SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Özel araçla şehirler arası yolculuk yapılabilir mi? Şehirler arası yolculuk için izin belgesi nereden alınır?

Şehirler arası yolculuğa sınırlama gelmesinin ardından vatandaşlar özel araçla şehirler arası yolculuk yapılabilir mi sorusu araştırma konusu olmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamasının ardından şehirler arası yolculuklara sınırlama getirildiği duyuruldu. Peki özel araçla şehirler arası yolculuk yapılabilir mi, izin belgesine gerek var mı nereden alınır?

ABONE OL
Milliyet Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 maddelik corona virüsü tedbirlerini açıkladı. En önemli açıklamalardan biri de Şehirler arası yolculuk oldu. Toplu alanların günden güne azalmasını sağlayarak güvenli bir ortam yaratmaya çalışan yetkililer, vatandaşı arayışa geçirdi. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler,Şehirler arası yolculuk özel araçla yasak mı? Şehirler arası yolculuk nasıl olacak, yasak mı? sorularına cevap arıyor. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı o açıklama...

ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK YASAK MI?

Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda aldıkları yeni tedbir paketini hayata geçirmeyi kararlaştırdıklarını belirten Erdoğan, hepsinin de milletin sağlığı, huzuru, güvenliği ve geleceği için uygulanacak bu tedbirlerden şehirler arası yolculuk maddesini şöyle açıkladı:

"Şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır."

ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK İZNİ NASIL ALINIR?

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek.

OTOBÜS SEFER PLANLAMASI YAPILACAK

Seyahat İzin Kurulu tarafından, şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

OTOGAR ÇIKIŞINDA SAĞLIK KONTROLÜ YAPILACAK

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacak.

NEREYE GİDİLDİĞİ İLGİLİ VALİLİĞE BİLDİRİLECEK

Seyahat İzin Kurulu’nca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek.

İL GİRİŞİNDE TEKRAR SAĞLIK KONTROLÜ

Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek.

SADECE İL OTOGARLARI'NDA DURULACAK

Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir. Otobüs firmalarının servis hizmetleri yasaklanacak.

Diğer Haberler

  1. Yıldırım düşme anı! Böyle kaydedildi
  2. Otobüste corona virüs şoku! Gelen telefonla öğrendi...
  3. Karantina süresi bir hafta daha uzatılınca... Ortalık karıştı
  4. Sevgili dehşeti! Göğsünden bıçaklayarak öldürdü
  5. Hava almak için terasa çıktı... Sonrası korkunç!
  6. İkinci dalga olacak mı? Bakan Koca'dan kritik corona virüs açıklaması
  7. YSK, siyasi parti kongreleriyle oda ve sendika seçimlerinin yapılabileceğine hükmetti
  8. Suç makinesi 5 yıl sonra özel ekip tarafından yakalandı
  9. Son dakika | 1 milyon TL ödülle aranan terörist teslim oldu
  10. 3 Haziran Sayısal Loto canlı çekiliş sonuçları ilan edildi - 1328. hafta Sayısal Loto sonucu hızlı sorgulama sayfası

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.