Büyük hedef

Büyük hedef


Tunca BENGİN

FP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni sarsan yolsuzluk skandalının bir başka yüzü de parti içindeki liderlik kavgası. Belediyenin yan kuruluşları BİT'lerden sağlandığı öne sürülen kaynakların bir bölümünün bu amaca yönelik harcandığı iddia ediliyor. Bu arada milletvekili olmak için görevinden ayrılanlar dokunulmazlık şemsiyesi altına girme şansını yakalayamadılar.
Aslında, parti içindeki bu gizli mücadele 1996'ya kadar uzanıyor. Ancak, kapatılan RP'de Yenilikçi grubun lideri olarak tanımlanan Tayyip Erdoğan, bu yöndeki soruları yanıtsız bırakıyordu. Nisan 1998'de ise bu çekişme FP İstanbul İl Başkanlığı'na yapılacak atama nedeniyle su yüzüne çıktı. Tayyip Erdoğan'ın adayı Turgut Özal döneminde ANAP saflarında yer alan, ancak daha sonra kapatılan RP'ne geçen Kadir Topbaş'tı. Bu öneri FP genel merkezinde şok etkisi yarattı. Çünkü Erbakan'cılar itaatkar bir isimden yanaydı. Mayıs ayında Hoca'dan veto geldi. Haziran ayında da Erbakan'a yakınlığıyla tanınan Prof. Dr. Sebahattin Zaim ve Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın öğrencisi olan Doç. Dr. Numan Kurtulmuş İstanbul İl Başkanlığı'na atandı. Bu arada Kadir Topbaş, Erdoğan'ın danışmanı olarak göreve devam etti. Son seçimde de Beyoğlu Belediye Başkanı oldu.

Albayrak kardeşler devrede

İddiaya göre, mücadele Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan ve bugün yolsuzlukların odak noktasındaki Albayrak A. Ş.'nin Yeni Şafak gazetesini almasıyla iyiden iyiye kızıştı.
İTO kayıtlarında (1998 Haziran itibariyle) 100 milyar lira sermayesi görünen ve Tayyip Erdoğan'a büyük destek veren gazetenin ortakları arasında şu isimler bulunuyor:
"Ahmet Albayrak, Mehmet Fatih Saraç, İbrahim Karaca, Mehmet Kahraman, Nevzat Kütük."
Bu arada, belediye ihaleleriyle büyüyen Ahmet Albayrak'ın ortak olmadan önce de finans desteği sağladığı öne sürülüyor.
İddialar arasında, en büyük maddi desteklerden birinin de Milli Görüş Teşkilatı'nın Almanya'da toplayıp, Türkiye'ye gönderdiği paralar olduğu da yer alıyor.

Seçilemediler

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kilit noktalarındaki bir çok isim, erken genel seçimde milletvekili olmak için başvurdu.
Bunlardan Erdoğan'ın personel ve mali işlerden sorumlu başdanışmanı Harun Karaca Tokat'dan aday listesine girdi, ancak seçimi kazanamadı. Polisce aranan Karaca ihalelere giren firmalardan menfaat sağlamak iddiasıyla suçlanıyor.
İhalelerdeki kilit isimlerden ve yine polisce aranan BİT'lerin bağlı olduğu İştirakler Daire Başkanı Necmi Kadıoğlu'da milletvekili olmak istedi, ancak kabul edilmedi. Daha sonra şansını ilçe belediye başkanlığı'nda denedi yine olmadı.
Milletvekili aday adaylarından İmardan sorumlu genel sekreter yardımcısı Birol Tortop hakkında da yolsuzluk iddiaları bulunuyor. Ali Müfit Gürtuna tarafından görevden alındığı öne sürülüyor.
İSKİ'nin eski genel müdürü Veysel Eroğlu hakkında da Suudi Arabistan'dan "fontduktil boru alımı" konusunda kurumu zarara uğrattığı iddiaları gündeme gelmişti. Eroğlu'da aday adayı oldu, ancak listelere giremedi.
Yazara E-Posta: tbengin@milliyet.com.tr