Geri Dön

Kemal Sunal kimdir, nereli? Kemal Sunal ne zaman, kaç yaşında, neden öldü? işte filmleri

11 Kasım 1944'de İstanbul'da doğan Kemal Sunal, Türk oyuncu, yapımcı, senarist ve komedyendir. 3 Temmuz 2000 tarihinde hayatını kaybetti. Oynadığı karakterlerle Türk sinema tarihine damga vuran Kemal Sunal, "Aslında 10 Kasım doğumluyum. Ama Atam'ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. 11 Kasım doğum günümdür" demiştir. Peki Kemal Sunal filmleri neler, Kemal Sunal'ın ölüm nedeni nedir?

Kemal Sunal kimdir, nereli? Kemal Sunal ne zaman, kaç yaşında, neden öldü? işte filmleri

Oynadığı karakterlerle Türk sinema tarihine damga vuran oyunculardandır. Tiyatro ile sanat hayatına başlayan sanatçı, Ertem Eğilmez'in kendisini fark etmesiyle sinema filmlerine yöneldi. İlk amatör tiyatro oyunu, Vefa Lisesinde okurken rol aldığı Zoraki Tabip'tir. Kenterler, Ulvi Araz, Ayfer Feray ve son olarak Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda profesyonel olarak rol aldıktan sonra Ertem Eğilmez'in kendisini fark etmesiyle 1972 yılında Tatlı Dillim filminde rol alarak sinemaya ilk adımını attı. Filmlerinde oynadığı iyi, saf adam rolleriyle beğeni kazandı. Sanatçı, komedi filmleri ağırlıkta olsa da dram türündeki filmlerde de yer aldı. 82 filmde rol almış sanatçının son filmi 1999 yılında vizyona giren Propaganda'dır.

KEMAL SUNAL NEDEN ÖLDÜ?

3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka isimli filmin çekimleri için bindiği uçakta kalp krizi geçirerek 55 yaşında öldü.

KEMAL SUNAL KİMDİR? İŞTE HAYATI

11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul'un Küçükpazar semtinde Malatyalı bir ailenin çocuğu olarak doğan oyuncunun babası Migros'tan emekli Mustafa Sunal, annesi Saime Sunal'dır. Ailenin büyük çocuğu olan Kemal Sunal'ın, Cemil ve Cengiz isminde iki kardeşi vardır. İlkokulu Mimar Sinan İlkokulunda okuyup, Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Liseyi 11 yılda tamamlayan sanatçı, "bu benim tembelliğimden, salaklığımdan ileri gelen bir şey değildi. 15-20 kişilik bir grubumuz vardı. Beraber geçiyorduk, beraber kalıyorduk. Anlaşmış bir gruptu. Bir nevi haylazlıktı tabii…" sözleriyle açıklamıştı. Yüksek tahsiline İstanbul Gazetecilik Yüksekokulu'nda başlasa da, tamamlayamadı. Eğitim hayatı boyunca çeşitli işlerde çalışan sanatçı, Emayetaş fabrikasında çalıştı, ayrıca elektrikçide çıraklık yaptı. Bu günleri, "Ekonomik durumumuz iyi değildi. Babam Migros'tan emeklidir. Yaz tatillerinde ayakkabı, kitap parasına yardımcı olmak için çalışırdım" diye açıklamıştır. 35 yaşında askere giden sanatçı, diğer askerlerin kendisini görünce gülmeye başlaması sebebiyle, birliğin düzenini bozduğu gerekçesi ile geri hizmete verildi. Usta birliğinde Armoni Mızıkası isimli moral grubuna dağıtımı olmuş, bu vesile ile Türkiye'nin birçok bölgesinde askerlik yapmıştır. Devekuşu Kabare'nin 1972-1973 mevsiminde Ankara turnesi sırasında tanıştığı Gül Sunal ile 1975 yılı Nisan ayında Beyoğlu Evlendirme Dairesi'nde evlendiler. Bu evlilikten Ali ve Ezo isimlerini verdikleri iki çocukları oldu.

Yarım bıraktığı üniversite eğitmini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinin radyo, televizyon ve sinema bölümünden mezun olarak 1995 yılında tamamladı ve ardından yüksek lisans yaptı. Yüksek lisanstan "TV ve sinemada Kemal Sunal güldürüsü" başlıklı teziyle mezun oldu.

Sanatçı kendi profilinin, oynadığı karakterlere göre farklı olduğunu şu sözlerle belirtmektedir: "Ben özel hayatımda çok az konuşan, çok soğuk bir adamım" "aynı zamanda iş ve ev yaşamında titizim" sözleriyle dile getirmiştir.[3] Eşi tarafından yazılan anı kitabında, ev halkına sanatçı olduğunun ağırlığını hiç hissettirmemiş, eşinin tanımına göre "aile babası" profilini hiçbir zaman bozmamıştır. Akşam yemeklerine daima vaktinde yetişen, aile ilişkilerine önem veren ve bu düsturda çocukları ile çok iyi arkadaş olan, iş, aile ve komşuluk ilişkilerinde daima sohbeti aranan, herkes tarafından sevilen sanatçı; filmlerinin aksine, çok fazla gülmeyen ve sululuktan hoşlanmayan bir yapıya sahiptir. Dinlemeyi anlatmaya tercih eden sanatçı, kendi iç dünyasında da duygusal bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda çok da iyi bir arşivci olan sanatçı, kendisi ve ailesiyle ilgili belge, fotoğraf, anı yazısı, kendisine gelen mektuplar gibi manevi değeri olan eşyaları, büyük bir titizlikle ve düzenle saklamış, çocuklarının çizdiği resimlere kadar her şeyi titizlikle ve özenle saklamıştır. Renkli kıyafetler giymeyi seven sanatçının, kıyafet alışverişlerini çoğu zaman eşi yapmıştır. Kendisine gelen mektupların hepsini okuyan sanatçı, yine aynı özenle bu mektuplara cevaplar vermiş ve bizzat postaneye götürüp gönderimlerini yapmıştır.Kemal Sunal, hem yüzünün fizik yapısı hem de mimik ve jestleriyle Fransız komedyen ve şarkıcı Fernandel'e benzetilmektedir. Fernandel 1930'lu yıllardan 1960'lı yıllara kadar tıpkı onun gibi sayısız komedi filmi çevirmiştir. Kendisiyle yapılan bir röportajda Sunal, kendisi için 'at suratlı' gibi benzetmeler bile yapıldığını, ama en çok Zeki Müren'in kendisini 'Fernandel'le Jean-Paul Belmondo karışımı' diye tanımlamasının hoşuna gittiğini belirtmiştir.

Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır'ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal'ın kariyerinde önemli yeri vardır.

KEMAL SUNAL FİLMLERİ

1972 Tatlı Dillim Basketbolcu İlk rol aldığı film

1973 Oh Olsun Fazıl Haznedar

Güllü Geliyor Güllü Kiralık Katil

Canım Kardeşim Yolcu

Yalancı Yarim Kemal

1974 Salak Milyoner Saffet

Köyden İndim Şehire Saffet Salak Milyoner'in devam filmidir.

Mavi Boncuk Kaymakam Cafer

Hasret Sahne Işıkçısı Yanık

Salako Salako İlk başrolü.

1975 Şaşkın Damat Apti

Hanzo Hanzo / Cabbar İki farklı karakteri oynadığı ilk film.

Hababam Sınıfı İnek Şaban

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı İnek Şaban

1976 Tosun Paşa Tosun Paşa / Şaban

Süt Kardeşler Şaban

Sahte Kabadayı Kemal

Meraklı Köfteci Zühtü Karışan

Kapıcılar Kralı Seyyit Bu filmdeki rolüyle 1977'de Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanmıştır.

Hababam Sınıfı Uyanıyor İnek Şaban

1977 Sakar Şakir Şakir / Hasan Emmi

Şabanoğlu Şaban Şaban

İbo ile Güllüşah İbo Hababam Sınıfı Tatilde İnek Şaban Oynadığı son Hababam Sınıfı serisi filmi.

Çöpçüler Kralı Apti Şakrak

1978 Yüz Numaralı Adam Evet Şaban Erkök

Köşeyi Dönen Adam Adem Zengin

Kibar Feyzo Feyzo

İyi Aile Çocuğu Kemal / Cemal

İnek Şaban Şaban / Kaleci Bülent

Avanak Apti Apti

1979 Umudumuz Şaban Şaban

Şark Bülbülü Şaban Ballıses

Korkusuz Korkak Mülayim Sert

Dokunmayın Şabanıma Şaban

Bekçiler Kralı Şaban Özgüneş

1980 Zübük İbrahim Zübükzade

Gol Kralı Sait Sarıoğlu

Gerzek Şaban Osman / Seyfi

Devlet Kuşu Mustafa

1981 Üç Kağıtçı Rıfkı

Kanlı Nigar Abdi / Narçın

Davaro Memo / Davaro

1982 Yedi Bela Hüsnü Hüsnü

Doktor Civanım Kemal

1983 Tokatçı Osman

Kılıbık Kamil

En Büyük Şaban Şaban

Çarıklı Milyoner Bayram Kemal Sunal bu filmin senaryosunu Kartal Tibet, İhsan Yüce ve Memduh Ün'le birlikte yazmıştır.

1984 Şabaniye Şaban / Şabaniye

Postacı Adem Keskin

Ortadirek Şaban Şaban

Atla Gel Şaban Niyazi Filmin adında Şaban geçmesine rağmen Kemal Sunal, Niyazi rolünü oynamıştır.

1985 Sosyete Şaban Şaban Ağa / Dilaver Bey Kemal Sunal bu filmin senaryosunu Kartal Tibet ve İhsan Yüce'yle birlikte yazmıştır.

Şendul Şaban Şaban

Şaban Pabucu Yarım Şaban

Keriz Zülfü

Katma Değer Şaban Şaban

Gurbetçi Şaban Şaban Yıldız Şaban rolünü oynadığı son film.

1986 Yoksul Yoksul

Tarzan Rıfkı Rıfkı

Garip Kemal

Deli Deli Küpeli Deli Kaymakam

Davacı Yunus

1987 Yakışıklı Selim

Kiracı Kerim

Japon İşi Veysel

1988 Uyanık Gazeteci Ali

Sevimli Hırsız Metin Mertoğlu

Polizei Ali Ekber

Öğretmen Hüsnü

İnatçı Bayram

Düttürü Dünya Dütdüt Mehmet

Bıçkın Ali / Kemal

1989 Zehir Hafiye Cemal

Talih Kuşu Osman Abalı

Gülen Adam Yusuf Şaplak

1990 Koltuk Belası Zühtü Kaya

Boynu Bükük Küheylan İbrahim Küheylan

Abuk Sabuk 1 Film Ademoğlu Ali

1991 Varyemez Ragıp Elibol

1999 Propaganda Mehdi Oğlu Ali Sunal'la birlikte oynadığı tek film.

'Yargı'da Engin'in cinayetindeki şüpheliler artıyor!Kanal D’nin Ay Yapım imzalı dizisi 'Yargı'nın yeni bölüm tanıtımında; Neva, cinayet şüphelileri arasına giriyor. Ceylin ise Ilgaz’ın savcılıktan istifa ettiğini öğreniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber