Bana Furby’ni söyle...

İnternetin olmadığı 90’larda popüler olan Furby’ler, şimdi teknolojik özellikleri kullanarak daha çıldırtıcı hale geldi

Bana Furby’ni söyle...

Hasbro tarafından, Türkiye’ye getirilen Furby’ler siyah, beyaz, mavi, sarı, turuncu ve mor olmak üzere altı renk alternatifiyle satılacak.

Doksanların sonunda anahtarlık boyutlarındaki sanal oyuncakları hatırlarsınız. Tam da bugünlerde ortaya çıkan Furby’ler, ünlü oyuncak
şirketi Hasbro tarafından geliştirilmişti. Bu oyuncakların en temel özelliği sahibiyle ve çevresiyle sesli ve hareketli iletişim kurabilmesiydi.
Furby’ler bir hayvan türü gibi tasarlanıyor. Belirli zamanlarda yemek ve ilgi göstermek gibi ihtiyaçları karşılanması gereken Furby’ler kendilerine ait bir dil olan “Furbice” konuşuyorlardı.
Aman sinirlerinize hakim olun, Furby’ler yeniden sokağa iniyor. Geçen yılın sonunda oyuncağı baştan aşağı yenileyen Hasbro akıllı telefon ve tabletlerle entegre çalışan yeni nesil Furby’leri Türkiyede de satışa sundu.
Akıllı telefon ve tablete yüklenen aplikasyonu sayesinde daha etkin yönetilebilen Furby’ler, sahibi ilgi gösterirse Türkçe de öğrenebilecek.

Nasıl “yetiştirirseniz” öyle “büyüyor”
Tabii oyuncağın alâmeti farikası daha da geliştirilmiş... Karakter yaratmak. Çocuklar oyuncağa nasıl davranırsa ona göre bir karakter oluşturuyor. Yani ona iyi davranırsanız, o da kibar ve sevgi dolu bir karaktere sahip oluyor. Ama işin eğlencesi, Furby’nin kendisini huysuz, gıcık, geveze bir yaratığa dönüştürüp sizi sinir hastası etme potansiyeli. Yeni nesil Furb’yler yine gıdıklanabiliyor, dans edebiliyor ve hapşırabiliyor. Sesinizi tanıyıp size cevap verebiliyor. Adım adım ilerleyebiliyor.
Boyutları değişmeyen oyuncaklardaki en büyük farksa gözlerin LED ekranlardan yapılması oldu. Böylece çocuklarla göz teması kuran Furby, mutlu veya huysuz olduğu zamanlarda bunu LED gözlerden dışa vuruyor. Çocuklar da ona nasıl davranacaklarını ve onunla neler oynayabileceklerini anlayabiliyor.

Bana Furby’ni söyle...
Furby’ler, iPhone, iPad ve Android cihazlardaki ücretsiz uygulamasıyla beslenebiliyor. “Furbice” çevirmeni ve sözlüğü kullanabiliyorsunuz.Hasbro’da oyuncak fütüristi bir Türk kadın

Haber haberi doğurur derler. Furby’nin değişim hikayesi bize oyuncakların da yeni bir döneme girdiğini gösteriyor. Furby’nin üreticisi Hasbro, geleceğin oyuncaklarına bir hayli kafa yoruyor. Şirket bu tür oyuncaklar için tasarım ekibinde kadrolu fütüristler çalıştırıyor. Daha ilginci, Hasbro’nun bu ekibinde bir de Türk fütürist var: Yeşim Kunter. 2009’a kadar Hasbro’da Playskool, Monopoly, Transformers, My Little Pony, Littlest Pet Shop gibi oyuncak gruplarını yönetti. Şimdi bu tür şirketlere oyuncak danışmanlığı yapıyor ve projeler yürütüyor. Merak eden olursa İngiltere’de yaşayan Yeşim Kunter, mayısta Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın inovasyon etkinliklerinde konuşacak. /yesimkunter.com

Bana Furby’ni söyle...

LEGO robotunu yeniledi: EV3

ÜNLÜ oyuncak şirketi LEGO uzun süreden beri robotik oyuncak olarak ürettiği Mindstrom serisini yeniliyor. Mainstrom’lar tıpkı klasik LEGO’lar gibi sökülüp takılarak isteğe göre tasarlanabiliyor. Oyuncaklar içindeki sensörler, mini bilgisayar ve motorlar sayesinde istenilen her türlü hareket özelliği programlanabiliyor. Özel bilgisayar uygulaması sayesinde çocuklar istedikleri özellikeri robota kolayca yükleyebiliyorlar. Şirket Mainstorm serini EV3 adıyla yenileyeceğini duyurdu. Setin 300 dolara bu yaz raflarda olması bekleniyor.

Cıvıltılar

* PanasonIc’ten yeni aynasız geldi. GF6, 16 megapiksel çözünürlüklü sensör kullanıyor.

* Telefon değil aplikasyon çıktı. Merakla beklenen Facebook telefonu, Home adı verilen aplikasyon ekosistemi çıktı. Halen piyasadaki 5-6 telefon destekleyecek.
* Google mesaja yükleniyor. Microsoft’un Skype alması gibi şirketin ünlü WhatsUp uygulamasını satın alabileceği konuşuluyor.
* Facebook’taki Angry Birds Friends aplikasyon oluyor.

APLİKASYON

Bulut bellekler

USB bellekleri kaybetmeyen var mıdır acaba? Ben sonunda ucuna resmen halat bağladım. Ama halat yerine buluta ne dersiniz.

Dropbox...

Bulut belleği yaygınlaştıran servis. Televizyonlarda bile kullanılıyor. Aplikasyon bulut belleğin yaygınlaşmasında etkili oldu. 5 GB ücretsiz.

SkyDrIve...

Microsoft, bulut işini ciddiye alıyor. Ücretsiz 5 GB bellek alanı veriliyor. Akıllı telefonlar için aplikasyonu da var.

Google DrIve...

Dropbox rüzgarı Google’ı da bulut belleğe çekti. E-posta hesabınızla kullanabiliyorsunuz.