PKK’lı teröristlerin inlerine kış baskını

Güvenli bölge konusunda Fırat’ın doğusuna dönük operasyon zamanı ve seçenekleri tartışılırken Türkiye bir yandan da PKK’ya karşı kuzey Irak’ta ve yurt içinde amansız mücadele veriyor. Bu bağlamda da teröristleri adım adım takip ediyor, buluyor ve etkisiz hale getiriyor. Mücadelede gelinen durum itibarıyla da PKK’nın Kandil’deki tepe kadrosundan pek çok isim susturuldu, yurt içinde ise teröristlerin mevcudiyeti çok aşağılara düştü. Bu arada dağa çıkışlar da azaldı. Bunda da kesintisiz devam eden operasyonların payı büyük. Örneğin, Bakan Soylu’nun verdiği bilgiye göre, sadece bu yılın ilkbahar-yaz döneminde 23’ü büyük toplam 12 bin 382 operasyon gerçekleştirildi. Şimdi de sıra sonbahar ve kış dönemi operasyonlarında. Yani kar kış, her türlü olumsuz hava koşuluna rağmen kesintisiz operasyon stratejisine devam. Amaç, gerek eleman gerek barınak gerekse moral noktasında ağır bir darbe vurulan terör örgütüne soluk aldırmamak. Dolayısıyla da teröristlerin eskilerden kalma kış uykusuna yatma taktiklerini çökertmek. Çünkü inlerine çekilen teröristler 2-3 ayda ilkbahar-yaz günlerine hazırlık yapıyorlardı. Bundan böyle ise onlar adına korku dağları bekleyecek. Nasılını Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski başkanı, emekli Korg. İsmail Hakkı Pekin anlatıyor:

“Kış operasyonları eskiden de yapılıyordu yeni bir şey değil ama şöyle bir şey var; genelde PKK yaz sonunda sonbahar içerisinde kış hazırlıklarını bitirir, çekilir, bir yerlerde durur, normalde pek oralara girilmeyebilirdi. Şimdi bütün kış boyunca teröristleri arayıp bulacaklar. Çünkü onlar kış boyunca fiilen çok fazla terörist faaliyette bulunmuyorlar, genelde korunaklarda, mağaralarda ideolojik eğitim yapıyorlar. Dolayısıyla da şimdi yapılacak iş teröristleri arayıp bulmak, kaldıkları mağaraları, sığınakları ortaya çıkartmak, ikmal yollarını kesmek.”

Tam anlamıyla inlerine baskın yani?

“Evet, inlerine girecekler, teker teker arayıp bulup inlerine girecekler. Çünkü kışın zayıf oldukları için iz bırakmazlar. Kışın hareket kabiliyetleri çok düşük. Kaçarken bir tarafa giderken kardan buzdan dolayı yakalanma ihtimalleri çok büyük olduğu için mümkün olduğu kadar kışın eylem yapmazlar.”

Peki ya Silahlı Kuvvetler’in kış şartlarında durumu? Pekin devam ediyor:

“Silahlı Kuvvetler’in kış şartlarına karşı donanımları çok iyi. Cep sobaları, ayak sobalarından korunaklı parkalar, rüzgâr pantolonları, su geçirmez botlara kadar her türlü teçhizatı var. Karda giden paletli, kızaklı araçlarımız veya helikopterler  kullanılıyor. Dolayısıyla, hareket kabiliyeti çok yüksek. Onun için, PKK’lı teröristler kışın arazide eylem yapmak istemezler. Çünkü hemen yakalanırlar, yerleri belli olur, kaçamazlar. O nedenle de teröristleri inlerinde bulup yok etmek, dolayısıyla, ilkbahara çıkmalarını engellemek açısından kış operasyonları çok önemli.”

Her şartta operasyon o halde?

Evet, kesintisiz yapılacak ve arayıp bulma şeklinde olacak. Teröristler arayıp bulunacak, yok edilecek. Tabii bu özel bir istihbarat çalışması da gerektiriyor. İz yok, her yere kar düşmüş, siz gidip onun kaldığı yeri bulacaksınız. Ve teröristi imha edeceksiniz. Teröristleri bulma konusunda da İHA’lar çok kritik önemde. Çünkü teröristler barınakta kalsalar bile yiyecek için hemen çevredeki 20-30 metre uzaklıkta gibi birkaç yerleşim yerlerine çıkabilirler. Bu durumda İHA’larla yukarıdan teröristler anında tespit edilebilir. Çünkü insan gücüyle arayıp bulmak daha zor. Teknolojiyi yoğun olarak kullanacak TSK yani...”