Eğitim

05.01.2016 - 00:00

Psikolojik Danışman, Pedagog Sinan Çağıran

Kutup Yıldızı

Tüm Yazıları
Milliyet Yazarı

YÖK, YGS ve LYS'de baraj puanları yükseltti

Sitene Ekle

YÖK, 2015 yılında gerçekleştirdiği son genel kurul toplantısında üniversite adaylarını yakından ilgilendiren bir karar aldı. Alınan kararla üniversite adaylarının yerleşebilmek için daha yüksek ham puan alması gerekiyor. (Yazarın YGS, LYS ve tercihlerle ilgili paylaşımlarını facebook sayfasından takip etmek için buraya tıklayarak sayfayı beğenebilirsiniz)

Mevcut üniversiteye giriş sisteminde adayların lisans tercihi (4 ve üzeri yıl eğitim veren yükseköğretim programları) yapabilmeleri için en az 180 ham puan almak gerekirken, ön lisans (2 yıllık meslek yüksekokulu programları), açıköğretim lisans ve ön lisans ile özel yetenek programları tercihi yapabilmek için en az 140 ham puan almaları gerekiyordu. YÖK yaptığı son değişiklikle 180 puan barajına dokunmazken, 140 puan baraşını 150'ye çıkardı. 

Yeni uygulamada ön lisans, açıköğretimin lisans ve ön lisans programları ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için en az 150 ham puanı almak gerekecek. Geçen tercih döneminde sınavsız geçişle öğrenci alan ön lisans programlarının yüzde 40'ını genel lise mezunlarına açan YÖK, baraj puanı yükselterek meslek yüksekokullarının öğrenci niteliğinin artması için bir adım daha atmış oldu.

Peki baraj puanının 140'dan 150'ye yükselmesi üniversite adaylarını nasıl etkileyecek. Artık sınavlar sonrasında üniversite programı tercihinde buluınmak için daha fazla başarı göstermek gerekecek. 140 puan, YGS'den alınabilecek ham puanın yüzde 10'una takamül ederken, 150 puan YGS'den alınabilecek ham puanın yüzde 12,5'ine takamül ediyor. Bu da adayların yeni baraj puana ulaşmak için daha fazla net yapmaları gerektiği anlamına geliyor. 

Daha önce ön lisans, açıköğretimin lisans ve ön lisans programları ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için her testten 4'er net olmak üzere toplamda 16 net yapmak gerekirken, şimdi; her testten 5'er net olmak üzere toplamda 20 net çıkarmak gerekecek.
 
Sinan ÇAĞIRAN - Psikolojik Danışman
facebook.com/sinancagiran
twitter.com/scagiran - facebook.com/scagiran
 
©Copyright 2016 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.