Geri Dön

Usta oyuncu Erdal Tosun'a son görev! Gözyaşları ile uğurlandı

Dün erken saatlerde diyalize girmek üzere evinden çıktıktan kısa bir süre sonra Sarıyer'de meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren Erdal Tosun, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Usta sanatçı için Beşiktaş Kültür Merkezi'nde (BKM) düzenlenen törende, oyuncu arkadaşları Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gözyaşlarını tutamadı.

Usta oyuncu Erdal Tosun'a son görev! Gözyaşları ile uğurlandı

Sarıyer'de meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden sanatçı Erdal Tosun'un cenazesi Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alınarak Beşiktaş Kültür Merkezi'ne (BKM) götürüldü. Burada düzenlenen törene, Erdal Tosun'un annesi Sevim Tosun, eski eşi İlknur Tosun ile kızı Zeynep, birlikte sahne aldığı Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan ile Cem Yılmaz, Sermiyan Midyat ve çok sayıda tiyatro ve sinema oyuncusu katıldı.

CEM YILMAZ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

BKM'deki tören Erdal Tosun'un cenazesinin salona getirilmesiyle başladı. Törende Erdal Tosun'un rol aldığı tiyatro ve sinemalardan kesitler katılımcılara izletildi. Erdal Tosun'un rol aldığı yapımların gösterildiği esnada arkadaşı Cem Yılmaz gözyaşlarını tutamadı.

"ONLAR BİR YERE GİTMİYORLAR"

Erdal Tosun ile BKM’de aynı sahneyi paylaşan tiyatro ve sinema oyuncusu Yılmaz Erdoğan, üzüntüsünü dile getirerek, “Galiba ülkemizin içinde en çok kahkaha atılan binası ve bu kahkahaların bir çoğunda tosun imzası var. Gürdal’ın , Erdal’ın? Bu kaçınılmaz bir şey hepimiz bir süre buralarda oyalanıp, gideceğiz. Bir komedyenin de hayata attığı imza, sebep olduğu kahkahalar bence. Erdal işimizi şöyle çok zorlaştırdı; nereye bakarsanız bakın, başınıza ne gelirse gelsin mutlaka Erdal Tosun’u hatırlatan bir şeyler olacaktır. Bir geziye de gitsen , yani hayatımızın bundan sonrasında , belki refleks olarak onun telefonunu arayacağız çünkü o kadar dolu , o kadar her şeye hakim, hatta bununla ilgili çok da takılıyorduk, Google’dan önce Erdal vardı yani. Her şeyi bilir ve gerçekten sonunda haklı çıkardı. Bir de şunu söylemek isterim, Tosun ailesi bu ülkenin en efsanevi ailesi bence. Güldürmek için gelmiş ve giderken de şaşırtıcı bir biçimde giden, çok üzücü bir biçim de giden ama hepimizin beynimizin içine geçmiş insanlardı. 16 yıl önce buradan Erdal’la beraber Gürdal’ı uğurlamıştık, onlar bir yere gitmiyorlar, bizimleler ve buradalar” dedi.

"10 SANİYELİK SAÇMA BİR TESADÜF"

Demet Akbağ, törendeki konuşmasında duygularına hakim olmazken, güçlükle ayakta durduğu görüldü. Demet Akbağ, “10 saniyelik saçma bir tesadüf eseri bugün burada toplandık. Bir 10 saniye sadece bizleri buraya toplayan şey. Buna söylenecek hiçbir şey yok gerçekten, yetmiyor kelimeler. Yılmaz’ın dediği gibi bu çatı altında çok güldük, şu anda da burada çok eğlendiğimiz, çok şey paylaştığımız herkes var burada çok acılı vedalar yaptık, Erdal ile de bu sahnede çok acıyla çok insanı buradan uğurladık. 16 yıl önce Gürdal gittikten sonra benim uğurumdu onun resmini öpüp sahneye çıkmak. Şimdi bu uğur iki tane oldu. Onları çok seviyorum" şeklinde konuştu.

Erdal Tosun’un ölümünün ardından “Söylenecek hiçbir şey yok ki” diyen oyuncu Sermiyat Midyat ise "Her ölüm erken ölüm, onun ki çok erken oldu. Sinir bozucu olan onun böbrek hastasıydı ve diyalize gidiyordu sürekli neredeyse haftada her gün, ona giderken trafik kazası geçirdi. Bir yanda nerede hata var kim suçlu trafikle ilgili, 50 bin tane duygu içindeyim herkese sabır diliyorum" ifadelerini kullandı.

Tören sonunda Erdal Tosun için helallik alındı. Alınan helallik ve yapılan dua sonrasında Erdal Tosun'un cenazesi omuzlara alınarak cenaze aracına konuldu.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Babasını da bir trafik kazasında kaybeden Erdal Tosun için Levent’teki Afet Yolal Camii’nde ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Cenaze törenine usta oyuncunun annesi Sevim Tosun, eski eşi İlknur Tosun ve Kızı Zeynep Kiraz Tosun ile sanatçının yakınları, sanatçı dostları ve sevenleri katıldı. Erdal Tosun’un naaşı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, komedyen Cem Yılmaz, Ozan Güven, oyuncu Kenan İmirzalıoğlu ve Oktay Kaynarca gibi sanat, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda ünlü simanın katıldığı cenaze töreninin ardından kardeşi Gürdal Tosun’un da defnedildiği Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

"BU KADAR TALİHSİZ OLMASI ÇOK CAN SIKICI"

Cenaze namazına katılan sinema oyuncusu Menderes Samancılar, "Antalya’da festivalde beraberdik, uzun uzun da beraberdik. Epeydir de görüşmüyorduk. Birbirimizi özlediğimizi konuştuk, daha da özleyeceğiz" dedi.

Oyuncu Oktay Kaynarca, "Kardeşi de hayata çok erken yaşta veda etti" dediği Erdal Tosun için "Çok sevdiğimiz bir kardeşimizdi, konservatuar yıllarından arkadaşımızdı. Bildiğiniz gibi çok iyi bir aileden geliyor, oyuncu bir aileden geliyor. Kardeşi de hayata çok erken yaşta veda etti. O zaman da içimiz çok yanmıştı, şimdi de çok yanıyor, ama bu kadar talihsiz olması çok can sıkıcı. Biraz rahat etmişti derken, böyle bir şey olması hepimizi şok etti. Allah toprağını bol etsin" diye konuştu.

Cenaze törenine katılanlar arasında yer alan oyuncu Deniz Oral, "Sözün bittiği yerdeyiz, söyleyecek bir şey yok. Çok eski arkadaşım. Uzun yıllar birlikte çalıştık, çok üzüldüm. Böyle bir ölümü hak etmedi, çok iyi birisiydi. Hepimizin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı."İÇİM ACIYOR, HEPİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN"

Tiyatro ve sinema oyuncusu Mustafa Uzunyılmaz, "Çok genç arkadaşlarımızı kaybediyoruz, ben bu gibi şeylerde pek konuşmuyorum. Benim okuldan arkadaşım, çok şey söylenir ama ben söyleyecek bir şey bulamıyorum. İçim acıyor, hepimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

Yeşilçam’ın ünlü simalarından oyuncu Coşkun Göğen de cenaze namazına katıldı. Göğen, "Çok üzgünüm, canım arkadaşım, gençlik arkadaşım, birçok kere filmlerde oynadık. İyi bir tiyatrocuydu, iyi bir aktör benim de canım dostum. Antalya’dan geldim. Bu bir vazife değil. O benim arkadaşım. Uzak oturduğum için son günlerde görüşemedik, başımız sağ olsun. İyi bir oyuncu ailede, bir oyuncuydu" dedi.

Adı oyuncu Kaan Yıldırım ile anılan Hadise aşka geldiBir süredir adı oyuncu Kaan Yıldırım ile anılan Hadise, Instagram hesabının hikaye bölümünde "Sensizliğe dayanamam...” adlı şarkıya eşlik etti.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber