Geri Dön

Yücel Arzen kimdir? Yücel Arzen kaç yaşında, nereli, şarkıları neler?

Müzisyen ve piyanist olarak adını duyuran Yücel Arzen, Türk Musıkisi Devlet Konservatuvarı bölümünde eğitim gördü. Yüksek lisans eğitimi ardından uzun süre Onur Akın ve İbrahim Sadri'ye piyano ve bağlama çaldı. İşte, Yücel Arzen hayatı...

Yücel Arzen kimdir? Yücel Arzen kaç yaşında, nereli, şarkıları neler?

Yücel Arzen'in besteleri Cem Karaca, Haluk Levent, Sertap Erener gibi isimler tarafından seslendirildi. Diğer yandan kendi albümleri de olan Arzen'in çeşitli film, dizi ve başka projelerde eserleri sergilenmekte. Peki, Yücel Arzen aslen nereli?

YÜCEL ARZEN KİMDİR?

Arzen, 1970 yılında Adana'da dünyaya geldi. 1988 yılında İ.T.Ü Türk Musıkisi Devlet Konservatuvarı’na girmeye hak kazandı. Nida Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı ile Türk Halk Müziği; Erol Sayan, Selahaddin İçli ve Nurten Erberk ile Türk Musıkisi; Fayruz Tüzün ve Jirayır Arslanyan ile armoni-kontrpuan; Faris Akarsu ve Can Çoker ile piyano çalıştı. 1994 yılında İ.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü T.H.M Ana Bilim Dalı Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

Ünlü isim, sekiz yıl boyunca Onur Akın ve İbrahim Sadri 'ye piyano ve bağlama çaldı. 150'ye yakın şarkı formundaki besteleri, Cem Karaca, Sertab Erener, Kıraç, Haluk Levent, Ahmet Özhan, Bülent Ersoy, Funda Arar, Mahsun Kırmızıgül, Ali Şan gibi isimler tarafından yorumlandı. Kimseler Bilmez, Erzurum, Mehmet Akif, Bir On Şarkı gibi albümleri de bulunuyor. 2001 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından hazırlanan 'Şiir Şehir İstanbul' adlı eserin müziklerini yazdı. Eserleri Fatih Akın’ın Duvara Karşı, İstanbul Hatırası ve Ömer Vargı’nın İnşaat adlı filmlerinde seslendirildi.

Birçok tiyatro oyunu ve çocuk oyununun müziklerini yazdı. 2007 yılında T.C.D.D tarafından hazırlanan 'İstasyon Şefi, Eliyle' adlı albümün müziklerini besteledi. 2008 yılında Devrim Gürenç ile birlikte çıkardığı ‘Bir Aşk On Şarkı’ adlı albümde Yarim Yarim, İki Alyans ve Yalancı Bahar eserleri bulunuyor. Alişan’ın seslendirdiği Ah Le Yar şarkısının söz ve müziği de Yücel Arzen’e aittir.

Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber