SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Selen Uçer kimdir?

Selen Uçer bu akşam ekrana gelecek olan Koca Koca Yalanlar dizisinde Nilgün karakterine hayat verecek. Kanal D ekranında yayınlanacak olan yeni dizide Selen Uçer Müjgan'ın en yakın arkadaşı olacak. Selen Uçer 35 yaşında hayat dolu bir kadın karakterini canlandıracak.

ABONE OL
Milliyet Haber

Selen Uçer, yepyeni bir dizi projesi ile izleyicini karşısına çıkıyor. Selen Uçer hayat verdiği Nilgün karakteri ile arkadaş canlı yaşamayı seven hayat dolu dul bir kadın karakteri ile karşımıza çıkacak. Peki Selen Uçer kimdir?

SELEN UÇER KİMDİR?

Selen Uçer, 1983 senesinin 5 Mayıs tarihinde dünyaya gelen ünlü bir dizi, film ve tiyatro oyuncusudur. Kimya mühendisi bir çiftin kızı olan Uçer, lise eğitimini Avusturya Lisesi'nde aldı. Akabinde üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi'nde gören ünlü oyuncu, anne ve babası gibi kimya öğrenimi gördü. Boğaziçi Üniversitesi'nde geçirdiği süre boyunca okulunun tiyatro oyunlarında rol alan güzel sanatçı, buna ek olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda da Şan Bölümü'nde eğitim aldı.


Akademi İstanbul ve Chicago'da bulunan Roosevelt Üniversitesi gibi kurumlardan burslar kazanan Uçer, Amerikan Rüyası isimli bir tiyatro oyununu kaleme aldı. Ensemble Theater tarafından Off-Broadway'de oyunu sahnelenen genç yetenek, Türkiye'ye döndükten sonra ise filmlerde rol almaya başladı.

Selen Uçer filmleri

Ümit Ünal'ın Anlat İstanbul isimli 2004 yapımı filminin Selim Demirdelen tarafından çekilen bölümünde yer alan Uçer, 'Külkedisi' bölümündeki karakterine hayat verdi. Farklı bir tiyatro çeşidi olan in-your-face akımı ile oyunlar sahneleyen DOT isimli tiyatro oluşumuna dahil olan tiyatrocu, yer aldığı Böcek isimli oyun sayesinde dikkatleri üzerine çekti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Şehir Tiyatroları'nda da boy gösteren Uçer, Haldun Dormen tarafından sahneye konulan Kantocu isimli oyundaki performansıyla Afife Jale Ödülleri'ne bir dalda aday gösterildi. 'Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu' dalında aday gösterilen sanatçı, 2007 senesinde tekrar bir Ümit Ünal filminde rol aldı. Dört kişi arasında geçen bir film olan Ara filmindeki yarı Fransız, yarı Türk olan Gül karakterine hayat veren güzel aktris, bu performansıyla pek çok ödül kazandı. 15. Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödül kazanan başarılı oyuncu, Gül performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

'O... Çocukları', 'Kıskanmak', 'Ses', 'Düğün Şarkıcısı', 'Dicle', 'Karınca Yuvası' ve 'Bornova Bornova' gibi yapımlarda yer alan Selen Uçer; Binbir Gece dizisinde Emel, Beni Böyle Sev dizisinde Eda, Hanımın Çiftliği dizisinde ise Asuman karakterine hayat verdi.

Diğer Haberler

  1. İstanbul'da 23 Nisan'da 101 okuldan 101 balon gökyüzüne bırakıldı
  2. İstanbul Boğazı'ndan 'apartman' geçti
  3. Bugün cuma namazı kılınacak mı? 23 Nisan camiler açık mı, cuma namazı var mı?
  4. Kan donduran gerçeği tırnakları ele verdi
  5. Cuma namazı saat kaçta kılınacak? 23 Nisan Cuma namazı saati il il Diyanet
  6. Çocuklar 23 Nisan'a özel belediye meclisinde başkan, katip ve meclis üyesi oldu
  7. Gökdelenler dev Türk bayraklarıyla donatıldı
  8. Son dakika... İstanbul'daki bankada akılalmaz kasa oyunu! Ukraynalı...
  9. MSB'den '23 Nisan'a özel video!
  10. Karantinayı deldi, barda eğlenirken yakalandı

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.