Salda’ya ‘çevre dostları’ çıkarması

Beyaz kum, turkuaz göl. Muhteşem bir manzara. İlk bakışta neredeyim ben dedirtecek bir sahil. Salda Gölü’nden bahsediyorum.

Salda Gölü için dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ‘çevre dostlarını’ topladı. Emine Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’dan Salda Gölü’ne 2 helikopterle gittik. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden kalkan helikopterle uçuşumuz 1 saat 45 dakika sürdü. Salda heyetinde, ev sahibi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve davetliler olarak eski Bakan İmren Aykut, serbest dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen ve bazı çevre örgütleri vardı.

Sigara içilmemeli

Emine Erdoğan Salda Gölü’nün doğal haliyle korunmasına büyük önem veriyor. Gölün kenarında sohbet ederken buranın korunmasını yakından takip edeceğini söyledi.

Ayrıca Emine Erdoğan, Bakan Kurum ile sahile inerken birçok konuyu da sorarak ayrıntılı bilgi aldı. Kurum da Bakanlık olarak göl ve çevresinin korunması için aldıkları önlemleri ve yeni yapılacakları da detaylarıyla anlattı. Yapılanlardan ötürü Emine Erdoğan Bakan Kurum’a teşekkür etti.

Emine Erdoğan’ın hassas olduğu konuların başında sahilde sigara içilmemesi, izmaritlerin atılmaması, arabaların göle yaklaşmaması, ayakkabı ile beyaz kumlarda yürünmemesi...

Emine Erdoğan’ın önerisiyle çevre ve doğa koruma dernek temsilcileri de Salda projesinde bakanlıkla birlikte çalışacak. Bakan Kurum da ortak projeler yürütülmesi konusunda kurmaylarına talimat verdi.

Salda’ya ‘çevre dostları’ çıkarması

Kaçak yapıları yıkın

Bakan Kurum yetkililere göl çevresindeki kaçak yapıları yıkma talimatı verdi. Uyarılar bugünlerde yapılacak ve yıkımlara başlanacak.

295 km özel koruma bölgesi ilan edildiğini belirten Kurum, çivi çaktırmayacaklarını, betona izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Bakan Kurum beyaz kumsalın korunmasına yönelik de çalışmalarını artıracaklarını söyledi.

Eski ve yeniyi görünce de bakanlığın gölü korumaya yönelik yaptıklarını görmüş olduk.

122 bitki alanı varmış Türkiye’de bunlardan biri de Salda imiş.

Gölün 184 metre derinliği varmış. Dünyada üçüncü derin göl deniyor.

Saldivlerimizi koruyalım

Bakan Kurum, Maldivler’e gönderme yaparak Salda için “Bizim Saldivlerimiz” diyor.

Göl çevresi 301 bitki türüne ve 38 kuş türüne ev sahipliği yapıyormuş.

Kıyı şeridinin koruma alanı 600 metre geriye çekilmiş.

Sorduğu sorulardan Emine Erdoğan’ın gölün ve çevresinin korunması için hassas olacağını, sürekli ayrıntılı bilgi alacağını da anlıyorum.

Türkiye’nin Maldivler’i diye nitelenen Salda Gölü’nü korumakta asıl vatandaşlarımıza da büyük görev düşüyor. Lütfen koruyalım, kirletmeyelim ve gelecek nesillere güzel bir çevre bırakalım...