Geri Dön
Cumartesi“Ağaçlara dokunarak onları yaşatıyorum”

“Ağaçlara dokunarak onları yaşatıyorum”

Mutluluk Vs. sanat atölyesinin kurucularından Seçil Çınardalı farklı yüzeylere resim çizme tutkusunu ahşap üzerine çizdiği portlere yansıtıyor. Sanatçının Yeşilçam serisi dikkat çekiyor.

“Ağaçlara dokunarak onları yaşatıyorum”

Seçil Çınardalı evinin duvarlarından, kafelerdeki peçetelere kadar bulduğu her yere her türlü malzemeyle resim yapan bir çocuk olarak büyümüş. 8 yaşında ressam Lale Temelkuran’dan ders almaya başlayan Çınardalı Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra 9 Eylül Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü’nden mezun olmuş. Resimle ve boyalarla ilişkisini bugünlerde Mutluluk Vs. adlı sanat atölyesinde sürdürüyor.

27 yaşındaki İzmirli genç sanatçı son dönemlerde ahşap üzerine yaptığı portrelerle dikkat çekiyor. Tasarımcı olmak yerine bir atölye kurmasını şu sözlerle anlatıyor: “Okulun ilk yıllarında her moda tasarımı öğrencisi gibi, hayalini ilk kurduğum şey kendi markamı yaratıp bir butik açmaktı. İlerleyen yıllardaysa kıyafet tasarlamak yerine eğitime emek vermenin beni daha çok mutlu edeceğine karar verdim. Bugün herhangi birinin özel bir günde giyeceği kıyafetten duyacağı mutluluk yerine, hayatına sanat dokunmuş çocukların meraklı gözleri ve soruları beni hayata karşı daha çok motive ediyor. Bu düşüncelerle atölyemi kurmaya karar verdim.”

“Ağaçlara dokunarak onları yaşatıyorum”

Farklı yüzeyler

Seçil Çınardalı çalışmalarında sulu boya, akrilik, ecoline, guaj hatta kendi deyişiyle zaman zaman oje kullanıyor. Kısacası her türlü malzemeden sanat üretebilen bir isim. Çınardalı ahşap malzeme kullanmasını şu şekilde açıklıyor: “Alternatif yüzeylere çalışmak beni tuval veya kağıt üzerine çalışmaktan daha çok motive ediyor. Farklı yüzeylerde farklı dokular yakalamanın bana her seferinde yeni bir şey kattığını düşünüyorum. Ağaç kütüklerini yaşlanmış, budanması gereken ağaçlardan temin ediyorum veya sıkça yaptığımız doğa gezintilerimizde kendim topluyorum. Bir şekilde yaşamı son bulmuş ağaçlara dokunarak onları yaşatmayı umut ediyorum.”

Seriler hiç tamamlanmayacak

Güzel Kadınlar ve Yeşilçam serileri yapan sanatçının hedefi bu serileri genişleterek sürdürmek. Bu isteğini: “Serilerim hiçbir zaman tamamlanmayacak. Konuları belirlerken dikkat ettiğim şey yaşayan ve devam edebilecek başlıklar olmasıydı. Yeşilçam serisi de oldukça geniş bir yelpazeye sahip” diyerek anlatıyor. Kült filmler, sanata yön vermiş isimler sanatçının üzerine yoğunlaştığı yeni konular.