Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 1994 yılında ilk öğrencilerini alarak müzik eğitimine başlamış genç bir kurum. Konservatuvarın kurulmasında Mersinli olan değerli bestecimiz Nevit Kodallı’nın kuşkusuz büyük etkisi ve desteği var. Asıl büyük mucize ise yeni kurulan bu konservatuvarın kadrosuna katılan idealist genç müzik eğitimcilerinin heyecanı, çalışkanlığı ve azimleri sonucunda ortaya çıkan ürünün niteliği.
Uzaktan da olsa tanıdığım genç eğitimciler arasında sivrilen keman hocaları Selahattin ve Ebru Yünkuş’un atılımları ile ilki 2004 yılında düzenlenen Gülden Turalı Keman Yarışması, Türkiye konservatuvarlarındaki keman öğrencileri için kendilerini gösterme ve sınama fırsatı yaratan çok önemli bir girişim.
Gülden Turalı, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Lico Amar’ın keman sınıfından mezun olduktan sonra Münih Yüksek Müzik Akademisi’ni de bitirerek yurda döndüğü günden, neredeyse hasta yatağından kalkamayacak duruma gelene kadar kemanını elinden bırakmayan gerçek idealist sanatçılardan biriydi. Türkiye’nin ilk kadın başkemancısı olan Gülden, solo ve oda müziği konserlerinin yanı sıra  eğitimciliğiyle de ülke keman ekolüne büyük emek vermiş örnek bir müzisyendi.

Örnek bir müzisyendi
İşte Gülden Turalı anısına iki yılda bir tekrarlanan bu yarışmanın üçüncüsü bu yıl 11-15 Ekim 2008 tarihleri arasında yapılacak. Yarışma jürisi üyeleri Ayla Erduran, Suna Kan, Çiğdem Yonat İyicil, Cihat Aşkın, Hazar Alapınar, Koral Çalgan, Saim Akçıl, Venyamin Varsavski ve Yusuf Güler Aksöz, yarışmanın ciddiyeti ve kalitesi hakkında hemen fikir sahibi olmamızı sağlıyor.
Üç kategoride yapılan bu yarışmaya 11 yaş ile altı, 12-16 ve 17-24 yaş gruplarındaki keman öğrencileri katılabiliyor. On bir yaş ve altındaki kemancıların da böyle bir yarışmaya kabul edilmeleri henüz hayatta ne yapacaklarının bilincinde olmayan küçük kemancılara cesaret vermesi bakımından çok önemli.
Mersin Devlet Konservatuvarı, 2009 yılında bir başka unutulmaz müzisyen ve eğitimcimiz olan piyanist Kâmuran Gündemir’in anısına bir piyano yarışması düzenliyor. 1933 yılında Ayvalık’ta doğan Kâmuran Gündemir de Ankara Devlet Konservatuvarı piyano bölümünü Ferhunde Erkin’in sınıfında bitirdikten sonra eğitimine Paris’te Ecole Normale de Musique’de ünlü piyanist Lazare Levy ile devam etmişti.
Çağdaş bestecilerin eserlerine yakınlığıyla tanınan bir piyanist olan Gündemir ülkeye döndükten sonra kendini yetiştiren eğitim kurumunda piyano öğretmenliğine başlamış ve başta Fazıl Say, Mühittin Demiriz, Emre Elivar ve Emre Can Yavuz olmak üzere çok sayıda yetenekli piyanisti ülkeye kazandırmıştı.

Seçkinlerden oluşan jüri
13-17 Nisan arasında yapılacak bu yarışmanın jürisi de ülkemizin yetiştirdiği piyanistlerin kremasından oluşuyor. Jüri Başkanı: Kamuran Gündemir’in eşi Selçuk Gündemir. Üyeler: Verda Erman, Gülsin Onay, Fazıl Say, Muhittin Dürrüoğlu Demiriz, Emre Elivar, Özgür Aydın, İbrahim Yazıcı ve Sanem Berkalp.
Kâmuran Gündemir Piyano Yarışması’nın da Gülden Turalı Keman Yarışması gibi ülkeye yeni yetenekler kazandıracağından hiç kuşkumuz yok.