Guantanamo gibi

Gazetelerde dün insan hakları adına ‘utanç verici’ bir fotoğraf yayımlandı. KCK operasyonunda gözaltına alınan, kapatılan DTP üyesi belediye başkanları, partinin eski il yöneticilerinin elleri plastik kelepçelerle bağlanmış ‘tek sıra’ Diyarbakır’da savcılığa ifade vermeye götürülüyorlar.
Bize göre bu fotoğraf ‘demokratik açılım’ın sonunu getiriyor.
Neyle suçlanırsa suçlansınlar, 29 Mart yerel seçimlerinde halkın oyuyla seçilmiş insanlara, Siirt, Batman, Cizre, Sur gibi Güneydoğu’nun il ve ilçelerin belediye başkanlarına ‘köle’ muamelesi yapamazsınız. Diyarbakır Adliyesi’nin önündeki manzara, 1980’lerde çevrilen ‘Kökler’ dizisinin platosuna benziyordu. ABD son olarak, 11 Eylül’de Guantanamo’ya kapattığı El Kaide mensuplarına şiddet uyguladı ve dünyaya rezil oldu. Obama gelir gelmez üssü kapattı.
İfadesi alınacak kişiler savcılığa değil de sanki toplama kampına götürülüyorlar.
Necdet Atalay, Selim Sadak, Fırat Anlı, Hatip Dicle, Songül Erol Abdil’in de aralarında bulunduğu 36 kişi.
Kadınlar var.
Guantanamo gibi
Adliyenin önüne tek sıra dizilmişler. Elleri plastik kelepçeli. Bir kısmı hâkim tarafından serbest bırakılacaklar. Sanki Türkiye savaşta. Bu insanlar da tutsak alınmışlar gibi. 12 Eylül’den sonra Emin Çölaşan’ın ‘Mamak röportajı’ vardı; Milliyet ilk kez 1980 askeri darbesinin askeri cezaevine koyduğu siyasi tutukluların fotoğrafını yayımlamış, ‘kıyamet kopmuştu.’
KCK operasyonundan Diyarbakır görüntüleri, ‘ilan edilmemiş’ bir sıkıyönetimi de çağrıştırıyor.
‘Demokratik açılım yapacağız’ derken, 30 yıl önceki Diyarbakır Cezaevi günlerine mi dönülecek?
Türkiye’de ‘olağanüstü hal’e mi, girildi?
Nereye gidiliyor?
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik ‘suikast’ iddiası soruşturulurken, Güneydoğu’da ‘KCK operasyonu’ başlatıldı. Ankara’da tuhaf şeyler oluyor. Genelkurmay, Arınç’ın adresiyle yakalanan albay ve binbaşının ‘askeri personeli’ izlediğini açıkladı ama savcılık bu açıklamayla yetinmedi. Geçmişte ‘Özel Harp Dairesi’ diye de bilinen Seferberlik Bölge Komutanlığı’na girilerek gece boyunca arama yapıldı. 8 askeri personelin daha gözaltına alındığı duyuruldu.
Genelkurmay Başkanı Başbuğ ve Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner dün Başbakanlık’ta hayli uzun bir güvenlik toplantısına katıldılar. Pazartesi günü de MGK var.
Erdoğan ve Gül’e yönelik ‘suikast’ iddiaları manşetlere taşınıyor.
Ankara’da ‘güç kimde belli değil.’
2009’u kazasız belasız kapatırsak ne mutlu!