SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

İstihdama destek

.

Milliyet Haber

150 öğrenci, İzmir Ticaret Odası’nın düzenlediği, kozmetik sektörünün nitelikli eleman ihtiyacına yönelik eğitime katıldı.

Türkiye’de 9.4 milyar liralık pazar payına ulaşan kozmetik sektörüne nitelikli eleman yetiştirilmesi konusunda İzmir Ticaret Odası harekete geçti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde makyaj eğitimlerini başlatan İZTO’nun ilk programına, 150 meslek lisesi öğrencisi katıldı.

Meslek liselerinin ve bu tür eğitimlerin sektörde yeni istihdamlar yaratmak için önemli olduğunu ifade eden İzmir’in ilk Makyaj Atölyesi’nin kurucusu ve İZTO 21. Komite Meclis Üyesi Dilek Mutlutürk, “Hizmet sektörü geliştirilmeli, bunun için de önce insanların kendini geliştirmesi, mesleği öğrenmesi gerekir” dedi.

‘İş, ayağınıza gelmez’

Kursiyerlere de önerilerde bulunan Mutlutürk, “İş kimsenin ayağına gelmez, kendinizi yetiştirip işi alacak, ilerde de kendi iş yerinizi kurup istihdam yaratacaksınız. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda Tan Sağtürk’e yaptığım Mustafa Kemal Atatürk makyajı sonrasında, sektörün bana “Sanatçı” ünvanını verdi. Yaptığım en gurur verici projeydi. Siz de kendinize bu ünvanı yakıştırana dek durmadan çalışın” diye konuştu.

Gençlere makyaj ile ilgili temel bilgiler de veren Mutlutürk “Model ile olan mesafe iyi ayarlanmalı, nazik hareketlerle mümkün olduğunca az temas edilmeli. Modelin başı yaslanmaz, en sağlıklı yüz anatomisi dik otururken görülür. Bunlar önemli ayrıntılar” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

  1. Kadın doğmak suç değil!
  2. Yatırımlara övgü
  3. Emniyet Müdürü Aşkın’dan iletişim dersi
  4. İzmir’de emlakçılar dijitalleşiyor
  5. Müfredat yetersiz ailelere iş düşüyor
  6. Genç turizmcilere kariyer zirvesi
  7. Yılın ilk ayında 9 milyon dolar
  8. Erkenci yediveren sekizi görecek
  9. Şehrin stresinden dağlarda arınıyorlar
  10. Ege ve Hacettepe’nin işbirliğinde yeni keşif

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.