SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Türkmenler, Türkçe tabelalardan memnun

TUZHURMATU ilçe meclisi üyesi İzzettin İsmail Türkçe'nin ilave olmasından duydukları memnuniyeti ifade etti ve “Türkçe'nin ilave olmasından dolayı çok sevindim ve umarım bütün Türkmeneli'ndeki resmi binalarda, Arapça ve Kürtçenin yanında Türkçe tabelalar asılır” dedi

ABONE OL
Ahmet Haşim MUHTAROĞLU/TUZHURMATU, (DHA)

Tuzhurmatu'daki Türkmenler, Kerkük İl Meclisi tarafından onaylanan Kerkük'teki devlet kurumlarını belirten tabelalarının 4 dilde yazılması kararı ile ilgili görüşlerini açıkladılar.

Irak Türkmen Cephesi sözcüsü Ali Haşim Muhtaroğlu da “Irak Anayasasında Türkmenlere verilen hakların birisi Türkmenlerin bulunduğu yerlerde (Türkmeneli) Türkçe dilinin resmi dil sayılmasıdır. Bugüne kadar uygulanmamıştı. Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin son Kerkük ziyaretinde, 8 ilkeden oluşan talebimizi kendisine ilettik. Valilik ve İl Meclisi ile Genel Müdürlük binalarının tabelalarının değiştirilmesini talep ettik. Anayasaya dayanarak temennimiz ITC olarak bize verilen sözlerin yerine getirilmesidir” şeklinde konuştu.

Tuzhurmatu'da eğitim müfettişi olan Ahmet Koca ise “Anayasanın verdiği haklardan biri olarak şimdiye kadar engellenen bu durum, şimdi bize verildi. Gelecek adımların bunlardan daha büyük atılmasını dileriz. Başka milletler gibi tüm haklarımız geri verilsin” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

  1. Rus dublör Evgeny Chebotarev 80 km hızla giden minibüsün içinden geçti
  2. İngiltere göçmenleri durdurmak için orduyu devreye sokacak
  3. Polonya’da günlük 60 ile 140 bin vaka bekleniyor
  4. İngiltere, Ukrayna'ya silah gönderiyor
  5. Bu görüntüler olay yaratmıştı! Macron'un İslam karşıtı rakibine ceza...
  6. ‘Omicron Çin’e postayla girdi’ iddiası
  7. Dünya vaka saydı onlar dolarları
  8. Atina’da 12 mil tartışması
  9. NATO geri adım atmayacak
  10. Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından uzmanlar açıkladı: 90'lar...