TSK’nın yardımcı unsuru sadece ÖSO değil

Ülkece tek ses, tek yürek olarak Fırat’ın doğusunda yapılacak temizlik harekâtına odaklandık. Herkes harekât noktası ve ABD’nin olası tavrına dönük farklı ama sonucu aynı hedefe varan yorumlar yapıyor... Hepsinin özeti de şu:

Öyle ya da böyle bu harekât olacak ve bölge YPG/PKK’lı teröristlerden arındırılacak... Aynen Afrin’de olduğu gibi. Ki TSK bu konudaki kararlılığını Irak’taki teröristlerin Suriye ile bağlantısını kesmek için Sincar ve Karacak dağına düzenlediği hava harekâtıyla çok net bir kez daha ortaya koydu. Dolayısıyla da artık düşünmesi gereken ABD... Çünkü Türkiye’nin hem Silahlı Kuvvetleri hem de istihbarat teşkilatıyla tüm hazırlıkları en ince ayrıntısına kadar yaptığı çok net. Nerede kim var, teröristlerin kaçış yolları ve kimlerden destek alınacağı gibi. Tabii özellikle de bölgedeki Arap ve Kürt aşiretlerinden... Nasılını Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin anlatıyor:

“Buradaki Arap aşiretleri kendi bölgelerinin PYD/PKK tarafından işgal edilmesine karşılar. MİT bununla ilgili çalışmalar yapıyordu ve Türkiye bunları yanına aldı. Yine bölgedeki bir başka etkin grup PYD/PKK karşıtı bir kısmı Barzani bir kısmı Talabani’yle bağlantılı olan aşiretlerden oluşan Suriye Kürt Konseyi. Bu da Suriye içerisinde kalmayı düşünen ve Türkiye’ye yardım edecek bir yapı. Dolayısıyla Türkiye bu harekâtta sadece ÖSO değil bu güçlerden de faydalanacak.”

Nasıl bir yararlanma, PYD/PKK’ya karşı savaşırlar mı?

“Türkiye savaşırken bunlar içerde PYD/PKK’yı desteklemezler. Desteklemiyorlar zaten ve PKK bunları destekleme-dikleri için tehdit ediyor. Askere gitmiyorlar, PYD’nin silahlarını almıyorlar böyle bir pasif direnişleri var. Dolayısıyla bunlardan Türkiye’ye yardım gelir. PYD/PKK’nın direnişine katılmadıkları gibi Arap aşiretleri Türkiye’nin yanında savaşırlar PYD/PKK’ya karşı...”

Bunların gücü ne kadardır?

“Sayısal bir şey söylesem yanlış olur ama yani epey bir güçleri var. Oranlara baktığımızda PYD/PKK bölgesi içerisinde Araplar daha büyük çoğunlukta. Örneğin Ayn el Arap, Resulayn, Tel Abyad Arap bölgesi, daha aşağıda Haseke, Rakka, Deyrizor da öyle. Türkiye’nin bunlarla teması var, Kürt aşiretlerle de teması var.”

ABD, CIA bunun farkında değil midir?

“Bilmez olur mu biliyor tabii.. O da etkili olmaya çalışıyor ama bize daha yakınlar. Arap aşiretleri PYD/PKK’nın kendi bölgelerine gelmeleri ve oradaki demografik yapıyı değiştirmelerine tepkililer. ABD’nin bunu önleyecek durumu da yok. O, PYD/PKK’ya yardım ediyor, destekliyor. Böyle bir açmazı var ABD’nin. Türkiye bu açmazdan istifade ediyor hatta bu Arap aşiretleri daha önceden Suriye’den PYD/PKK ile savaşmak için silah yardımı istediler...”

Yani harekât için sınırın ötesinde de hazırlıklar tamam. Peki ya ABD hava sahasını kapatırsa? ABD askerinin bölgede Türk askeriyle karşı karşıya gelmek istemeyeceğini belirten Pekin, devam ediyor:

“Türkiye’nin bu kararlılığı karşısında ABD’nin hâlâ çıkıp biz bu gözlem noktalarıyla PYD/PKK’nın burada bizim vaadimizle kurduğu devletçiği koruruz şeklindeki bir iddiası olamayacağını değerlendiriyorum. Yoksa Türkiye’yi kaybederler. Türkiye gibi müttefiki ABD kaybetmek istemez. Çünkü ABD’nin Türkiye’ye daha büyük bir alanda ihtiyacı var. Çin’i ve Rusya’yı kontrol etmek için Afganistan’da bulunması gerekiyor ABD’nin. Afganistan için İncirlik şart, Türkiye olmadan bunu yapamazlar. Karadeniz, Kafkaslar için, Rusya’nın ve İran’ın sınırlandırılması, Hazar havzası için Türkiye şart. Türkiye’ye çok ihtiyaçları var ABD’nin...