Yaz Bitiyor, Güneş Lekelerimden Nasıl Kurtulurum?

11 Eylül 2019

Güneş lekeleri, adından da anlaşılacağı üzere güneşten gelen ışınların zararlı etkileri sonucu kişilerin ciltlerinde ortaya çıkan özellikle açık kahverengi ve koyu kahverengi görünümlü lekelenmelerdir.

Güneş lekelerinin ortaya çıkmasındaki en önemli etken güneş olmakla beraber, kişinin vücudundaki hormonlara ilişkin birtakım değişimler ve metabolizmasında yaşanan süreçler de güneş lekelenmelerine sebebiyet verebilmektedir.

Kadınların vücudunda hamilelik ve doğum kontrol hapı kullanımı, hormonların işleyişini değiştiren belirgin faktörlerdir. Güneş ışınlarına özellikle gebelik sürecinde ya da doğum kontrol haplarının kullanımı sırasında bilinçsiz ve aşırı maruz kalınması hormonların etkileri ile birleşerek güneş lekelerinin oluşumunda tetikleyici olabilmektedir ki bu şartlarda oluşan derin lekeler tıpta “melazma” olarak adlandırılmaktadır.

Güneş lekelerinin oluşumuna yol açan bir diğer etken olan metabolizma süreçleri ile kastedilen ise yaşlanma gibi zamanın etkileri sonucu kişinin hücrelerinde yaşanan değişimlerin güneş ışınlarına maruz kalan cilt üzerinde yaşlılık faktörüne bağlı güneş lekeleri oluşturabilmesidir.

Temel sebep kişiden kişiye değişmekle birlikte güneş lekeleri, doğuştan olmayan ama cilde rengini veren melanin pigmentinin belli bir bölgede normalden ve olması gerekenden daha çok toplanması sonucu oluşan bir cilt problemi olmaktadır.

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekeleri, genel olarak kişiye ciddi bir sağlık sorunu oluşturmayan cilt problemi olmakla beraber, özellikle yüz bölgesinde yer alan lekeler kişileri estetik açıdan rahatsız edebilmektedir. Lekelerin estetik kaygılar sebebiyle kişinin psikolojik ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemesi durumunda bu gibi lekelerin tedavi yoluyla giderilmesi arzulanmaktadır. Güneş lekelerinin tedavisine başlanmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından lekelere yönelik doğru tanının konulması gerekmektedir. Ciltte yer alan her türlü oluşumun estetik kaygılardan daha öte daha ciddi bir hastalığın işareti olup olmadığının tespiti ile yola çıkmak hasta açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılacak muayene sonrasında doktor, lekelerin türüne göre hastayı tedavi seçeneklerine ilişkin bilgilendirmektedir.

Güneş lekeleri lazerle nasıl tedavi edilir?

Yazının devamı...

Yüzümüzün Daha Genç Görünmesi İçin Hangi Uygulamalar Yapılabilir?

9 Eylül 2019

Yüzün daha genç görünmesi için estetik cerrahide ameliyatlı ve ameliyatsız çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Ameliyat olarak geleneksel yüz germe estetiğinin dışında ameliyatsız teknikler de günümüzde çok popülerdir. Kesi işlemi yapılmadığı için iyileşme sürecinin hızlı olması, anestezi gerektirmemesi ve operasyon geçirildiğinin belli olmaması ameliyatsız tekniklerinin tercih edilme sebepleri arasındadır. Lazerden, enjeksiyon tekniklerine kadar çok çeşitli ameliyatsız teknikler bulunmaktadır.

Botoks

Yaşlanmanın ilk belirtileri genellikle gözler, alın, yanaklar ve dudaklarda kırışıklık olarak ortaya çıkar. Estetik cerrahide ameliyatsız bir tedavi tekniği olarak botulinum toksini enjeksiyonu kırışıklıkların görünümünü azaltmak için çok uzun süredir başarıyla uygulanmaktadır. Enjeksiyonlar yüzdeki belirli kasları gevşetir ve kırışıklıkların belirli bir süreliğine daha az fark edilir hale gelmesine yardımcı olur.

