Kütahya

Yerel Haber
15 Şubat 2018 - 17:48

Yrd. Doç. Dr. Yasemin Özatik: Gereksiz İlaç Kullanımından Kesinlikle Kaçınmalıyız

IHA

Kütahya Belediyesi tarafından ’akılcı ilaç kullanımı’ konulu sağlık ve yaşam söyleşisi düzenlendi.
Haymeana Hanımlar Lokali’nde düzenlenen programa konuşmacı olarak Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Özatik katıldı.
Özatik, "Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı pek çok soruna neden olmaktadır. İlaçların gereğinden fazla ve yanlış kullanımı hasta güvenliği açısından ciddi sorunlar oluşturmanın yanı sıra ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. Gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı ile birlikte oluşabilecek sorunlar arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, ilaçların yan etki riskinin artması, ilaçlara ulaşılabilirliğin azalması, ilaçlara karşı direnç gelişmesi ve sonuç olarak yapılan tedavinin kişi ve ülke bazında ekonomik ve sosyal açıdan maliyetinin artması sayılabilir. "Akılcı Olmayan İlaç Kullanımı" ile oluşan tüm bu olumsuz durumları düzeltmede sadece sağlık personeline değil hastalara ve tüm topluma da büyük görevler düşmektedir. Şu anda Türkiye OECD ülkeleri arasında en fazla antibiyotik kullanılan ülkeler arasında olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple elbirliği ile her yönden olumsuz etkilendiğimiz ilaçların akılcı olmayan bir şekilde kullanımının mutlaka önüne geçebilmemiz gerekmektedir" dedi.
Özatik, daha sonra katılımcıların sorular cevaplandırıldı. (EFE)

KütahyaYerel Seçim Sonuçları

Kütahya Hava Durumu

9°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.