Geri Dön
Cumartesi'Acroyoga, beden, zihin ve ruhun dansı'

'Acroyoga, beden, zihin ve ruhun dansı'

Acroyoga akrobasi ve yoganın birleşmesinden meydana geliyor. İbrahim Çelikkol’un yoga eğitmeni Seda Deliormanlı, “Acroyoga, benim için büyük bir tutku. Akışta karşılaştığım her ana şükrediyorum” diyor.

'Acroyoga, beden, zihin ve ruhun dansı'

Özlem Ülkü / ozlem.ulku@milliyet.com.tr

Yoga, kimine göre sağlıklı ve fit kalmanın bir yolu kimine göre de meditasyon, hayattan tat almak için bir sebep. Akrobasinin dinamik gücünü, yoganın bilgeliği ve iyileştiriciliyle birleştiren bir yoga türü olarak 2004 yılında Jason Nemer ile Jenny Sauer-Klein tarafından geliştirilen AcroYoga ise, yoganın en estetik hali olarak karşımıza çıkıyor. Çift olarak yapılan, son dönemde özellikle sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan bu yoga çalışmasına katılanlardan biri de oyuncu İbrahim Çelikkol. Yoga eğitmeni Seda Deliormanlı’yla çalışan oyuncunun pozu sosyal medyada yüzbinlerce beğeni aldı. Çelikkol yogayla nasıl tanıştığını anlattı, Seda Deliormanlı da Acroyogayla ilgili sorularımızı yanıtladı.

- Yogayla yolunuzun keşismesi ne zamana dayanıyor?

Doğu Akdeniz Üniversitesi iç mimarlık mezunuyum. Kurumsal hayatın stresinden uzaklaşmak ve kendi yolculuğumu keşfetmek adına yoga yaklaşık 2 senedir hayatımın merkezinde. Yoga yapmak benim için bir tutku. Her gün kendimi büyük bir heyecanla matımın üzerine atıyorum ve akışta karşılaştığım her ana şükrediyorum. Yoga alliance sertifikam, kol dengeleri egitimleri ve kısa bir acroyoga egitimim de var.

Acroyoga, beden, zihin ve ruhun dansı

- AcroYoga oldukça popüler. Yogadan farkı nedir?

Acroyoga akrobasi ve yoganın birleşmesinden meydana gelen ve en az 2 kişiyle birlikte yapılan bir yoga çeşidi. Beden, zihin ve ruhun dansıdır. Acroyogada denge, güven ve birlik ön plandadır. İçsel olarak Acroyoga ve yoganın farklı olduğunu düşünmüyorum. Her ikisi de kişinin kendi yolculuğunda sınırlarını keşfetmesi ve kendi güvenli alanından çıkarak farklı şeyler deneyimlemesidir.

- Acroyogada roller Base ve Flyer olarak adlandırılıyor. Buradaki farklar neler?

Base-Flyer hangisi olursanız olun partnerinizi taşımanız ve uyum içinde hareket etmeniz gerekmektedir. Genel olarak; Base dediğimiz taşıyıcı olan kişi zeminle olan temasından dolayı güç merkezi, Flyer’i ise işin denge ve esneklik kısmıdır diye tanımlayabiliriz. Yoga pratiklerimiz 1 sekans yoga pratiği, nefes ve meditasyon olmak üzere ortalama 1 saat sürmektedir. Acroyoga çalışmalarımızda yoga çalışmasından sonra yaklaşık 15 dakika pratik yapıyoruz.

Acroyoga, beden, zihin ve ruhun dansı

“İsteyen herkes yapabilir”

- Peki faydaları için neler söyleyebilirsiniz?

O kadar çok ki... Öncelikle stresi azaltır, zihni sakinleştirir, güven ve teslimiyet duygularını güçlendirir, bağışıklık ve sindirim sistemini dengeler, mutluluk verir, uykusuzluğu düzenler, fiziksel bedende güç denge, dayanıklılık ve esneklik sağlar ve en önemlisi postürümüzün düzgün olmasını sağlar.

- İsteyen herkes acroyaga yapabilir mi?

Aslında isteyen herkes yoga yapabilir. Yoga yapıyorsanız, acroyoga da yapabilirsiniz ancak tabii ki her şeyde olduğu gibi öncelikle pratik etmek ve bunu pekiştirmek gerekmektedir.

Acroyoga, beden, zihin ve ruhun dansı

- İbrahim Çelikkol’un yanı sıra çalıştığınız ünlü isimler var mı?  

Pınar Altuğ Atacan ve Aslı Tandoğan ile yoga pratikleri yapıyoruz. Pandemi öncesinde birebir ders yaptığımız zamanların bazılarında acroyoga calışmalarımız da olmuştu. Ancak şu an ki güncel durumdan kaynaklı tüm derslerim online üzerinden olduğu icin acroyogayı yalnızca İbrahim ile yapıyoruz. Ders verdiğim yogiler kendi yolculuklarında yapabileceklerini keşfettikçe yeni pozlar denemek istiyorlar, hep beraber eğlenmeye devam ediyoruz.

İBRAHİM ÇELİKKOL:

“ZİHNEN HİSSETTİRDİĞİ GÜCÜ SEVİYORUM”

Acroyoga, beden, zihin ve ruhun dansı

- Pandemi nedeniyle fiziksel hayatımızın oldukça kısıtlandığı bir zamanda doğayla iç içe, sporla yan yana bir yaşamınız var... Yogaya ilginiz ne zamanlara dayanıyor? Size neler kattığını düşünüyorsunuz?

Pandemi sürecinin insanlık adına ciddi farkındalıklar yaratan bir süreç olduğunu düşünüyorum. Şehrin kaosundan çoğunlukta uzak kalmaya çalışsam da bu süreç benim için de belirli titizlikler gerektirdi. Her zaman olduğu gibi doğa yürüyüşlerime, günlük egzersizlerime ve vücut direncimi yükseltmeye yönelik alışkanlıklarıma ağırlık verdiğim bir dönem oldu ve olmaya da devam ediyor. Yogayla tanışmam eskilere dayansa da son dönemde kişinin kendi kapasitesine göre egzersizler yapabileceğini fark etmemle rutin egzersizlerim arasına koymam aslında çok yeni. Bedenimde güçlendirdiği denge hissini, zihnen hissettirdiği gücü seviyorum. Acroyoga ise işin daha da keyifli kısmı. Kendinden sonra koşulsuz güvenmen gereken bir partnere ihtiyaç var öncelikle. Sonrasında ortaya çıkana ve gördüklerinize siz de inanamıyorsunuz. İnsanın kapasitesinin yine insanın kendine, o anki ruh haline, odaklanma derecesine ne kadar bağlı olduğunu anlıyorsunuz. Bu noktada bedenini keşfetme yolculuğunda her gün yeni bir heyecan yaşayabiliyorsunuz. Bu dinamik his beni fazlaca motive ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler