SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Şevket Sabancı hayatını kaybetti

Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Sabancı Holding’in ikinci kuşak temsilcisi ve Esas Holding’in kurucusu Şevket Sabancı vefat etti. Elde edilen bilgiye göre, bir süredir tedavi altında olan Şevket Sabancı 85 yaşında hayatını kaybetti.

ABONE OL
EKONOMİ SERVİSİ

 

Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Şevket Sabancı, 1936 yılında Kayseri’de doğdu. Şevket Sabancı, yüksek öğrenimini İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi’nde Tekstil Mühendisi olarak tamamladı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevinde bulunan Şevket Sabancı, ailesiyle birlikte 2000 yılında Esas Holding’i kurdu. Şevket Sabancı, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla oğlu Ali Sabancı’ya devretmişti. Şevket Sabancı’nın Sadıka, Emine ve Ali adlı üç çocuğu bulunuyor. Esas Holding’den yapılan açıklamaya göre, Şevket Sabancı’nın cenazesi bugün ikindi namazını müteakip Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nden kaldırılacak ve Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedilecek.

Yatırımları 4 kıtaya yayıldı

Şevket Sabancı, Esas Holding’in internet sitesinde ‘Kurucudan Mesaj’ bölümündeki yazısında şu ifadelere yer vermişti:

“Ailemle birlikte 2000 yılında Esas Holding’i kurmaya karar verdik. Hedefimiz Türkiye’de ve uluslararası alanda değer yaratacak bir yatırım platformu oluşturmaktı. Bu yolculuğa küçük bir ekiple çıktık. Bugün Esas, İstanbul ve Londra’da ofisleri ve dört kıtaya yayılan yatırımları ile uluslararası üne sahip bir firmadır. Özel sermaye, gayrimenkul, girişim ve varlık yönetimi alanlarında yatırım uzmanlığına sahibiz ve önde gelen Türk aile yatırım holding şirketlerinden biri olarak bilinmekten gurur duyuyoruz.”

Şevket Sabancı, iş yapma felsefesini de şöyle dile getirmişti:

“13 yaşında küçük bir çocukken rahmetli babam Hacı Ömer Sabancı’ya yazın çalışmak istediğimi söyledim. Yapılan harcamaların bir listesini tek tek yapmayı kendime görev edindim. Bunu kendisine arz ettiğimde, ‘Sevgili oğlum, ne harcarsan kendi parandı’ dedi. Listeyi çöpe attı. Kariyerim boyunca güveni her şeyin merkezine koymamı sağlayan şey, babamın bana olan koşulsuz güveniydi. Esas’ı oluşturan ekibe tamamen güvendim ve onların çabaları sayesinde Esas bugünkü konumuna geldi.”

‘Çalışmalarıyla hatırlayacağız’

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, amcası Şevket Sabancı’nın vefatının ardından şu açıklamayı yaptı:

“Sabancı Ailesi’nin kıymetli büyüklerinden, holdingimizin kurucu kardeşlerinden, değerli amcam Şevket Sabancı’yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisini her zaman Türk sanayisine kazandırdıklarıyla, kültür ve eğitim alanındaki önemli çalışmalarıyla hatırlayacağız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı dileriz. Mekânı cennet olsun.”

Diğer Haberler

  1. New York borsası düşüşle açıldı
  2. Türk ve Avusturyalı müteahhitler İstanbul'da buluştu
  3. Ehliyet Fiyatları 2021: Sürücü Belgesi Harç ve Sınav Ücretleri
  4. Marmaray Ücretleri 2021: Marmaray Durakları ve İstasyonlar Arası Fiyat Tarifesi
  5. Özel Hastane Muayene Ücretleri 2021: Özel Hastanelerde Muayene Ücreti Ne Kadar?
  6. Bireysel Emeklilik İptali 2021: BES İptali Nasıl Yapılır?
  7. İcradan satılık daire
  8. Otopark alanları kiraya verilecek
  9. 44 öğretim elemanı alınacak
  10. Avusturyalı Salinen Group'tan Türkiye'de tuz yatırımı

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.