Jinekomasti nedir?

20 Ocak 2020

Jinekomasti; erkeklerde meme dokusunun genişlemesi veya şişmesidir. Bir veya iki memeyi etkileyebilmektedir. Çoğunlukla testosteron seviyeleri ile dengesiz veya çok yüksek olan erkek östrojen seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda; meme ağrısı ve hassasiyet sık görülen semptomları oluşturmaktadır. Çoğu zaman elle kontrol edildiğinde, doğrudan meme alanının altında bulunan sağlam bir lastik doku diski hissedilmektedir. Yumrunun meme dokusu içinde kolayca hareket edebildiği gözlenmektedir.

Erkeklerde meme büyümesi neden olur?Jinekomasti, en yaygın olarak östrojen ve testosteron hormonları arasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Östrojen, meme büyümesi dâhil olmak üzere kadın özelliklerinitakip eder. Testosteron ise, kas kütlesi ve vücut kılı gibi erkek özelliklerini kontrol eder. Bu hormonların her biri erkeklerde ve kadınlarda görülen olağan özellikleri üretse de; erkekler az miktarda östrojen üretir ve dişiler az miktarda testosteron üretir. Çok yüksek olan veya testosteron seviyeleri ile dengesiz olan erkek östrojen seviyeleri, jinekomastiye neden olur.

Jinekomasti hangi yaş grubunda görülür?Jinekomasti doğal olarak bir erkeğin yaşamında farklı zamanlarda ortaya çıkar. Bu aşamalar şu şekilde yer almaktadır:
1. Doğum sonrası süreç: Yeni doğan çocuklar hala rahimde gelişirken annelerinden aldıkları östrojenin etkileri altındadır. Yeni doğan erkeklerin, yarısından fazlası genişlemiş göğüslerle doğar. Jinekomasti doğumdan sonraki 2 ila 3 hafta içinde geçer.
2. Ergenlik döneminde: Ergenlik döneminde hormon seviyeleri değişmektedir (genellikle 12 ila 14 yaş arası). Meme büyümesi, genellikle ergenliğin başlamasından 6 ay ila 2 yıl sonra ortadan kalkar.
3. Orta yaş ve sonrası: Meme büyümesi genellikle 50-80 yaş arası erkeklerde zirve yapar. Bu yaş aralığındaki dört erkekten yaklaşık birinde meme büyümesi görülmektedir.
Jinekomastiye neden olabilecek başka birçok durum vardır. Bunlar; şişmanlık, doğru beslenme eksikliği, testislerde veya adrenal bezlerde tümörler, karaciğer hastalığı, hipertiroidi, böbrek yetmezliği ve kullanılan bazı ilaçlardır.

Yazının devamı...

Dudak dolgusu uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler

17 Ocak 2020

Dudak dolgusu; dudakların şeklini düzeltmek, konturunu belirlemek ve dolgunluğunu arttırmak için uygulanan estetik bir prosedürüdür. Günümüzde enjekte edilebilir ''dermal dolgu'' en yaygın uygulanan dudak dolgusu yöntemidir. Yine en çok tercih edilen dolgu malzemesi ise, vücudun doğal yapısında da bulunan ''hyalüronik asit'' dolgu malzemeleridir. Bunun dışında; kişinin kendi vücudundan elde edilen otolog yağ hücreleri de enjekte edilebilmektedir. Hyaluronik asit dolgu malzemesi enjekte edildikten sonra, dolgudaki jel dudakların dokularını destekler ve şekillendirir. Hyalüronik asit dolgu malzemelerinin tercih edilmesinin birçok sebebi vardır: ilk olarak enjekte edilen madde miktarı kontrol edilebilir. Bu nedenle doktor; ne kadar dudak hacmi oluşturulduğunu daha iyi kontrol edebilmektedir. Enjeksiyonlar, istenen sonuçlar elde edilene kadar kademeli olarak artırılabilir. Dudaklarda topaklanma gibi sorunlar oluşmaz. Diğer dermal dolgu maddelerine kıyasla daha az morarma ve şişme görülmektedir. Sonuçlar oldukça uzun ömürlüdür. Ancak kalıcı değildir. Alerji ise riski düşüktür.

Dudak dolgusu uygulaması nasıl yapılır?
Enjekte edilebilir dudak dolgusu teknikleri, ortalama 15-20 dakika süren hızlı bir operasyonla gerçekleştirilmektedir. Yağ enjeksiyonu daha uzun sürmektedir. Çünkü prosedür, vücudun başka bölgesinden yağ almak için liposuction işlemi de gerektirir. Enjeksiyon işleminden önce, hissi azaltmak için topikal veya lokal bir uyuşturma ajanı uygulanabilir. Elde edilmek istenen şekil ve hacme göre enjekte edilecek alanlar dikkatlice işaretlendikten sonra, çok ince uçlu iğnelerle dolgu malzemesi dudaklara enjekte edilir. Enjeksiyonu takiben, rahatsızlığı hafifletmek ve şişliği kontrol etmek için bölgeye herhangi bir baskı uygulamadan soğuk kompres uygulatılabilir. İşlemden hemen sonra ruj veya diğer dudak ürünlerinden kaçınılması tavsiye edilmektedir. Dudak dolgusunda şekil hemen ortaya çıkar. Dudaklar doğal bir şekilde hareket ettirilebilir.

Hangi durumlarda dudak dolgusu tercih edilir?
Dolgun dudaklar, gençliğin ve sağlığın göstergesi olmasının yanı sıra estetik olarak da genel yüz şeklini ciddi oranda etkiler. Doğal dudak yapısı aşırı ince, asimetrik ya da yaşlanmaya bağlı olarak hacim ve şekil kaybına uğrayan dudaklara sahip olan kişiler tarafından tercih edilir. Bunun dışında; estetik görünümüne önem veren ve daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kişiler de dudak dolgusundan faydalanabilir. Böylece daha estetik, enerjik ve genç bir görünüme sahip olabilirler.

Kalıcılık süresi ne kadardır?
Kullanılan dolgu malzemesinin türüne göre 6 ay ile 1 yıl arasında etkisini sürdürebilir. Bu süre, kişinin hyalüronik asit malzemesini absorbe etme süresine göre de değişiklik gösterir. Dudaklar hacmini ve şeklini kaybetmeye başlayınca kişinin isteğine göre enjeksiyon işleminin tekrarlanması gerekir.

Dudak dolgusu için en uygun yaş aralığı nedir?

Yazının devamı...

Kollajen Aşısı

30 Aralık 2019

Kollajen aşısı cildinize dolgun ve pürüzsüz bir görünüm vermek için uygulanır. Kollajeni anlamak için önce cildinizi anlamalısınız. Deri üç katmandan oluşur: epidermis, dermis ve deri altı doku (hipodermis). Epidermis olarak bilinen en üstteki katman, hücrelerdeki ve dokulardaki su kaybını kontrol eder. Bu koruyucu bariyer olmadan, vücut hızlı bir şekilde dehidre olur yani susuz kalır. Epidermisin hemen altında ikinci kat yani dermis yer alır. Dermis; kan damarları, sinirler ve saç folikülleri içermesine rağmen, öncelikle "kollajen" adı verilen bir proteinden oluşur. Bu protein, hücrelerin ve kan damarlarının büyümesi için bir çerçeve sağlayan bir lif ağı oluşturur. Dermisin birincil bileşeni olduğundan, kollajen cilt için destek yapısı görevi görür. Hipodermis, daha büyük kan damarlarını ve sinirleri içeren bir yağ ve bağ dokusu tabakasıdır. Ayrıca ter bezleri, yağ ve kollajen hücrelerine de ev sahipliği yapar. Hipodermis, vücudunuzun ısısını ve hayati önem taşıyan iç organlarınızı korumaktan sorumludur.

Ciltte neden çizgiler oluşur?

Genç ciltte; kollajen çerçevesi sağlam olur, cilt nemli ve elastik kalır. Gençken cilt; mimiklere ve çevresel etkilere karşı dayanıklıdır. Ancak zamanla destek yapısı zayıflar ve cilt elastikiyetini kaybeder. Kollajen desteği azaldıkça cilt volümünü kaybetmeye başlar. Her gülüşünüzde, kaşlarını her çattığınızda hatta sustuğunuzda bile, cildinize kollajene stres uygularsınız. Bu yüz ifadelerinin etkisi birikimlidir ve zamanla yüzde çizgiler oluşmaya başlar.

Kollajen aşısı nasıl etki eder?

Kollajen aşısı, cildinize kaybetmeye başladığı doğal kollajeni sağlar. Destek yapısının dağılımı yenilendikçe cildinizin doğal güzelliği artar. Ancak bu aşı sadece alanında uzman bir doktor tarafından uygulandığında size fayda sağlar.

Kollajen aşısı nasıl uygulanır?

Herhangi bir alerjiniz yoksa doktorunuz kollajen aşısı uygulamaya başlar. Tedavi edilen bölgeyi uyuşturmak için küçük bir lokal anestezi enjeksiyonu uygulanabilir. Çok ince uçlu iğneler aracılığı ile aşılama yapıldığı için işlem süresince herhangi bir şekilde acı hissedilmez. Yüzünüzün ihtiyacına göre uygulanacak bölgeler, seans sayınıza karar verilir. Kişiye özel olarak çıkarılan tedavi planıyla mümkün olan en pürüzsüz sağlanmaya çalışılır.

Yazının devamı...

Çene Dolgusu

27 Aralık 2019

Çenenin ve çene çizgisinin görünümünü ve şeklini estetik olarak yüzle daha uyumlu hale gelmesi için uygulanan ameliyatsız bir estetik operasyonudur. Enjeksiyon tekniği ile dermal dolgu malzemeleri uygulanarak gerçekleştirilir.

Çenenin şekli yüzün genel görünümünü ciddi oranda etkiler, yeterli hacme sahip olmadığında altın oranı bozar ve yüzün diğer ögelerinin olduğundan daha fazla ön plana çıkmasına neden olabilir. Yüzle uyumlu olmayacak oranda küçük çene yapısı ve belirgin olmayan çene hattı yüzün olduğundan daha çökük ve yaşlı görünmesine de neden olabilir.

İdeal çene şekli yüzün çok daha estetik görünmesini sağlar

Burun, dudak, yanak şekilleri ile çene şekli arasında doğrudan bağlantı vardır. Dermal dolgu malzemeleri ile çeneye ideal şeklini vermek yüzün bu ögelerin çok daha estetik görünebilir. Çeneye hacim verilerek ileri veya aşağıya doğru çıkarılabilir. Dermal dolgu maddeleri ile çenedeki yaşlanma belirtileri de giderilebilir.

Çene (Jawline) hattı belirginleştirile bilinir

Çene hattının belirginleştirilmesi yüzün çok daha enerjik ve genç görünmesine yardımcı olur. Güçlü bir çene çizgisi yüzün en çarpıcı özelliğidir. Gıdı görünümün ortadan kalkmasına ve boyun bölgesinin daha estetik görünmesini sağlar. Dermal dolgu maddesi ile belirgin bir çene hattı oluşturulabilir. Dermal dolgu maddesi ile yüz daha gergin bir görünüme kavuşur.

Çene dolgusunda iyileşme sürecine ihtiyaç yoktur

Dermal dolgu malzemeleri ince uçlu iğneler veya kanül ile ortalama 15 – 20 dakika içinde uygulanan bir prosedürdür. Hyalüronik asit ya da otolog yağ hücreleri dermal dolgu malzemesi olarak tercih edilebilir. Doğal cilt yapısında da bulunan malzemeler kullanıldığı için komplikasyon oranı düşüktür. Ciltte birkaç gün içinde geçecek ödem, kızarıklık ve ekimoz olabilir. Operasyondan 1 gün sonra hafif bir makyajla kapatılabilir. Ameliyatsız bir işlem olduğu için normal yaşantı kesintiye uğramaz.

Yazının devamı...

Göz Kapağı Estetiği

4 Aralık 2019

Göz kapağı estetiği (blepharoplasty) üst ve alt göz kapakta oluşan torbaların cerrahi yolla giderildiği bir estetik işlemidir. Kişileri olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösteren, hatta görme alanını bile etkileyen sarkık üst kapak ve torbalanmış alt kapağı estetik müdahale ile düzeltilir.

Kimler için uygundur?

