büyümek için Güney Arika’da gizlendikleri belirtiliyor.

Burada FETÖ’nün 12 okulu var. Güçlü bir düşünce kuruluşu var. FETÖ’nün elebaşlarının da bu ülkede olduğu dile getiriliyor. Türkiye elebaşlarını Güney Afrika yönetiminden de istemiş. 

Yazının devamı...

'HER KAPIYI AÇMAK İÇİN ZORLAYACAĞIZ'

8 Temmuz 2019

Ticaret Bakanı Pekcan, “il il dolaşıp ‘ihracatçı olmayanı nasıl ihracatçı yaparız’ onu araştırıyoruz. Türkiye genelinde ihracat destek ofislerini artırıyoruz. Uzak coğrafyalardaki yatırımcıyı çekmek için yoğun çaba gösteriyoruz. Tabii ihracatçılarımızın da biraz daha uzak coğrafyalara fokus olmaları gerekli artık. Sadece yakın coğrafyaya değil pazarlarımızı genişletmemiz, ürün ihracat ettiğimiz ürün portföyünü artırmamız gerekiyor.” dedi.

PEKİN

Cari açık... Ülkelerle ikili ticari ilişkilerin artırılması...

Türkiye sürekli ihracatın artmasına yönelik çalışıyor.

Yeni projeler ortaya konuluyor ve yatırımcı çekmek için ülke ülke dolaşılıyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ticaretin ve ihracatın artmasına yönelik yapılanları konuştuk.

Bakan Pekcan, ihracat seferberliğine yönelik yapılacakları ayrıntılarıyla Milliyet’e anlattı. Pekcan, “il il dolaşıp ‘ihracatçı olmayanı nasıl ihracatçı yaparız’ onu araştırıyoruz. İl ziyaretlerinde hem esnafla hem iş dünyasıyla bir araya geliyoruz. İhracat yapılan ürünlerin artırılması için çalışıyoruz. Türkiye genelinde ihracat destek ofislerini artırıyoruz. Uzak coğrafyalardaki yatırımcıyı çekmek için yoğun çaba gösteriyoruz. Tabii ihracatçılarımızın da biraz daha uzak coğrafyalara fokus olmaları gerekli artık. Sadece yakın coğrafyaya değil pazarlarımızı genişletmemiz, ürün ihracat ettiğimiz ürün portföyünü artırmamız gerekiyor. Amerika’yla çok sıkı bir çalışma yapıyoruz. Şimdi Çin stratejimizi devreye sokacağız. Japonya ile STA’yı devreye sokacağız. Yani bunlar bizim için çok önemli ve büyük pazarlar. Hem TİM ile hem TOBB ile çalışmalarımız var. Nasıl ihracatçı olunur ne gibi desteklerimiz var onları birebir tanıtma, eğitme imkânımız oluyor. İhracat için işadamlarımıza da büyük görevler düşüyor. Biz Bakanlık olarak her türlü desteğimizle arkalarında olacağız. Pazarlara giriş desteklerimiz var, marka desteklerimiz var. Onlara açabileceğimiz her kapıyı, aralayabileceğimiz her kapıyı zorlayacağız” dedi.

Bakan Pekcan Pekin’deki EXPO 2019’da Milliyet’in sorularını şöyle yanıtladı:

Yazının devamı...