Genç görünümünü korumak isteyenler, kırışık oluşumunu önlemek için de botoks enjeksiyonunu tercih etmektedir.

Ortalama 15 dakika içinde uygulanan botoks enjeksiyonu acısız bir uygulamadır. Kırışıklar üzerindeki etkisini 4 ile 6 ay arasında sürdürebilmektedir. Bu sürenin sonunda enjeksiyon işleminin tekrarlanması gerekmektedir.

Dolgu

Hyaluronik asit: Cildin bağ dokusunun bu doğal bileşeni, kırışıklıklar için kullanılan en yaygın dolgu maddesidir. Sonuçlar tipik olarak yaklaşık altı ay ila bir yıl arasında sürer.

Kalsiyum hidroksiapatit:

Yazının devamı...

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

29 Ağustos 2019

Yağ enjeksiyonu; hastanın kendi vücudundan toplanan yağı kullanan ve daha sonra yüz ve vücut dolgunluğunu artırmak, kırışıklıkları doldurmak veya kontürler oluşturmak için tekrar enjekte edilebilen estetik tekniğidir.

Nasıl uygulanır?

Önce bir donör bölgeden (karın ya da kalça bölgesi olabilir), liposuction tekniği ile yağ greftleri elde edilir. Elde edilen yağ greftleri işlemden geçirilerek ihtiyaç doğrultusunda yüzeveya vücudun hacim kazandırılması istenen bölgelerine enjekte edilebilir. Enjekte edilen yağın yaklaşık en az %50’si vücut tarafından emilir geri kalan kısım kalıcı olur. Bazı durumlarda, tek bir prosedürle en iyi sonuçları elde etmek mümkün olmayabilir. Dolgu maddelerinin çoğu zamanla dağılır. İdeal sonuca ulaşmak için, belli aralıklarla enjeksiyon işleminin tekrarlanması gerekebilir.

Liposuction uygulaması yapıldığı için donör alanda ilave bir iyileşme süresi gerekir. Bu, cerrahın tedavi odasında veya ameliyathanede yapılabilecek küçük bir cerrahi işlemdir. Komplikasyon riski oldukça düşüktür.

Yağ enjeksiyonu kullanım alanları nelerdir?

Yağ enjeksiyonu hem yüz hem de vücut bölgesindeki hacim eksikliklerini gidermek için başarıyla uygulanmaktadır.

Yüz bölgesinde uygulama yapılan bölgeler; dudak, çene, gözaltı, şakak, elmacık kemiği ve alın dolgusu ile derin kırışıklar olan cilt bölgeleridir.

Vücuttaki cilt ve kontur bozukluklarını düzeltmek için ise eller, kalça, popo ve göğüs bölgesi uygulama yapılan alanlardır.

Yazının devamı...

Ben Kansere Dönüşür mü?

22 Ağustos 2019

Benler, cilde renk veren hücrelerin vücudun herhangi bir yerinde cilt altında normalden farklı bir şekilde yerleşmesi ile oluşur. Renk, şekil ve boyut olarak değişiklik gösterir. Ben oluşumunun en önemli nedeni kalıtımsal özelliklerdir. Açık tenli, renkli gözlü, açık renkli saçlı kişilerde ve güneşte kolay yanabilen cilt tiplerinde daha yaygın olarak görülebilmektedir. Çoğu iyi huyludur, yani kanserli değildir. Yapılan tetkiklerin ardından kanser hücresine rastlanması durumunda acilen tedavi edilmesi gerekir.

Ben tipleri nelerdir?

İki çeşit ben tipi mevcuttur. Birincisi doğuştan beri var olanlar, ikincisi ise sonradan ortaya çıkan benler. Doğuştan var olan benler genellikle kahve renkli olup zamanla üzerinde kabarıklıklar ve kıllar oluşabilir. Yaşla birlikte boyutu büyüyebilir. Sonradan ortaya çıkan benler ise genellikle açık ya da koyu kahverengi tonlarında, ciltle aynı yüzeyde ya da kabarık olabilir. Koyu renkli cilt tiplerinde benler daha koyu renkli olur.

Atipik veya displastik olarak isimlendirilen benlerin kanser oluşturma riski çok daha yüksektir. Bu tip benlerin kenarları düzensiz olur, açık ile koyu kahve renkleri karışık bir şekilde bir arada olur.

Peki, ben koparılınca ne olur?

Bazı durumlarda örneğin tıraş olurken, giyinirken ya da başka sebeplerle ben kendiliğinden kopabilir. Bunun dışında hastalar yaygın olarak ip bağlama ya da ilaç sürme gibi çeşitli tekniklerle beni kendileri de koparmaya çalışabilir. Bu sağlık açısından son derece riskli durumlara sebep olabilir. Eğer benlerden rahatsız olma durumu varsa estetik cerrahlardan destek alarak basit bir operasyonla kurtulmanız mümkün. Sanıldığı gibi benleri aldırmak tehlikeli değildir. Ancak bu işlem öncesi benlerin mutlaka bir cerrah tarafından incelenmesi gereklidir.

Benler iki nedenle aldırılabilir. Bunlardan ilki estetik açıdan kötü bir görünüme neden oluyor ve kişiyi rahatsız ediyorsa, diğeri ise kanserleşme riski varsa. Riskli olan benlerde kanserleşme oranı normale göre 27 kat daha fazla olduğu için benin tamamı alınır. Riskli benler alındıktan sonra inceleme için mutlaka laboratuvara gönderilir.

Yazının devamı...

Liposuctionda Beden Kütle İndeksi

11 Ağustos 2019

Liposuction operasyonlarında kesin bir BKI (Beden Kütle İndeksi), kilo sınırı yoktur. Fakat unutulmamalıdır ki liposuction bir kilo verdirme operasyonu değil, bölgesel incelme sağlayan bir estetik türüdür. BKI oranı 30’un üzerinde olan hastaların liposuction operasyonu geçirmeden önce ideal kilo oranlarına yaklaşmasını istenir. Bu sayede çok daha etkili sonuçlar elde edilebilir.

Liposuction vücut şekillendirme operasyonudur

Liposuction, istenmeyen vücut yağlarını bölgesel olarak gideren gelişmiş bir vücut şekillendirme prosedürüdür. Çeşitli liposuction teknikleri vardır. VaserLipo gibi modern tekniklerde, geleneksel liposuction tekniklerine kıyasla vücudu nazikçe yeniden şekillendirmek için ultrason teknolojisi kullanılıyor.

Estetik cerrahide fazla kilosu olan hastaların herhangi bir yağ aldırma operasyonuna girmeden önce en az 6 ile 12 ay boyunca kilolarında istikrarlı olmaları, operasyonun başarısını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Liposuction’ın amacı

Asıl amaç operasyonda çıkarılan yağın miktarı değil, hedeflenen alandaki kontur değişikliği ve şekillendirmedir. Alınan yağlar ile hedeflenen bölgede gözle görülür bir hacim kaybı olsa da amaç kilo kaybı değildir.

Liposuction şekillendirici bir araçtır, diyet ve egzersize cevap vermeyen inatçı yağ fazlalığı olanlar için idealdir. Minimal invaziv bir işlem olduğu için belirgin bir iz oluşmaz ve kısa sürede iyileşme ile etkili sonuçlar sağlar.

Ayrıca beş litreden daha fazla yağın bir defada liposuction yoluyla alınmaması gereklidir. Aksi takdirde tehlikeli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle liposuction geçirmek isteyen hastaların BKI’si 30'un üzerinde olmaması ve ideal kiloya yakın olmaları, daha kolay iyileşme süreci ve daha iyi cerrahi sonuçlar için oldukça önemlidir. Uzun vadede daha iyi bir liposuction sonucu elde edilmesi için ameliyattan önce mutlaka kilo verilmesini tavsiye ediyorum.

Yazının devamı...

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

10 Ağustos 2019

Köpek memesi (hidradenitis suppurativa) cilt altında küçük, ağrılı topaklar oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Topaklar açılabilir veya derinin altında kanallar oluşabilir. Bu durum çoğunlukla, koltuk altı, kasık, kalça ve göğüsler gibi cildin birbirine sürttüğü alanları etkiler.

Hastalık ergenlikten sonra başlama eğilimindedir. Günlük yaşamınıza ve duygusal sağlığınıza ciddi etkileri olan bu rahatsızlık yıllar boyunca devam edebilir ve zamanla kötüleşebilir. İlaçlar ve cerrahi, semptomları yönetmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Hastalık, bir noktayı veya vücudun birçok bölgesini etkileyebilir. Siyah lekeler olan çukur bölgeler, bezelye büyüklüğünde ağrılı topaklar görülebilir. Bu durum genellikle derinin altında, haftalar veya aylarca devam eden tek ve ağrılı bir topaklanma ile başlar. Sonrasında etkilenen bölgede daha yaygın hale gelir. Genellikle koltuk altı, kasık, anal bölge gibi birçok yağ ve ter bezlerinin bulunduğu, saç köklerinin olduğu bölgelerde görülmektedir. Ayrıca iç uyluk, göğüs ve kalça gibi cildin sürtünmeye maruz kaldığı yerlerde de oluşabilir. Zamanla cildin altında bu topakları bağlayan izler oluşabilir. Bu yaralar çok yavaş bir şekilde iyileşir ve çok kötü kokulu irin akabilir. Aşırı kilo, stres, hormonal değişiklikler, ısı veya nem belirtileri kötüleştirebilir. Kadınlarda menopozdan sonra hastalık şiddeti azalabilir.

Neden olur?

Köpek memesi hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Derideki saç kökleri tıkandığında gelişir. Hormonlara, kalıtsal genlere ve bağışıklık sistemi problemleri de bu hastalığa neden olabilmektedir. Ayrıca sigara kullanımı, aşırı kilo ve metabolik sendromlar da hastalık gelişiminde rol oynayabilir. Hastalık bir enfeksiyondan ya da mikrop olmasından kaynaklanmaz ve başkalarına bulaşmaz.

Kimlerde görülebilir?

Köpek memesi, en sık 18 ve 29 yaşları arasındaki kadınlarda görülür. Kadınlarda oluşma riski erkeklerden daha fazladır. Hastalığın gelişme eğilimi kalıtsal olabilmektedir. Fazla kilolu ve sigara içen insanlarda daha çok görülmektedir.

Yazının devamı...

Erkeklerde Meme Büyümesi

9 Ağustos 2019

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun kadın tipi büyümesidir; östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanır. Bazen sadece tek bir memeyi veya her ikisini de etkileyebilir. Yenidoğan, ergenlik çağında ve yaşlı erkekler, hormon seviyelerindeki normal değişikliklerin bir sonucu olarak jinekomasti gelişebilir, ancak başka nedenleri de var.

Genel olarak, jinekomasti ciddi bir problem değildir fakat durumla başa çıkmak zor olabilir. Jinekomastisi olan erkekler bazen göğüslerinde ağrı olabilir ve utanma hissi duyabilirler. Ergenlik döneminde gelişen jinekomasti kendi kendine gerileyebilir. Devam ederse, ilaç veya cerrahi tedavi düşünülmelidir.

Belirtileri nelerdir?

Jinekomastinin belirti ve semptomları; büyümüş meme bezi dokusu, memelerde hassasiyettir. Eğer memelerde şişme, ağrı, hassasiyet, tek veya her iki meme başı akıntısı varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Neden olur?

Erkeklerde meme büyümesi, östrojen ve testosteron hormonu miktarında dengesizlik ile tetiklenir. Bu dengenin bozulma nedeni testosteronun etkilerini engelleyen, azaltan veya östrojen seviyenizi arttıran bir durum olabilir.

Testosteron ve östrojen hormonları hem kadınlar hem erkeklerde cinsiyet özelliklerinin gelişimini ve korunmasını kontrol eder. Testosteron kas kütlesi ve vücut kılı gibi erkeksi özellikleri kontrol eder. Çoğu insan östrojeni yalnızca dişi bir hormon olarak görür, ancak erkekler de küçük miktarlarda olsa da üretirler. Bununla birlikte, erkek östrojen düzeyleri çok yüksek veya testosteron düzeyleri ile dengede olmaması jinekomastiye neden olabilir.

Ergenlik döneminde hormon değişikliklerinin neden olduğu jinekomasti nispeten yaygındır. Bazı durumlarda, büyümüş meme dokusu altı ay - iki yıl içinde tedavi edilmeden gerileyebilir.

Yazının devamı...

Yüz Gençleştirme

11 Temmuz 2019

Fransız askısı tekniği nedir?

Fransız askısı tekniği Fransa’da geliştirilen dinamik askı olarak da bilinen ameliyatsız yüz germe tekniklerinden birisidir. Cildin yaşlanması ve kırışıklıkların oluşmasının sebebi öncelikle hacim kaybıdır. Sonrasında cilt kalitesi bozulur sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. Fransız askısı, bu sarkmaları düzeltmek için uygulanan bir tekniktir. Ameliyatsız yüz germe işlemi, içi polyester dışı silikon esnek ipler ya da biyouyumlu PDO ipler kullanılarak yapılır. Bu özel ipler askılama işlemi için özel olarak geliştirilen iki ucu iğne ya da kanülden oluşur ve yüzde germe işlemini sağlayacak kritik noktalara yerleştirilir.

Nasıl uygulanır?

Ameliyatsız yüz germe estetiği lokal anestezi altında ortalama 45-60 dakika içinde uygulanır. Yüzün gerilmesine yardımcı olacak askılama noktaları önceden belirlenerek işaretlenir. Ardından ince iğne ya da kanül aracılığıyla ipler deri altına yerleştirilir. İplerin uç kısmı kulak üzerine denk gelen yere yerleştirildiği için herhangi bir şekilde görülmez ya da kesi işlemi yapılmadığı için yara izi oluşmaz.

Prosedürün ardından enfeksiyon oluşma riskini önlemek için ilaç reçete edilebilir. Bir günlük bir istirahatin ardından kişi günlük hayatına ara vermeksizin devam edebilir. İşlem sonrası hafif morluk, şişlik, ağrı olabilir. Buz kompresi yapılarak ve basit ağrı kesiciler kullanılarak bu durum giderilebilir. İlk 7-10 gün ağız çok açılmamalı ve aşırı mimik yapılmamalıdır. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca yüzüstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Fransız estetiğinin tam etkisi işlemden sonraki 2 ile 3 ay sonrasında ortaya çıkar.

Fransız askılama tekniği uygulandıktan sonra cilde kazandırılan gençleşme anında fark edilebilmektedir. Ancak iplerin cilt ile %90 oranında tamamen bütünleşmesi 1 haftayı, iplerin yüz ile entegre çalışması ortalama 2-3 ayı almaktadır.

Avantajları nelerdir?

Dinamik askı olarak da bilinen bu teknikte kullanılan ipler, mimikler ile uyum sağlayarak doğal bir şekilde esner. Bu sayede yüzde herhangi bir şekilde ifade bozukluğuna ya da donuk görünüme neden olmaz.

Yazının devamı...