Aşağıdakilerden herhangi biri veya birkaç tanesine sahip olunması kişinin göz kapağı ameliyatı için uygun bir aday olduğunuz gösterir:

Genel sağlığı yerinde olan 35 yaş üstü kadın ve erkekler tarafından daha fazla tercih edilir. Ancak genetik olarak sarkık ve torbalanmış alt kapaklara sahip olan kişiler daha erken yaşlarda da ameliyat olabilirler.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Operasyon genellikle lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu altında uygulanabilir. Bu kombinasyon sayesinde hafif bir rahatsızlık ve dokunma hissine rağmen uyanık, rahatlamış bir şekilde, fakat cerrahi alanı uyuşturularak tamamen acı duyusundan uzak bir şekilde ameliyat yapılır. Estetik cerrahın ya da adayın isteği doğrultusunda ameliyat, işlem sırasında tamamen uyumayı sağlayan genel anestezi altında da yapılabilir.

Göz kapağı estetiği, ameliyatın büyüklüğüne göre genellikle 1,5 ile 2 saat arasında sürebilir. Üst kapağın doğal kıvrımdan ve alt kapağın kirpiklerinin hemen altından olmak üzere deri kesileri gerçekleştirilir. Bu kesilerden girilerek deri dokusunu alttaki kas dokusundan ayrılır. Kaslardaki gevşekliğe ve torbalara yönelik müdahale yapılır. Fazlalaşmış deri çıkartılır. Kesiler ameliyat bitiminde ince estetik dikişler yardımıyla kapatılır.

Yazının devamı...

Göz Altı Işık Dolgusuyla Daha Genç Görünün

27 Kasım 2019

Göz altlarındaki koyu halkalar, kadın/erkek herkesin ortak estetik kaygısıdır ve yüze yorgun ve yaşlı bir görünüm verir, üstelik kozmetik ürünlerle gizlenmesi de oldukça zordur. Göz çevresi halkaları ve bazı göz kapağı torbaları cerrahi olmayan bir teknik olan ışık dolgusu ile tedavi edilebilmektedir.

Hyalüronik asit dolgu maddeleri ile göz altı çukur genişliği azaltılır, göz kapaklarındaki cilt inceliği, renk değişikliği ve cildin kalitesi düzeltilir. Göz çevresindeki koyu halkalar çoğunlukla genetiktir. Cildinizin bileşimi ve ışığın yörünge kemiğinizden yansıdığı açı önemlidir.

Göz altı morlukları neden oluşur?

Gözlerin altında koyu halkalar oluşmasının bir numaralı nedeni, gözyaşı kanalındaki hacim kaybından kaynaklanmaktadır. Gözlerin altındaki koyu halkaların en yaygın nedenlerinden biri de yaş ilerledikçe gözlerin içinde ve çevresinde yağ değişiklikleri nedeniyle azalan dolgunluktur. Ustalıkla uygulanmış hyalüronik asit dolgu materyalinde oluşan küçük bir tabaka, hassas cildinizi doldurmak için ihtiyacınız olan tek şey. Ameliyatsız bir teknik olduğu için işinize hemen devam edebilirsiniz. Cilde aşırı etki eden ağır aktiviteler dışında basit egzersizler de yapabilirsiniz.

Işık dolgusunun içeriği nedir?

Cildin beslenmesini ve nemlenmesini sağlayan, doğal cilt yapısında da bulunan hiyalüronik asit ve gerekli besin maddelerinin (antioksidanlar, amino asitler, vitamin B6) bir karışımından oluşan özel bir içerik kullanılır.

Nasıl etki eder?

Işık dolgusu ile göz altındaki çukurluklar eşit seviyeye getirilerek ışığı eşit düzeyde yansıtması sağlanır. Aynı zamanda cildin nem ve yağ eksiği de giderilerek kalitesi artırılır. İlk olarak hyalüronik asidin etkisiyle cildin tabakaları güçlendirilir ve çukurlukların doldurulması sağlanır. Bu sayede koyu halkalar ve göz altı torbaları ortadan kaldırılmış olur. İkinci olarak içerikteki besleyici vitamin ve asit içerikleri sayesinde cildin yenilenmesi sağlanır.

Yazının devamı...