Geri Dön

Bansko kanatlarımın altında

Bulgaristan’ın bir numaralı kayak merkezi olan Bansko’da kayak sezonu nisan ortasına kadar devam ediyor. Kayak sezonu dışında Pirin Milli Parkı’nda doğa yürüyüşlerine, trekking ve balık avına katılabilirsiniz

Bansko kanatlarımın altında

Avrupa’dakilere oranla daha hesaplı ve ulaşımı daha kolay olan Bulgaristan’daki kayak pistleri son yıllarda bu spora ilgi duyan Türk turistleri akın akın bu ülkeye çekiyor. Bulgaristan’ın bir numaralı ve Avrupa’nın da sayılı kayak merkezleri arasında gösterilen Bansko, 70 kilometre uzunluğundaki 18 pist seçeneğiyle kayağa yeni başlayandan en profesyoneline kadar her kesime hitap edebiliyor.

Türkiye’den en kolay ulaşım uçakla Sofya’ya oradan da karayoluyla sağlanıyor. THY İstanbul-Sofya hattı için günde iki, haftada 14 uçuş düzenliyor. Sofya ile Bansko arası 150 kilometre.

10 bin nüfuslu Bansko’da tarihi doku korunmuş, oteller hiç sırıtmıyor. Kasabanın sembolü Trinity Kilisesi ve mimari özellikleriyle dikkat çeken Velyan’s House’u gezmenizi tavsiye ediyoruz. Bölgeye özgü lezzetleri tatmanız için yöresel Bulgar meyhaneleri en ideal mekanlar. Bunlar arasında Obecanova Mehana öne çıkıyor. Mezeleri de Türk damak tadına çok yakın. Pazar günü Bansko’da iseniz kent meydanında kurulan yerel pazardan kekik çayı, kaşkaval, kuru fasulye ve özellikle akasya balı almanızı tavsiye ederim.

12 ay turizm var

Bansko kanatlarımın altında

Bansko’da kalınabilecek en iyi tesislerden birisi Kempinski otel. Kayak merkezine çıkmak için kullanmanız gereken gondol otelin hemen yanında ve otel misafirlerine ücretsiz. Kempinski spa turizmiyle de dikkat çekiyor. 2 bin 500 metrekare alana yayılmış olan spa alanı birçok kez ödül almış. Otel müşterileri spa ve spor salonundan ücretsiz faydalanıyor. Dışarıdan gelenler de günlüğü 15 euro’ya aynı hizmeti alıyor. Otelde kayak sezonunda fiyatlar çift kişilik odalar kişi başı 65 euro’dan başlıyor. Ancak bölgede daha ekonomik oteller de bulmak mümkün.

Bansko’da kayak sezonu aralık başında açılıyor, nisan ortasına kadar devam ediyor. Kayak veya snowboard kiraları günlük 25 euro’dan başlıyor. Ski Pass kartı günlük 23 euro. Yarım günlük de alınabiliyor. Kayak dersinin iki saati de 27 euro civarında.

12 ay turizmin devam ettiği Bansko’nun milyonlarca çam ağacını bünyesinde barındıran eşsiz doğası, krater gölleri ve ormanları ile Pirin Milli Parkı, bir dünya mirası olarak UNESCO programı çerçevesinde korunuyor. Milli park doğa yürüyüşlerine katılabilir, trekking yapabilir, balık avına gidebilirsiniz. Yaz sezonunda Kempinski otelin fiyatları kişi başı 35 euro’ya kadar düşüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber