SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Katarlı pilottan Türk meslektaşına: Olağanüstü iş!

İstanbul'a iniş için alçalan Türk Hava Yolları uçağında yolcu olarak bulunan Katar Havayolları pilotlarından Anas Amireh uçağın atlattığı kuş tehlikesini anbean görüntüledi. Pilotun manevrasına 'olağanüstü iş' notu düştü.

ABONE OL
Milliyet Haber

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda alınan önlemlere rağmen kuş tehlikesi devam ederken son olarak THY'nin İstanbul-Kazablanka seferini yapan yolcu uçağına kalkışta motoruna kuş çarpması sonucu uçak havadan geri dönmüştü.

"OLAĞANÜSTÜ İŞ"

Türk Hava Yolları uçağında yolcu olarak bulunan 33 yaşındaki Katar Havayolları pilotu Anas Amireh, İstanbul'a iniş sırasında kuş sürülerinin uçağı teğet geçmesini kabinden görüntüledi. Kayıtta kuş sürülerinin kanata çok yakın uçtuğu görülüyor. Amireh sosyal medya hesabından da görüntüleri paylaşarak, "İstanbul Atatürk Havalimanı'na yaklaşımımız sırasında motora ve kanatlara çok yaklaştı. Olağanüstü iş için THY mürettebatına teşekkür ederim" diyerek yazdı.

550 kilogramlık kuvvete eşdeğer
Habertürk'te yer alan bilgilere göre, Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisinin 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu belirtiliyor. Verilere göre İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kuşlar en çok Ataköy-Florya yönündeki pistin yaklaşma yüzeyi, Sefaköy-Ataköy tarafındaki pist başlarında ve Florya yönündeki yaklaşma yüzeyinde sıklıkla tespit ediliyor. Kuşlar pist başlarında 0-10 metre ve yaklaşma yüzeylerinde 0-1000 metre aralıklarında görülüyor.

BÜYÜK ZARARA UĞRATIYOR

Göç nedeniyle kuş sürüleri en çok Mart, Nisan ve Eylül, Ekim aylarında görülüyor. Kuşlar, uçakların iniş ve kalkış sırasında çoğunlukla tehlikeye yol açıyor. Atatürk Havalimanı'nda uçaklar kuşlardan dolayı zaman zaman pas geçerken THY'nin uçaklarında kuş çarpması nedeniyle oluşan hasarlar ve uçakların seferlerden çekilmesi nedeniyle şirket milyonlarca lira zarara uğruyor.

İSTANBUL SEMALARINDA LEYLEK ALARMI

Havaların ısınmasıyla birlikle leyleklerin göç etmeye başlaması, Atatürk Havalimanı'nda alarma neden oldu. Pilotların son günlerde kuş sürüleriyle ilgili kuleye uyarılar yapması, ses kayıtlarına yansıdı. Kayıtlarda bir pilotun, “Çok fazla kuş var. Pist ortası ve sonlarına doğru çok fazla kuş var” ifadeleri dikkat çekti.

Diğer Haberler

  1. Aşırı hız felaket getirdi! Durumu ağır...
  2. KYK memur alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? 500 KYK yurt yönetim personel sonuçları belli oldu mu?
  3. 70 yaşındaki adam göğsünden bıçaklandı
  4. Okul nakil işlemleri açıldı 2021! MEB nakil ve geçiş işlemleri nasıl ve ne zaman yapılacak?
  5. Trabzon'da feci kaza! 1 ölü, 5 yaralı
  6. Son dakika haberi || Bakanlık duyurdu! İşte koronavirüste umut veren tablo...
  7. Bakan Selçuk '15 Şubat'tan sonra' diyerek duyurdu: Hazırlanıyoruz
  8. 70 gün önce çalınan traktör, JASAT'ın sıkı takibiyle bulundu
  9. Son dakika... MEB'den flaş açıklama! Öğrenci nakilleri açıldı
  10. Telefonda konuştu ortalığı savaş alanına çevirdi

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.