Yeme-içme dünyasını buluşturdu

Yeme-içme dünyasının önemli isimleri bu hafta Swissotel’de buluştu, kardeş gazetemiz Hürriyet’in Karaca iş birliğiyle hayata geçirdiği İncili Gastronomi Rehberi için.

Yeme-içme dünyasını buluşturdu

Henüz ikinci yılında olmasına rağmen, Müge Akgün yönetimindeki İncili Gastronomi Rehberi çok yol aldı ve sektörün büyük bir bölümünü bir araya getirmeyi başardı.
Daima kendi mekânları başında görmeye alışık olduğumuz isimler ilk defa bir gecelerini başka bir mekânda, başka mekân sahipleriyle bir arada geçirdi.
Tecrübeyle sabit, böyle ödüller, yıldızlar, inciler listeleri yapmak kolay değil.
Bu gibi durumlarda proje koordinatörlerinin de müfettişlerin de işi çok zor.
Birini mutlu ederken, birini mutsuz etmek kaçınılmaz çünkü.
Adil olmaya ne kadar özen gösterilse de, ne kadar büyük emek verilse de arada mutlaka unutulan, atlanılan, kırılan birileri oluyor.
Önemli olan, her yıl çıtayı daha da yükseltmek.
Geçen yıl İstanbul, Bodrum, Alaçatı, Çeşme restoranlarının değerlendirildiği rehberin kapsamı genişletilerek bu yıl İzmir ve Ankara’daki restoranlar da dâhil edildi.
Gelelim ödül törenine...
Onur ödülleriyle başlıyoruz.
Beyti Güler, Arif Develi, Nevin Halıcı, Vedat Başaran, Teoman Hünal, Şemsa Denizsel, Aylin Yazıcıoğlu, Kaya Demirer, Tayfun Topal ve Uğur Talayhan onur ödüllerine layık görüldü.
Hayatı yeme-içme dünyası üzerine kurulu birçok kişi için gastronomi ödüllerini Sedef İybar ile birlikte diyetisyen Dilara Koçak’ın sunması şaşırtıcıydı.
Sunuculara Demet Akbağ ve Kaan Sekban da eşlik etti.
Bu yıl 5 İnci kategorisi eklendi rehbere.
Tam 3 mekân 5 İnci ödülünü aldı: Maça Kızı, Mikla ve Neolokal.
Neolokal’in şefi Maksut Aşkar, Maça Kızı’nın şefi Aret Sahakyan ile aynı zamanda ödülünü aldığı için mutluluğunu dile getirdi, büyük egoların çarpıştığı mutfaklarda iki şefin birbirini yüceltmesi harikaydı.
Zaten, ödül töreninde en güzel an mekân sahiplerinin patronluklarını bir kenara bırakıp şefleriyle birlikte sahneye çıkmaları ve şeflerini onore etmeleriydi.
Evet, bir yandan şefler yıldızlaşıyor ama hâlâ isimlerini bilmeden yaptıklarına hayran olduğumuz, değeri bilinmesi gereken daha çok şef var.

Yeni Lokanta Londra’da

Şef Civan Er, Yeni Lokanta ile 4 İnci ödülünü aldı.
Gece boyunca, herkes Civan’a aynı soruyu sordu, Londra’da açacağı Yeni Lokanta ne zaman, nerede açılıyor?
Ocak başında, Soho’da Beak Street’te.
Heyecanla bekliyoruz.

4 İncili 4 kadın şef

Ödül töreninin geneline baktığımızda kadın şeflerin sayısı hâlâ çok az.
Neyse ki 4 İncili 4 kadın şef var gururumuz.
Gram’ın şefi Didem Şenol.
Nicole’ün şefi Aylin Yazıcıoğlu.
Cantinery’nin şefi Pelin Çakar.
Sanayi 313’ün şefi Müge Ergül.