Geri Dön

Burak Özçivit'in yargılandığı davada karar!

Kuruluş Osman’ dizisinin başrol oyuncusu Burak Özçivit hakkında Beykoz'da dizi çekimleri sırasında set çalışanlarına küfür ettiği iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Beykoz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde şikayetçilerin avukatı Yunus Gümüş ve sanık Özçivit’in avukatı Serkan Toper katıldığı duruşmada karar çıktı.

Burak Özçivit'in yargılandığı davada karar!

Şikayetçilerin avukatı Yunus Gümüş, önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, “Tüm taraflarca kabul edilen bu olayla ilgili 150 kişinin tanıklığı vardır. Sanığın suçu sabittir, bu nedenle cezalandırılmasını talep ederiz" ifadelerini kullandı.

"150 KİŞİNİN ÖNÜNDE KÜFÜR İDDİASI HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI"

Burak Özçivit’in avukatı Serkan Toper ise mağdurların beyanları ile tanıkların beyanlarının çelişkili olduğunu iddia ederek, “150 kişinin gözlerine bakarak küfür edildiği iddiası hayatın olağan akışına aykırıdır" dedi ve oyuncunun beraat etmesini talep etti.

Burak Özçivitin yargılandığı davada karar

HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA KARAR VERİLDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Burak Özçivit’in 'hakaret' suçundan önce 3 bin lira TL para cezasıyla cezalandırılmasına karar verirken, daha sonra hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Sanığın daha önce kasıtlı suçtan mahkumiyetinin olmadığını ve dosyaya yansıyan olumsuz davranışların bulunmadığını dikkate alan mahkeme, sanığın yeniden suç işlemeyeceği konusunda mahkemece olumlu kanaat oluşturulduğunu belirtti. Mahkeme, bu gerekçelerle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Burak Özçivit ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı. İddianamede Mehmet K., Turgay A., Atakan Ö. ve Okan Ş.’nin Beykoz Riva’da çekimleri yapılan ‘Kuruluş Osman’ isimli dizide set çalışanları olarak yer aldığı belirtildi.

Burak Özçivitin yargılandığı davada karar

Olay günü olan 8 Aralık 2020’de dizinin başrol oyuncusu Burak Özçivit’in bulunduğu çadırdan çıkarak şikayetçilere küfür ve hakaret içerikli sözler söylediği kaydedildi. Şikayetçilerin tanık olarak gösterdiği kişilerin olayı doğruladıkları anlatılan iddianamede, şüpheli Burak Özçivit’in tanık olarak gösterdiği kişilerin ise olayın yaşanmağını söyledikleri vurgulandı.

"YETERLİ ŞÜPHE HASIL OLDU"

İddianamenin değerlendirme kısmında ise “Bahse konu olaya ilişkin karşılıklı tanık beyanları olduğu görülmekte ise tüm soruşturma evrakı birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair hakkında kamu davası açmaya yeterli şüphelinin hasıl olduğu" ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu suçun uzlaşmaya tabi olduğu, dosyanın uzlaştırmacıya gönderildiği fakat tarafların uzlaşamadığı da iddianamede belirtildi. İddianamede tutuksuz şüpheli Burak Özçivit’in 'Zincirleme şekilde alenen hakaret' suçundan 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyordu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber