Geri Dön

Hayranlığın astronomik bedeli

Televizyon, sinema büyülü bir dünya... İzlediğimiz şeyler çoğu insanın hayallerini süslüyor, o dünyaya hayranlık besliyoruz... Ama bazen bu hayranlık garip boyutlara ulaşabiliyor, abartabiliyoruz. Bir filmde giydikleri terli bir sutyene ya da saçının bir teline binlerce lira verebiliyoruz

Hayranlığın astronomik bedeli

Ünlülere karşı olan “karşılıksız” sevgimiz bazen çok ilginç boyutlara ulaşabiliyor. Konser, film ve tiyatrolarına gitmek zaten normal sayılan şeyler ama mesela yollarda önlerini kesmek, çığlık atmak ve “Bir selfie lütfen” demek bile bazı hayran davranışları karşısında normal kalabiliyor. Ünlülerin eşyalarını astronomik fiyatlara almak gibi.


Bunun en yakın örneği hafta içinde yaşandı. Los Angeles’taki bir açık artırmada The Beatles’ın kurucularından John Lennon’ın “She Loves You” ve “All My Loving” gibi klasikleşen parçalarını bestelediği 1962 yapımı J-160E Gibson modeli akustik gitarı 2.4 milyon dolara yani yaklaşık 7 milyon liraya alıcı buldu. Biz de bundan yola çıktık ve bazısı yardım amaçlı olsa da ünlülerin yüksek fiyatlara satılan eşyalarından birkaç örnek derledik.

Maksat yardım olsun
Çöplerdeki artıklarla yaşamlarını sürdüren çocukların daha iyi bir eğitim alması için geliştirilen “Small Steps Project”, ünlülerin ayakkabılarını açık artırmaya çıkardığı bir proje. En yüksek fiyata satılan ise Emma Watson’ın “My Week with Marilyn”in prömiyerinde giydiği, 2.622 sterline satılan Jimmy Choo marka ayakkabı oldu.

Altın piyano
Rock’n roll’un efsanevi isimlerinden Elvis Presley’nin 24 ayar altın kaplama piyanosu, Los Angelas’taki açık artırmada 600 bin dolara yani 1.75 milyon liraya satıldı.

Modası geçmiyor
“Star Wars” serisinde uzay gemisi Millenium Falcon’un pilotu Han Solo’nun elinden hiç düşürmediği silahı da iki yıl önce bir açık artırmayla satışa sunulmuştu. Harrison Ford’un canlandırdığı Han Solo’nun Stormtrooper’lara karşı kullanmış olduğu silah 200 bin dolara alıcı buldu.

Saç deyip geçme tanı
Sadece eşyalar da değil, bazen kişilerden parçalar da alıcı bulabiliyor. Mesela Justin Bieber kesilen bir tutam saçını, kendi imzasıyla birlikte eBay’de açık artırmaya çıkardı. Saç tam 40.668 dolara satıldı.

Hayranlığın astronomik bedeli

Jennifer Lawrence’ın “Umut Işığım” filminde giydiği spor sutyen ve bluz 3.175 dolara yani yaklaşık 9 bin liraya satıldı. Spor sutyenin
o dönemki fiyatı ise sadece 80 liraydı.

John Lennon’ın 1962 yapımı J-160E Gibson modeli akustik gitarı 2.4 milyon dolara alıcı buldu.

Defolu ama paha biçilemez
Nirvana’nın unutulmaz solisti Kurt Cobain’in “Bir düğmesi kayıp olan beş düğmeli hırkanın sağ ve sol ceplerinde çeşitli deformasyonlar bulunmaktadır” açıklamasıyla 80 bin dolardan açık artırmaya çıkarılan meşhur “depresyon hırkası” 140.800 dolara satıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber