‘FETÖ de ASALA gibi yok edilmeli’

Kara Kuvvet-leri Komutanı’nın koruma subayının itirafçı olup adli kontrolle serbest bırakılmasının ardından teslim olan FETÖ’cü askerlerin sayısı arttı. Dolayısıyla da FETÖ’nün çözüldüğüne dönük öngörüler var. Tabi tüm bunların herkesin arkasında adamımız var gibinden mesaj vermek isteyen FETÖ’nün taktiksel bir hamlesi olduğunu iddia edenlerde...Yani yine soru işaretleriyle dolu bir durum söz konusu. Bu konuda var olan tek gerçek ise FETÖ tehdidinin varlığı ve temizliğin daha uzun süre alacağı. Örneğin Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin’e göre; üç- beş senede sökülüp atılacak gibi değil. O nedenle de FETÖ’yle mücadele için bir karargah oluşturulması ve Fetullah Gülen başta olmak üzere yurt dışındaki beyin takımının da mutlaka bir şekilde Türkiye’ye getirilmesi gerekiyor. Bunun nasıl olacağına dönük soruları da Pekin şöyle yanıtlıyor:

Nasıl getirilecekler?

İstihbarat örgütleriyle anlaşacağız getireceğiz. Her satıcının bir alıcısı vardır. Sonuçta bizden ne istiyorlar ona bakmamız lazım. Tabi Türkiye’den istekleri PKK ile görüş, PYD’ye razı ol,İranla karşı karşıya gel, Rusya’yla yakınlaşma ise olmaz. Çünkü bunu yaptığın zaman Türkiye diye bir şey kalmaz zaten.

Zorla getirilebilirler mi?

Zorla getirilecek yerlerde olabilir. Anlaşacağımız bazı yerler var. Getirilemeyecek yerler ABD, Almanya olabilir. ABD bir süre daha kullanacak bu adamları ama Türkiye herşeyi zorlamalı. Bazı şeyleri göze alırsanız yaparsınız. Rus istihbaratı ülkesinde suikast yapan Çeçenlerin bir kısmını Türkiye’de öldürdü. Ama bunun için bir eğitiminiz, stratejinizin olması lazım.

Bulundukları yerde yok etmek de dahil o zaman?

Dahil. Pekala ABD’de adamın kaldığı yere diğerlerine birşeyler yapılabilir. Bunların bir defa yanlarına kar kalmayacak şekilde bir şey yapmanız lazım. Bunu yapmazsanız o zaman bu adamlar devam ederler. Yani şunu diyecek insanlar biz bu devlete ihanet ettiğimiz zaman benden bunun acısını çıkartırlar. Bunu yapmak durumunda Türkiye. Bunu ABD’liler de yapıyor, başkaları da yapıyor. Tabi ABD’deki bir adamı CIA ile anlaşmadığınız sürece Türkiye’ye getiremezsiniz ama zorlarsanız ülke dışına çıkartırlar. Elinizde İncirlik kozu var başka kozlar da var. O gidilen yerde de bu operasyonu yaparsınız. Ya da takip edersiniz adamı ila nihai orada kalmayacakki mutlaka bir yerlere gidiyordur, geliyordur.

Geçmişteki ASALA benzeri operasyonlar gerekiyor yani?

Evet ASALA benzeri, hatta MOSSAD’ın Nazi’lere yaptığı gibi. Teker teker hepsi planlanacak damgalanacak isimlenecek, ödül verilmek dahil olmak üzere yaparsınız yapmamız lazım. Yanlarına kar kalmamalı. Aksi takdirde işin içinden çıkamayız.

Bunu yapacak imkan ve kabiliyeti var mı Türkiye’nin?

“Var tabi. Bütün sorun eğitim, strateji ve siyasetin bunun arkasında durması. Bakın Yunanistan oturma izni dahi verdiği adamı Türkiye zorlayınca tekrar tutukladı. Gücünüzü bilirseniz ve o devletler sizin gücünüzün farkında olurlarsa yaparsınız. Düz mantıkta doğru değil insanlara zalimce gelebilir ama devletler her türlü vasıtayı kullanmak durumunda...”