Geri Dön

Denizcilik dünyasından haberler

Türkiye’de maviliklere yönelik etkinliklerin uluslararası saygınlığı ve popülerliği giderek artıyor. Bugün önemli bulduğum üç konuyla ilgili güncel gelişmeleri paylaşacağım.

Denizcilik dünyasından haberler

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD), “Argonotların İzinde, Altın Postun Peşinde/Ralli Karadeniz 2018” başlıklı etkinliği başarıyla sürdürüyor. Efsaneye göre İason’un liderliğindeki Argonotlar, antik çağda güç sembolü sayılan altın postu ele geçirmek için Argo isimli tekneyle Batum civarına zorlu bir yolculuk gerçekleştirmiştir. Karadeniz, o çağlardan beri cesur denizcileri sever ve kendine çeker. DADD’li kaptanların bu efsaneden esinlendikleri aşikar. Amaçları doğaya saygıya ve denizciler arasındaki kuvvetli bağların evrenselliğine dikkat çekmek. Bu doğrultuda ilk olarak 3-5 Haziran 2018 tarihlerinde Okluk Koyu’nda düzenlenen Sadun Boro Anma Etkinliği’ne katıldılar. Ardından Karadeniz’deki heyecan fırtınası için hareket noktaları olan Yunanistan’ın Volos kentinde toplandılar. 12 Haziran’da oradan hareket eden 25 tekne önce İstanbul’a ulaştı. Daha sonra Karadeniz’e geçtiler. Sırp, Fransız ve İngiliz bayraklı üç tekne de onlara eşlik ediyor.

3 Temmuz’da Karadeniz’e merhaba diyen çoğunluğu DADD üyesi kaptanlar; Şile, Kefken Adası, Karadeniz Ereğlisi, Sinop ve Giresun rotasını izledikten sonra ay sonunda Hopa’da demirlemeyi planlıyor. Daha sonra, pruvalarında Gürcistan’ın liman kenti Poti var. İstanbul’da dönüş tarihleriyse 22 Ağustos Çarşamba. İstanbul Göz Hastanesi ve Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer Türkmen başta olmak üzere, efsane rotada yelken açan mavi yürekli bütün reisleri kutluyorum. Onların başarılı çalışmalarını www.denizlerdeyiz.org sitesinden takip edebilirsiniz. Zafer Türkmen ve Özkan Şahin’e katkıları nedeniyle ayrıca teşekkür ediyorum. Hepsinin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Denizcilik dünyasından haberler

Çeşme’de yarış heyecanı

Gözde turizm merkezimizin adını uluslararası arenada duyuran ünlü yarış için geri sayım sürüyor. Arkas Aegean Link Regetta, bu yıl 29 Ağustos-2 Eylül 2018 tarihlerinde Çeşme-Sakız rotasında gerçekleştirilecek. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Ege Açık Deniz Yat Kulübü Başkanı Dr. Akif Sezer ve IC Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, organizasyonun kusursuz geçmesi için bütün ayrıntıları gözden geçiriyor. Yarışacak ekiplere şimdiden başarılar diliyorum.

Ege’de geri sayım

Denizcilik dünyasından haberler

Koç Topluluğu’nun denizciliğe olan kurumsal ilgisi ve güçlü desteği malum. Bu çerçevede Setur Marinas tarafından 2000’den bu yana iki senede bir düzenlenen “Uluslararası Ege Yat Rallisi” yeni yarışıyla deniz severlere merhaba demeye hazırlanıyor. 23 Temmuz-5 Ağustos arasında gerçekleştirilecek yarışa yönelik hazırlıklar son aşamaya geldi. Setur Marinaları Genel Müdürü Emre Doruk ve ekibi çalışmaları yakından takip ediyor. Doruk ‘’Organizasyonu, Türk turizmine katkı sağlamanın yanı sıra katılımcıların bilgi ve tecrübelerine fayda sağlamak amacıyla mutluluk duyarak gerçekleştiriyoruz. Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmenin yanı sıra denizseverleri buluşturacak ve amatör yatçılığın gelişmesine katkı sağlayacak Ege Yat Rallisi’ne Aygaz, Beko, Eastmarine, Edwards, Ford, Opet ve Tüpraş destek olacak‘’ diyor. Anlaşılan o ki “Uluslararası Ege Yat Rallisi” bu yıl da oldukça çekişmeli ve heyecan dolu geçecek. Tüm ekiplerin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber